Προς το περιεχόμενο

πειραματικη ηλεκτρονικη απο ελληνες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά και θεωρώ τον Φοίβο και τον Χατζηγιάννη καλύτερους μουσικούς απο τον Ξενάκη , και φυσικά εμένω στην άποψη μου ότι ο Ξενάκης ήταν πολύ πίσω σε θέματα μουσικής. 

 

+100 σ'αυτό μόνο....

 

Ο Ξενάκης ΔΕΝ ήξερε μουσική. Προσπάθησε να μάθει σε μεγάλη ηλικία αλλά ΔΕΝ έμαθε. Είχε μαθηματικό μυαλό ρε παιδιά κ φυσικά ο κάθε Φοίβος ξέρει χίλια πράγματα παραπάνω σε θέματα αρμονίας κτλ. Αλλού ήταν η ιδιοφυία του Ξενάκη ας μην μπερδευόμαστε.

 

Ρε παιδιά κάνετε πλάκα ε; Πείτε μου σας παρακαλώ ότι αστειεύεστε  ??? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φυσικά και θεωρώ τον Φοίβο και τον Χατζηγιάννη καλύτερους μουσικούς απο τον Ξενάκη , και φυσικά εμένω στην άποψη μου ότι ο Ξενάκης ήταν πολύ πίσω σε θέματα μουσικής. 

 

+100 σ'αυτό μόνο....

 

Ο Ξενάκης ΔΕΝ ήξερε μουσική. Προσπάθησε να μάθει σε μεγάλη ηλικία αλλά ΔΕΝ έμαθε. Είχε μαθηματικό μυαλό ρε παιδιά κ φυσικά ο κάθε Φοίβος ξέρει χίλια πράγματα παραπάνω σε θέματα αρμονίας κτλ. Αλλού ήταν η ιδιοφυία του Ξενάκη ας μην μπερδευόμαστε.

 

 

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o!I must be dreamin'!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

H απάντηση του WrTsXxx είναι άκρως διαφωτιστική!μουσική δεν είναι να κάνεις μόνο όμορφες εύηχες και εύπεπτες αρμονίες σε ΦΑ,ΣΟΛ και ΛΑ!αυτό στην ουσία ΔΕΝ είναι καν τέχνη,η και αν είναι δεν πάει τον ανθρώπινο πολιτισμό πιο πέρα!

 

Δεν διαφωνώ καθόλου ούτε με σένα bluesbreaker ούτε με τον WrTsXXX. Αλλά κανείς δεν είπε πως οι εύπεπτες αρμονίες σε ΦΑ ΣΟΛ ΛΑ είναι τέχνη.

 

Γιατι ο Φοίβος και ο Χατζηγιάννης που αναφέρθηκαν ότι έχουν αρτιότερη μουσική παιδεία και "Μουσικότητα" από τον παγκοσμίου φήμης και καθομολογία ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ Έλληνα(και όχι μόνο)μουσικό του 20ού αιώνα σε τι "συνθέτουν"??μήπως χρησιμοποιύν ατονικές γραμμές η πολυρυθμίες??ξέρω τι θα μου πείτε έχουν πολλές γνώσεις αλλά ντρέπονται να μας τις δείξουν γιατί είναι πολύ πρωτοποριακές και δε θα το αντέξουμε,για αυτο και αναμασούν και μας σερβίρουν τα ίδια κάθε φορά..αμέσως να τους κατηγορήσουμε :P!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ξενάκης ΔΕΝ ήξερε μουσική. Προσπάθησε να μάθει σε μεγάλη ηλικία αλλά ΔΕΝ έμαθε. Είχε μαθηματικό μυαλό ρε παιδιά κ φυσικά ο κάθε Φοίβος ξέρει χίλια πράγματα παραπάνω σε θέματα αρμονίας κτλ.

 

Αααα... καλά...

 

Ο Φοίβος και ο Χατζηγιάννης δεν είναι τίποτε άλλο παρά δύο τρίχες από τα @@ του Ξενάκη. Sorry για τα Γαλλικά μου, αλλά αν πιστεύετε οτι τον ένδιέφερε τον Ξενάκη το Ντο-Μι-Σολ, ή η αλληλουχία I-IV-V-I απατάστε οικτρά. Μου θυμίζετε εκείνα τα κοριτσάκια που νομίζουν ότι ζωγραφική είναι αυτά που εκθέτουν οι μαύροι στα πεζοδρόμια και όταν βλέπουν Kandisky, Miro, Dali, Hundertwasser, Klimt κ.λ.π. αποστρέφουν το βλέμμα τους αλλού...

 

Έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες μπορούμε να κάνουμε έναν διαχωρισμό? Άλλο η επιστήμη του ΗΧΟΥ κ άλλο της ΜΟΥΣΙΚΗΣ. Έχουν κοινά στοιχεία αλλά άλλη διάνοια ο Ξενάκης κ άλλη ο Μπετόβεν.

 

Αν γίνει ο διαχωρισμός αυτός τότε η συζήτηση θα χει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανθολόγιο της διαδικτυακής μπαρούφας έχει νέες top καταχωρήσεις.

 

Ανώφελη παρατήρηση αλλά ΌΧΙ, ο Ξενάκης δεν είναι ελέφαντας. Είναι μουσικός.

 

edit: στα πλαίσια της κουβέντας δε πειράζει να ανεβαίνουν και λίγο οι τόνοι, έτσι και αλλιώς το thread έχει καεί εδώ και κάμποσες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες μπορούμε να κάνουμε έναν διαχωρισμό? Άλλο η επιστήμη του ΗΧΟΥ κ άλλο της ΜΟΥΣΙΚΗΣ. Έχουν κοινά στοιχεία αλλά άλλη διάνοια ο Ξενάκης κ άλλη ο Μπετόβεν.

 

Αν γίνει ο διαχωρισμός αυτός τότε η συζήτηση θα χει νόημα.

 

Μα ήχος=μουσική!δε καταλαβαίνω το συλλογισμό σου ειλικρινά! ??? ??? ???!εννοείται οτι πάντα φιλικά μιλάμε και χωρίς εμπάθεια,αλλά το να βάζεις πάνω από τον Ξενάκη τους άλλους δύο είναι too much,γιατι όπως είπε και ο our darkness είναι πολύ λίγοι και δεν έχουν προσφέρει και πολλά(μην πώ τίποτα) στην πρόοδο της μουσικής-βεβαια έχουν προσφέρει πολλά στη μουσική βιομηχανία.... :-X!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες μπορούμε να κάνουμε έναν διαχωρισμό? Άλλο η επιστήμη του ΗΧΟΥ κ άλλο της ΜΟΥΣΙΚΗΣ. Έχουν κοινά στοιχεία αλλά άλλη διάνοια ο Ξενάκης κ άλλη ο Μπετόβεν.

 

Αν γίνει ο διαχωρισμός αυτός τότε η συζήτηση θα χει νόημα.

 

Μα ήχος=μουσική!δε καταλαβαίνω το συλλογισμό σου ειλικρινά! ??? ??? ???!εννοείται οτι πάντα φιλικά μιλάμε και χωρίς εμπάθεια,αλλά το να βάζεις πάνω από τον Ξενάκη τους άλλους δύο είναι too much,γιατι όπως είπε και ο our darkness είναι πολύ λίγοι και δεν έχουν προσφέρει και πολλά(μην πώ τίποτα) στην πρόοδο της μουσικής-βεβαια έχουν προσφέρει πολλά στη μουσική βιομηχανία.... :-X!

 

Εδώ θα κάνω την παρατήρηση ότι ό θόρυβος ενός αεροπλάνου είναι ήχος αλλά όχι μουσική. Ώστοσο ακόμα και αυτός θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί/αποκαλεστεί μουσική υπό προϋποθέσεις. Η συνειδητή πρόθεση της χρήσης του είναι που κάνει τη διαφορά.

 

Κόντσερτο για κινητήρα F1 και ορχήστρα, κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες μπορούμε να κάνουμε έναν διαχωρισμό? Άλλο η επιστήμη του ΗΧΟΥ κ άλλο της ΜΟΥΣΙΚΗΣ. Έχουν κοινά στοιχεία αλλά άλλη διάνοια ο Ξενάκης κ άλλη ο Μπετόβεν.

 

Αν γίνει ο διαχωρισμός αυτός τότε η συζήτηση θα χει νόημα.

 

Μα ήχος=μουσική!δε καταλαβαίνω το συλλογισμό σου ειλικρινά! ??? ??? ???!εννοείται οτι πάντα φιλικά μιλάμε και χωρίς εμπάθεια,αλλά το να βάζεις πάνω από τον Ξενάκη τους άλλους δύο είναι too much,γιατι όπως είπε και ο our darkness είναι πολύ λίγοι και δεν έχουν προσφέρει και πολλά(μην πώ τίποτα) στην πρόοδο της μουσικής-βεβαια έχουν προσφέρει πολλά στη μουσική βιομηχανία.... :-X!

 

Ρε ο Φοίβος ήταν ένα παραδείγμα. Η γνωμή μου γι'αυτόν είναι η χειρότερη που υπάρχει. Μη κολλάτε σε λεπτομέρειες.

 

Απλά ήθελα να τονίσω την διαφορά μεταξύ της μουσικής έτσι όπως την έχουμε διδαχθεί με τις κλίμακες, αρμονίες, ρυθμό κτλ κ των soundscapes ή γενικά ηχητικών πειραμάτων που στερούνται αυτά τα στοιχεία.

 

Δεν θεωρώ κανένα κατώτερο απο το άλλο. Καταλαβαίνω την οργή σας ίσως τα Post μου δεν ήταν ξεκάθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόντσερτο για κινητήρα F1 και ορχήστρα, κανείς;

 

Δυστυχως,εχουμε μονο για ελικοπτερακια αυτη τη στιγμη,θελετε να ρωτησω στα κεντρικα? :)

 

http://www.stockhausen.org/helicopter_intro.html

 

(κατω κατω εχει κ mp3)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου