Προς το περιεχόμενο

All around κιθάρα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως Funk, αν μπορείς πάρε για 1-2 μέρες μια RGT (μιας και τις ανέφερα πριν), βάλε την στον υπέροχο Rivera σου και παίξε blues. Κλείδωσέ το το ρημάδι το τρέμολο αν σε ενοχλεί! Και θέλω μετά να μου πεις ειλικρινά ότι δεν "ακούει στο δεξί" ή ότι είναι "μεταλλάδικη κιθάρα".

 

Υπάρχουν και τέτοιες, να εξηγούμαστε, αλλά ας μην κρίνουμε μόνο από την εμφάνιση ή ποιος τη χρησιμοποιεί.

 

Σίγουρα δεν μπορούμε να καταδικάσουμε και όλες τις κιθάρες αυτού του τύπου!

 

2 προβλήματα μόνο :lol:

 

-ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΠΑΙΖΩ BLUES!(παρόλο που σαν γνήσιος σκουρόχρωμος Ελλην που δουλεύει χρόνια στη βαμβακοφυτεία θα έπρεπε να ξερω... :lol: )

 

-O RIVERA QUIANA δυστυχώς παίζει καλά μόνο με μονούς (με διπλούς ακούγεται κάπως θολός δεν είναι και το forte του..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ερώτηση: οι strat που άκουσες είχαν "σκαφτεί" για να χωρέσει το FR?

 

ναι' date='δεν νομίζω να γίνεται και αλλοιώς :cry: μια μάλιστα ήταν original του 69 & όταν μετά απο χρόνια ο φίλος μου μου την έδωσε για να την πουλήσω στο Λονδίνο & εκεί είδαν το Floyd έπαθαν συγκοπή.

 

Μου έκοψαν μόνο 2000 ευρω απο την τιμή που θα έπιανε αν ήταν original :cry: (α είχε βάλει & εναν DiMarzio super distortion στοη θεση bridge ο αντίχριστος!!)[/quote']

 

 

Σου ΕΚΟΨΑΝ 2000;;;Η κιθάρα πόσο πουλήθηκε;

Ο φίλος σου πάντως ήταν τελείως ιερόσυλος και βάρβαρος και βέβηλος και.... :D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την τρέλλα που έχει πιάσει τους Αγγλους με τα vintage (btw εκεί οι κιθαρομαγαζάτορες είναι ακόμα πιο απατεώνες απο τους δικούς μας,ότι θέλουν σου χρεώνουν!) μια stock strat του 69 κάνει περίπου 4000 λιρες (6000 ευρω!) (βεβαια οταν πας να την πουλήσεις σου δίνουν 4000 ευρώ!) εγω την πούλησα 2000 :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά' date=' αυτοί οι νέοι όλο τέτοια λάθη κάνουν. Ένα κλασσικό παράδειγμα τέτοιου νέου και άπειρου κιθαρίστα είναι ο Steve Morse ας πούμε. Ή ο John McLaughlin. :roll: Πολλοί ήχοι στην κιθάρα. Τσκ τσκ τσκ :D [/quote']

 

Θες να μου πείς πως βρίσκεις κάτι ενδιαφέρον στον ήχο των παληκαριών που αναφέρεις ? Αν ναι, I rest my case. :?

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου π.χ. τον φριχτό ήχο της κιθάρας σε οποιονδήποτε δίσκο των Κατσιμιχαίων & του Παπακων/νου :lol: )

 

 

Για δώσε κανα παράδειγμα να γελάσουμε κι εμείς :)

 

μα σου είπα σε ΟΛΟΥΣ τους δίσκους :lol:

 

(χωρίς πλάκα πριν απο μερικά χρόνια βοηθούσα εναν πολυ γνωστό γερμανό παραγωγό σε ενα Αθηναϊκο στούντιο & όταν σε κάποιο διάλειμα άκουσε μια "παραγωγή" ενος εκ τον παραπάνω νόμιζε οτι του κάναμε χοντρή πλάκα,δεν πίστευε στα αυτιά του ο άνθρωπος!

:lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαν φτάσει να γράφουν με ένα Rat και μια Squier με χορδές διετίας καρφί στην κονσόλα, και μετά αυτό το περάσαν σαν άποψη !!!!

 

O tempora, o mores !!!!

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε μεγάλε ,άσε τι μου θυμίζεις!!

(σάμπως & τώρα γράφουν καλύτερα :?: )

 

πριν απο κανά χρόνο ήμουν session σε εναν πολυ γνωστό (& παραδόξως συμπαθέστατο) "ποιοτικό" καλλιτέχνη & όταν εβγαλα τον Mesa Boogie μου απο το flight case ο ηχολήπτης με κοίταξε σαν να έβλεπε Αρειανό!!

 

"τι είναι τούτο ΡΟD δεν έχεις??" :lol: (εννοείται οτι απο το POD μονο τα presets επιτρέπονται :lol: )

 

Αλλα μπας & καταλαβαίνει & τίποτα ο κόσμος?εδω η ΜΟΥΣΙΚΗ δεν τους ενοχλεί θα τους ενοχλήσει ο ήχος της κιθάρας? 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστειεύεσαι γιατρέ μου ? Θα κάτσει τώρα ο.. υπάλληλος να στήνει μικρόφωνα επειδή εσένα σου ΄ρθε να γράψεις με ενισχυτή ? Είσαι σοβαρός ? Εδώ μιλάμε για υπερπαραγωγή, τί δουλειά έχει ο Boogie ?

:D :D

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι ξεφυγαμε απο το αρχικο θεμα που ηταν μια κιθαρα για ολα!!

 

Αλλα δε ειπαμε νομιζω για το αν μια τετοια κιθαρα - εαν υπαρχει - ταιριαζει με ενα επισης all around ενισχυτη!!!

 

Μηπως τελικα ειναι μυθος το περι "all around" σε ενα οργανο?

 

ειναι τυχαιο οτι

1. πολλοι κιθαριστες εχουν 10 κιθαρες 5 ενισχυτες και 10 αδες πεταλακια

2. η ενα πολυεφε/simulator?

 

Αν υπηρχε αυτη η παντως καιρου κιθαρα δε θα πουλαγε μονο αυτη ?

 

αν υπηρχε τετοιο οργανο ειναι βεβαιο οτι ολα τα αυτια θα ακουγαν αυτη την all around δυνατοτητα?

 

μηπως η διαρκεια ειναι αυτη που καταξιωνει ενα οργανο "all around"?

 

γιατι υπαρχει ακομα και πουλαει η GIBSON LES PAUL/SG - FENDER STRAT/TELE ενω ολες οι αλλες εταιρειες βγαζουν και ανανεωνουν μοντελα με προσκαιρη και μονο επιτυχια?

 

μηπως φιλε εσυ που εθεσες το θεμα θα πρεπει απλα να χωσεις τα διπλα απο οσα διαθετεις και να παρεις μια απο τις παραπανω 4 κιθαρες πανω στις οποιες παιχτηκε παιζεται και θα παιζεται ολο το φασμα της μουσικης που γουσταρεις?

 

λεω ΜΗΠΩΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου