Προς το περιεχόμενο

All around κιθάρα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

:lol:

 

Επίσης όλοι όσοι χρησιμοποιούν Floyd θα εξορισθούν σε νησί της άγονης γραμμής με μοναδική αποσκευή τους μια ακουστική κιθάρα για να έρθουν σε επαφή με τις ρίζες της αγνής,πραγματικής μουσικής! :lol:

 

Σοβαρά τώρα όταν αναφέρθηκα στο Floyd & στη ζημιά που κάνει στα καθαρά ενοούσα ότι κομπρεσάρει και ΠΡΙΜΑΡΕΙ τόσο πολύ την κιθάρα που οι αρμονικές & ο πλούτος του καθαρου ήχου υποφέρουν :wink: (όσο σκέφτομαι όλες αυτές τις ταλαίπωρες strat που σφάχτηκαν για να τοποθετηθούν F.R στα 80's υποφέρω... )(πάντως πρέπει να ομολογήσω ότι πήγαινε πολύ αισθητικά με το μαλί χαίτη & τα spandex :lol: :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:lol:

Επίσης όλοι όσοι χρησιμοποιούν Floyd θα εξορισθούν σε νησί της άγονης γραμμής με μοναδική αποσκευή τους μια ακουστική κιθάρα για να έρθουν σε επαφή με τις ρίζες της αγνής' date='πραγματικής μουσικής! :lol: [/quote']

 

Και γιατί να μείνουμε εκεί φίλε Funk? Ας δώσουμε σε όλους αυτούς τους νέους και άπειρους μουσικούς 6 λαστιχάκια κατάλληλου μήκους και ας τους αφήσουμε να πειραματιστούν όπως έκανε και ο Πυθαγόρας! :P

 

Σοβαρά τώρα όταν αναφέρθηκα στο Floyd & στη ζημιά που κάνει στα καθαρά ενοούσα ότι κομπρεσάρει και ΠΡΙΜΑΡΕΙ τόσο πολύ την κιθάρα που οι αρμονικές & ο πλούτος του καθαρου ήχου υποφέρουν :wink: (όσο σκέφτομαι όλες αυτές τις ταλαίπωρες strat που σφάχτηκαν για να τοποθετηθούν F.R στα 80's υποφέρω... )(πάντως πρέπει να ομολογήσω ότι πήγαινε πολύ αισθητικά με το μαλί χαίτη & τα spandex :lol: :lol: )

 

Επισήμως δηλώνω:

 

1) Ότι ποτέ δεν φόρεσα spandex, δοκίμασα δηλαδή και με ενοχλούσε, αλλά όλα πρέπει να τα δοκιμάζει ο άνθρωπος :D

 

2) Ότι τη χαίτη την έκοψα πριν 18 ακριβώς χρόνια :oops: Ας όψεται ο Ε.Σ. Πριν μερικά χρόνια είχα αφήσει κοτσίδα, πιάνεται;

 

Σοβαρά κι'εγώ τώρα, έχω ακούσει κιθάρες με Floyd (μια απ'αυτές η Kramer μου) που το αρμονικό περιεχόμενο του ήχου τους δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από οποιαδήποτε άλλη υλοποίηση. Είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα δεν είναι "στα δάκτυλα" (άντε πάλι αυτά τα δάκτυλα...) ή στα "μετά το καλώδιο"? Εννοώ η κιθάρα unplugged. Τώρα, μήπως εδώ παίζουν ρόλο τα ξύλα?

 

Και μια από τις πιο "πλούσιες" σε ηχόχρωμα και πλέον... ευέλικτες κιθάρες που έχω ακούσει, είναι η RGT3020 της Ibanez, που, οπτικά και μόνο, "φωνάζει" nu-metal. Κι'όμως, είναι the other way around πιστεύω, το γεγονός ότι οι "μεταλλάδες" τις προτιμούν δεν σημαίνει ότι μόνο αυτό κάνουν! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαστε όλοι άμουσοι, κάφροι, κουφοί, απαράδεκτοι, losers, ποταποί, ασύστολοι, καταχθόνιοι και ανατριχιαστικοί !!!!!!!!!!!!!!! :x :x

 

Μόνο εγώ έχω δίκιο, και θα έχω πάντα δίκιο !!! :twisted: :twisted:

Σκουλήκια ........

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισήμως δηλώνω:

 

1) Ότι ποτέ δεν φόρεσα spandex, δοκίμασα δηλαδή και με ενοχλούσε, αλλά όλα πρέπει να τα δοκιμάζει ο άνθρωπος

 

2) Ότι τη χαίτη την έκοψα πριν 18 ακριβώς χρόνια Ας όψεται ο Ε.Σ. Πριν μερικά χρόνια είχα αφήσει κοτσίδα, πιάνεται;

 

Σοβαρά κι'εγώ τώρα, έχω ακούσει κιθάρες με Floyd (μια απ'αυτές η Kramer μου) που το αρμονικό περιεχόμενο του ήχου τους δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από οποιαδήποτε άλλη υλοποίηση. Είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα δεν είναι "στα δάκτυλα" (άντε πάλι αυτά τα δάκτυλα...) ή στα "μετά το καλώδιο"? Εννοώ η κιθάρα unplugged. Τώρα, μήπως εδώ παίζουν ρόλο τα ξύλα?

 

Καταρχήν ελπίζω ότι κατάλαβες ότι κανω ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ πλάκα :wink:

 

Πάντως λόγω της τεράστιας μάζας του και του βάρους του το floyd ΠΡΙΜΑΡΕΙ πολύ καθε κιθάρα (ΝΑΙ ΓΕΦΥΡΑ ΠΑΙΖΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΡΟΛΟ ΣΤΟΝ ΗΧΟ! οσο πιο βαριά τόσο πιο πρίμαριστη...)

 

εχω ακούσει υπέροχες strat να καταστρέφονται τελίως ηχητικά μετα την εγχείρηση του floyd (απόκτησαν τόσα πολλά πρίμα που οι ιδιοκτήτες τους σταματησαν να αγοράζουν ξυραφάκια :D )

 

Η κοτσίδα παίζει ακόμα..... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ελπίζω ότι κατάλαβες ότι κανω ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ πλάκα :wink:

 

Και εγώ ελπίζω να κατάλαβες από το ύφος μου ότι κατάλαβα! :D

 

Πάντως λόγω της τεράστιας μάζας του και του βάρους του το floyd ΠΡΙΜΑΡΕΙ πολύ καθε κιθάρα (ΝΑΙ ΓΕΦΥΡΑ ΠΑΙΖΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΡΟΛΟ ΣΤΟΝ ΗΧΟ! οσο πιο βαριά τόσο πιο πρίμαριστη...)

 

εχω ακούσει υπέροχες strat να καταστρέφονται τελίως ηχητικά μετα την εγχείρηση του floyd (απόκτησαν τόσα πολλά πρίμα που οι ιδιοκτήτες τους σταματησαν να αγοράζουν ξυραφάκια :D )

 

Η κοτσίδα παίζει ακόμα..... :lol:

 

Ερώτηση: οι strat που άκουσες είχαν "σκαφτεί" για να χωρέσει το FR?

 

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το Floyd δεν είναι και τόσο "καταστροφή" για μια κιθάρα και οι καινούργιες σχεδιάσεις είναι ακόμα καλύτερες (τα τελευταία Schaller, τα Edge Pro, μόνο το double ball του Floyd μου φαίνεται μούφα). Είχα και άλλες κιθάρες χωρίς Floyd, (ναι, και strat) για να γίνω πιο σαφής μόνο η Kramer μου είχε Floyd (!) ή locking tremolo γενικότερα, αλλά προσωπικά θα ξανααγόραζα τέτοια κιθάρα, χωρίς όμως να το θεωρώ με οποιονδήποτε τρόπο "must".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: οι strat που άκουσες είχαν "σκαφτεί" για να χωρέσει το FR?

 

ναι,δεν νομίζω να γίνεται και αλλοιώς :cry: μια μάλιστα ήταν original του 69 & όταν μετά απο χρόνια ο φίλος μου μου την έδωσε για να την πουλήσω στο Λονδίνο & εκεί είδαν το Floyd έπαθαν συγκοπή.

 

Μου έκοψαν μόνο 2000 ευρω απο την τιμή που θα έπιανε αν ήταν original :cry: (α είχε βάλει & εναν DiMarzio super distortion στοη θεση bridge ο αντίχριστος!!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι' date='δεν νομίζω να γίνεται και αλλοιώς :cry: μια μάλιστα ήταν original του 69 & όταν μετά απο χρόνια ο φίλος μου μου την έδωσε για να την πουλήσω στο Λονδίνο & εκεί είδαν το Floyd έπαθαν συγκοπή.

 

Μου έκοψαν μόνο 2000 ευρω απο την τιμή που θα έπιανε αν ήταν original :cry: (α είχε βάλει & εναν DiMarzio super distortion στοη θεση bridge ο αντίχριστος!!)[/quote']

 

8O

 

Προς Admin: που είπαμε είναι το smiley με τον εμετό; :P

 

Πάντως Funk, αν μπορείς πάρε για 1-2 μέρες μια RGT (μιας και τις ανέφερα πριν), βάλε την στον υπέροχο Rivera σου και παίξε blues. Κλείδωσέ το το ρημάδι το τρέμολο αν σε ενοχλεί! 8) Και θέλω μετά να μου πεις ειλικρινά ότι δεν "ακούει στο δεξί" ή ότι είναι "μεταλλάδικη κιθάρα".

 

Υπάρχουν και τέτοιες, να εξηγούμαστε, αλλά ας μην κρίνουμε μόνο από την εμφάνιση ή ποιος τη χρησιμοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου