Προς το περιεχόμενο

All around κιθάρα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello!! Μου κάτσαν κάτι φράγκα γύρω στα 1000 euro και σκέφτομαι να τα επενδύσω σε μια καλή κιθάρα, δέχομαι προτάσεις... Εγω απο όσο έψαξα σκέφτομαι ή την washburn CS-780 κοστίζει 780euro και να της αλλάξω και μαγνήτες. ή κάποια prestige (ibanez) S series....help :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μεγάλη κουβέντα άρχισες! Τι εννοείς all-around κιθάρα?? Μια κιθάρα που να μπορείς να παίζεις από λαϊκά μέχρι nu-metal και από δημοτικά μέχρι blues?

 

Μεγάλη συμμετοχή στο τελικό αποτέλεσμα θα έχει προφανώς ο ενισχυτής και τα εφφέ που χρησιμοποιείς. Και φυσικά, τα δάκτυλά σου. :wink:

 

Τώρα αν εννοείς μια "ευέλικτη" κιθάρα, για μένα αυτή θα ήταν μια:

 

1) Tύπου Strat

2) Mε μεταβλητό contour στο μπράτσο (τύπου Warmoth)

3) Mαγνήτες κάτι σαν 2 * SD Lil'59 + 1 * SD JB ή SD JB jr.

4) Κάποιο τρέμολο/tuners που να επιτρέπουν στην κιθάρα να μένει κουρδισμένη!

5) Την κατάλληλη καλωδίωση που θα σου δώσει ήχους "Strat", "Gibson" και "Tele" (μην αρχίζετε να ουρλιάζετε οι παλιοί, γι'αυτό τα έβαλα σε εισαγωγικά! :P )

 

Μια κιθάρα που έχει τα περισσότερα απ'αυτά μπορείς να δεις στο avatar μου, είναι μια κιθάρα που έχει φτάσει αισίως να έχει 16 διαφορετικές επιλογές στους μαγνήτες, ακριβώς 15 περισσότερες απ'αυτές που χρειάζομαι την εκάστοτε στιγμή! :P :P

 

Μια άλλη επιλογή θα ήταν ίσως ενεργοί μαγνήτες τύπου EMG, δεν έχω δοκιμάσει αλλά δεν αποκλείεται στο (κοντινό) μέλλον.

 

Απ'αυτές που προτείνεις, η Washburn είναι λίγο "μεταλλάδικη" σαν νοοτροπία, χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα παραπάνω, προσωπικά πάντως με τίποτα δεν θα έδινα λεφτά στο Φάκα. :evil:

 

Οι S δεν είναι άσχημη ιδέα, αλλά δεν είναι ακριβότερες από το χιλιάρικο που διαθέτεις?

 

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις σε τίποτα online μαγαζιά, είτε για έτοιμη (thomann) είτε για ιδιοκατασκευή (rockinger).

 

Είμαι σίγουρος ότι σ'αυτό το θέμα θα ακούσεις άλλες 200 γνώμες εδώ μέσα και όλοι θα έχουν δίκιο! (από την οπτική γωνία που το βλέπουν). :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν παίρνεις μια Line 6 Variax να κάνεις τη δουλειά σου?

http://www.line6.com/variax/collection.html

Έχει εξoμειώσεις ήχων από Tele, Strat, μέχρι Les Paul, ES335,Rickenbacker, ... ακουστικές Martin, Guild έως dobro και Sitar!!!

(Mεταξύ μας... :roll: δεν την έχω ακούσει στην πράξη, αλλά από τα δείγματα που μπορείς να κατεβάσεις από το site εντυπωσιάστηκα...)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τα δείγματα στα σάητ πάντα είναι καλά.

Αλλά συνήθως, αλλιώς ακούγονται τα δείγματα κι αλλιώς the real thing.

 

Κι εγώ κιθάρα με 3 μονούς έχω αλλά μπορεί να θέλεις HB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο σε αυτό... Αφού άκουσα ήχο telecaster και πωρώθηκα πραγματικά, ενώ δε τις πάω ιδιαίτερα... (σσσσ μην ακούσει o Superfunk :D :D )

Πάντως στο Thomann πληροφοριακά την έχει γύρω στα 650€...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εννοούσα 650¤ έχει η Variax...

Πλάκα πλάκα ο Thomann δεν έχει καθόλου Washburn!!! Γιατί άραγε??? :?

 

Χτες ρώτησα το Γιώργο στον thomann το ίδιο πράγμα, να δούμε τι θα μας πει από Δευτέρα. :wink:

 

Αντί για "κανονικό" humbucker, νομίζω ότι και κάποιοι "μίνι" humbuckers τύπου JB jr. κλπ, κάνουν πολύ καλή δουλειά. Από τον Lil' 59 που έχω τουλάχιστον είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά από την άλλη δεν προσπαθώ να απομιμηθώ Gibson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου