Προς το περιεχόμενο

πειραματικη ηλεκτρονικη απο ελληνες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

IxNiLaTiS Αν θες να συμμετάσχεις κάντο. Δεν έχω καμμία διάθεση να σε αδικήσω.

Άφησα ποστς που εν μέρει είχαν απάντηση σχετική με το θέμα αλλά παραλληλα απευθύνονταν και σε σένα. Τι να κάνω, να τα σβήσω και αυτά εις βάρος της κουβέντας;

Δημιουργείς συνθήκες με τα λεγόμενα σου για off-topic απαντήσεις.

Ας μη το συνεχίσουμε σε παρακαλώ.

Οι δε αναφορές σου στο αρχαίο ελληνικό μεγαλείο να μειωθούν καθώς η ηλεκτρονική μουσική μπορεί να είναι παλιά, αλλά όχι τόσο...

Είσαι πάλι off topic με το βιβλίο που προτίνεις. Δεν υπάρχει η παραμικρή αναφορά στο θέμα που συζητάμε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φυσικά και θεωρώ τον Φοίβο και τον Χατζηγιάννη καλύτερους μουσικούς απο τον Ξενάκη , και φυσικά εμένω στην άποψη μου ότι ο Ξενάκης ήταν πολύ πίσω σε θέματα μουσικής. 

 

+100 σ'αυτό μόνο....

 

Ο Ξενάκης ΔΕΝ ήξερε μουσική. Προσπάθησε να μάθει σε μεγάλη ηλικία αλλά ΔΕΝ έμαθε. Είχε μαθηματικό μυαλό ρε παιδιά κ φυσικά ο κάθε Φοίβος ξέρει χίλια πράγματα παραπάνω σε θέματα αρμονίας κτλ. Αλλού ήταν η ιδιοφυία του Ξενάκη ας μην μπερδευόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ πως το όλο θέμα είναι τελείως άκυρο, γιατί για να μπορέσει κανείς να μιλήσει ουσιαστικά για πειραματική μουσική, θα πρέπει να έχει μια ιδιαίτερα σφαιρική γνώση γύρω απο την έννοια του πειραματισμού στην ΤΕΧΝΗ. Κι απ'ότι έχω διαβάσει ως τώρα, κυρίως σαχλαμάρες και αρτσες μπουρτσες που ο καθένας μας έχει πιάσει απο δεξιά και αριστερά, έχουν παρατεθεί. Και αν κάποιος διαθέτει μια σχετική επαφή με την σύγχρονη ΤΕΧΝΗ ( το τονίζω αυτό ) θα ξέρει πολύ καλά, πως αν μπορείς να υποστηρίξεις επαρκώς ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ αυτό που κάνεις, τότε ναι, μπορεί να αποκαλείται  ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ, ακόμη κι αν για όλους τους υπόλοιπους μοιάζει μια βλακεία. και αυτό ισχύει και στη μουσική. και δεν είναι καινουριο φρούτο.

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ πως το όλο θέμα είναι τελείως άκυρο, γιατί για να μπορέσει κανείς να μιλήσει ουσιαστικά για πειραματική μουσική, θα πρέπει να έχει μια ιδιαίτερα σφαιρική γνώση γύρω απο την έννοια του πειραματισμού στην ΤΕΧΝΗ. Κι απ'ότι έχω διαβάσει ως τώρα, κυρίως σαχλαμάρες και αρτσες μπουρτσες που ο καθένας μας έχει πιάσει απο δεξιά και αριστερά, έχουν παρατεθεί. Και αν κάποιος διαθέτει μια σχετική επαφή με την σύγχρονη ΤΕΧΝΗ ( το τονίζω αυτό ) θα ξέρει πολύ καλά, πως αν μπορείς να υποστηρίξεις επαρκώς ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ αυτό που κάνεις, τότε ναι, μπορεί να αποκαλείται  ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΟΣ, ακόμη κι αν για όλους τους υπόλοιπους μοιάζει μια βλακεία. και αυτό ισχύει και στη μουσική. και δεν είναι καινουριο φρούτο.

 

 

Ωραία τα λες αλλά σε ποιους πρέπει αν αποδείξεις  ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ αυτό που κάνεις? Σε μια ομάδα πανεπιστημιακών? Είναι κρίμα που το τι κάνεις παίρνει μια ταμπέλα (Πειραματικό) βάση τυπικών κριτηρίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρησιμοποίησα το ρήμα "αποδείξεις" αλλά "υποστηρίξεις", είναι σημαντική η διαφορά. Η απάντηση στην ερώτηση σου είναι απλή: σε όποιον σε ρωτήσει,ή επιδιώξει να μάθει τί κάνεις. Και πραγματικά, δεν υπάρχουν τυπικά κριτήρια. Δεν είναι ζήτημα δηλαδή "προδιαγραφών".

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IxNiLaTiS Αν θες να συμμετάσχεις κάντο. Δεν έχω καμμία διάθεση να σε αδικήσω.

Άφησα ποστς που εν μέρει είχαν απάντηση σχετική με το θέμα αλλά παραλληλα απευθύνονταν και σε σένα. Τι να κάνω, να τα σβήσω και αυτά εις βάρος της κουβέντας;

Δημιουργείς συνθήκες με τα λεγόμενα σου για off-topic απαντήσεις.

Ας μη το συνεχίσουμε σε παρακαλώ.

Οι δε αναφορές σου στο αρχαίο ελληνικό μεγαλείο να μειωθούν καθώς η ηλεκτρονική μουσική μπορεί να είναι παλιά, αλλά όχι τόσο...

Είσαι πάλι off topic με το βιβλίο που προτίνεις. Δεν υπάρχει η παραμικρή αναφορά στο θέμα που συζητάμε.

 

Αχ βρε yameth. 

 

Προφανώς δεν έχεις διαβάσει το βιβλίο που πρότεινα, ή δεν κατάλαβες τι είπα.  ::)

 

Ο Ξενάκης προσπάθησε να φέρει στην μουσική μια φόρμα 

που είχε χρησιμοποιηθεί κατά κόρον παλαιότερα στην αρχιτεκτονική του αρχαίου κόσμου,

τότε που οι μάστορες φοιτούσαν σε "κλειστές συντεχνίες". 

 

Ο Θ. Μανιάς αναφέρεται μέσα στο βιβλίο του σε αυτή την φόρμα.  ;)

 

Αυτά που εμείς σήμερα θεωρούμε πειραματικά και πρωτότυπα, στον αρχαίο κόσμο τα είχαν μπόλικα. ;D 

 

Κατάλαβες γιατί έχω τόση λατρεία στον αρχαίο κόσμο;

Γιατί βλέπω ότι σήμερα υπάρχουν πολλοί που υπερηφανεύονται,

γιατί νομίζουν πως κατάφεραν να ανακαλύψουν τον … τροχό.

 

Φιλικά.

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και θεωρώ τον Φοίβο και τον Χατζηγιάννη καλύτερους μουσικούς απο τον Ξενάκη , και φυσικά εμένω στην άποψη μου ότι ο Ξενάκης ήταν πολύ πίσω σε θέματα μουσικής. 

 

+100 σ'αυτό μόνο....

 

 

μου λειπει ο Wow!  :'(  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και θεωρώ τον Φοίβο και τον Χατζηγιάννη καλύτερους μουσικούς απο τον Ξενάκη , και φυσικά εμένω στην άποψη μου ότι ο Ξενάκης ήταν πολύ πίσω σε θέματα μουσικής. 

Ο Ξενάκης ΔΕΝ ήξερε μουσική. Προσπάθησε να μάθει σε μεγάλη ηλικία αλλά ΔΕΝ έμαθε.

 

για τον Ξενάκη έχουμε συζητήσει άλλες δυο φορές τουλάχιστον μέσα σ αυτό το σάητ. Να πώ απλώς ότι ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ, αν θέλετε θα επανέλθω με βιβλιογραφία αν κ νομίζω ότι είναι αστείο να χρειάζεται βιβλιογραφία για να αποδείξουμε ότι ο Ι.Ξενάκης, ήξερε ή δεν ήξερε μουσική ... ας σοβαρευτούμε...

για να τελειώνουμε μ αυτόν, παραθέτω κάτι που έχει γράψει ο ΙΔΙΟΣ:

"...συνειδητοποιούσα σιγά σιγά ότι αυτό που ήθελα δεν ήταν να μάθω πιάνω ή κάτι τέτοιο, αλλά να κάνω σύνθεση, να δω πως φτιάχνεται η μουσική, ποιά είναι η διάρθρωση, πως είναι η δομή της."

απο το βιβλίο "Ιάννης Ξενάκης, Κείμενα περι μουσικής και αρχιτεκτονικής" (επιμ. Μ. Σολωμός, μτφρ. Τ. Πλυτά) εκδ. Ψυχογιός,2001

 

 

 

 

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου