Προς το περιεχόμενο

All around κιθάρα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόκειται για τόσο καρακομπρεσαρισμένα όργανα, τα οποία δεν ακούν καθόλου το δεξί χέρι και τις όποιες δυναμικές τις πένας, με αποτέλεσμα να είναι άχρηστα σε οποιαδήποτε περίπτωση δεν παίζεις με το gain στο 40....

 

 

σωστά ελάλησες! :lol:

και απο ΚΑΘΑΡΑ ... άστα να πάνε :roll: (ας όψεται το ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ FLOYD ROSE :twisted: )

 

το κακό είναι ότι πολλά νέα παιδιά παρασυρονται απο τις διαφημήσεις & τα video clip και αγοράζουν τα απρόσωπα αυτά όργανα σαν ΒΑΣΙΚΕΣ πρώτες τους κιθάρες,μετά όπως είναι φυσικό ΩΡΙΜΑΖΟΥΝ & προσπαθούν ματαια να ξεφορτωθούν τη μπούρδα που αγόρασαν για να αποκτήσουν μια πραγματική κιθάρα (& συνήθως την πληρώνουν οι δυσμοιροι οι γονείς :cry: )

 

ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΥΤΕΡΟ METAL ΟΙ ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ (STRAT,TELE,LES PAUL κτλ) ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΣΑΦΩΣ ΠΛΟΥΣΙΟΤΕΡΟ ΗΧΟ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

superfunk και silot πηγα να κανω Post αλλα με καλυψατε απολυτα και οι δυο. :P αρχιζετε και καταλαβαινετε τι παιζει γενικα και οι δυο επιτελους :lol: :P

NightCrawler για καλο ηχο strat,εκτος απο τα συγκροτηματα που σου ειπε ο superfunk και ο elavd για ακου και λιγο eric johnson :wink:

εγω παντως στην strat ειμαι προς...θεση 2 και σπανια 4...

οσο για τον satriani εγω αν και φανατικος με strat,θα συμφωνησω μονο στο οτι οσο και καλο set up να κανεις σε μια strat,αυτο το ...βουτηρο που εχει η ταστιερα μιας gibson λογω της κλισης του μανικιου βεβαια,η strat το εχει αλλα οχι τοσο πολυ... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για τον satriani εγω αν και φανατικος με strat' date='θα συμφωνησω μονο στο οτι οσο και καλο set up να κανεις σε μια strat,αυτο το ...βουτηρο που εχει η ταστιερα μιας gibson λογω της κλισης του μανικιου βεβαια,η strat το εχει αλλα οχι τοσο πολυ... :wink:[/quote']

Εγώ με αυτές τις "ριμάδες" (αλλά κούκλες κατά τα άλλα :D ) τις Les Paul γιατί νιώθω ότι τα δάκτυλά μου έχουν πάθει αγκύλωση?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήχος Floyd είναι πραγματικά σούπερ...ήχος Hendrix στα Cds ξέρω θα γκρινιάξετε όλοι είναι μηδέν για μένα....τα καλύτερα κομμάτια με σάπιο ήχο...anyway...δεν εννοούσα ποιοι παίζουν με strat...εννοούσα να πάω καπου η να παίζω με μία Strat και να πάθω πλάκα...όχι CD... 8)

όσο για τις πωλήσεις superfunk μην τα ξαναλέμε...ξέρουμε και οι δύο πόσο θέμα marketing είνια...

 

P.S Eric Johnson θεός!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου π.χ. τον φριχτό ήχο της κιθάρας σε οποιονδήποτε δίσκο των Κατσιμιχαίων & του Παπακων/νου :lol: )

 

 

Για δώσε κανα παράδειγμα να γελάσουμε κι εμείς :)

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται για τόσο καρακομπρεσαρισμένα όργανα' date=' τα οποία δεν ακούν καθόλου το δεξί χέρι και τις όποιες δυναμικές τις πένας, με αποτέλεσμα να είναι άχρηστα σε οποιαδήποτε περίπτωση δεν παίζεις με το gain στο 40....

 

[/quote']

 

σωστά ελάλησες! :lol:

και απο ΚΑΘΑΡΑ ... άστα να πάνε :roll: (ας όψεται το ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ FLOYD ROSE :twisted: )

 

το κακό είναι ότι πολλά νέα παιδιά παρασυρονται απο τις διαφημήσεις & τα video clip και αγοράζουν τα απρόσωπα αυτά όργανα σαν ΒΑΣΙΚΕΣ πρώτες τους κιθάρες,μετά όπως είναι φυσικό ΩΡΙΜΑΖΟΥΝ & προσπαθούν ματαια να ξεφορτωθούν τη μπούρδα που αγόρασαν για να αποκτήσουν μια πραγματική κιθάρα (& συνήθως την πληρώνουν οι δυσμοιροι οι γονείς :cry: )

 

ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΥΤΕΡΟ METAL ΟΙ ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ (STRAT,TELE,LES PAUL κτλ) ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΣΑΦΩΣ ΠΛΟΥΣΙΟΤΕΡΟ ΗΧΟ :wink:

 

Ρε παιδιά προς τί αυτή η ισοπέδωση;Επειδή Superfunk σου τη δίνει το Floyd αυτόματα είναι καταστροφή;Τα καημένα τα παιδιά ο Joe και ο Steve καταστρέφουν τον ήχο τους :D .Ύστερα ο φίλος Silot που λέει για τα καρακομπρεσαρισμένα πιστεύω έχει άδικο.Έχω μια custom κιθάρα τύπου Ibanez και πέρα απο το ότι με έχει βολέψει αφάνταστα το μπράτσο οι EMG που έχω πάνω υπακούν στις δυναμικές σαν σκυλάκια :) Όλοι οι ώριμοι παίζουν με Stratocaster και LP:?:

Γενικά διακρίνω μια απέχθεια σε ότι δεν κάθεται καλά στο αυτί σας και σε ότι δεν είναι Fender.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κακό είναι ότι πολλά νέα παιδιά παρασυρονται απο τις διαφημήσεις & τα video clip και αγοράζουν τα απρόσωπα αυτά όργανα σαν ΒΑΣΙΚΕΣ πρώτες τους κιθάρες' date='μετά όπως είναι φυσικό ΩΡΙΜΑΖΟΥΝ & προσπαθούν ματαια να ξεφορτωθούν τη μπούρδα που αγόρασαν για να αποκτήσουν μια πραγματική κιθάρα (& συνήθως την πληρώνουν οι δυσμοιροι οι γονείς :cry: )

 

[/quote']

 

Κατά τη γνώμη μου,αν δε πάθεις,δεν θα μάθεις!Και αν δεν ωριμάσεις,επίσης (και ως ακροατής και ως παίκτης)...

 

Μιλάω σαν κάτοχος μιας κιθάρας με floyd rose (η πρώτη μου) και μιας explorer (η δεύτερη).Παλιότερα μισούσα τις fender,καθώς και γενικότερα όποια κιθάρα είχε "ξυλί" χρώμα και δεν είχε 2 humbuckers.

 

Τώρα που μεγάλωσα,στα 21 :D ,δηλώνω δημόσια ότι αν η επόμενη κιθάρα μου δεν είναι strato,tele,ή semihollow,να κάτσω να με φτύσετε!Α, και οπωσδήποτε θα είναι "ξυλί" χρώμα ή το πολύ butterscotch....

 

Στα 40 με βλέπω να παίζω αποκλειστικά με steel guitar...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο συχνή παρανόηση που γίνεται' date=' ειδικά απο τους νεότερους, στο θέμα all around κιθάρα, είναι η λογική της κιθάρας που μπορεί να παράγει πολλούς διαφορετικούς ήχους και να είναι πανεύκολη στο αριστερό.

 

Θα έλεγα όμως οτι all around όργανο είναι αυτό του οποίου ο [u']προσωπικός [/u]του ήχος κολλάει παντού. Ανεξαρτήτως της ευκολίας στο αριστερό (το οποίο χρόνια φωνάζουμε πως είναι θέμα συνήθειας αφενός, και καλής ρύθμισης αφετέρου), αυτό που εκτιμάται απο τους περισσότερους είναι η δυνατότητα του οργάνου να αποδώσει τις ποικίλες ικανότητες του παίχτη σε διαφορετικά είδη...

 

Απ΄αυτή την οπτική, συμφωνώ απόλυτα (πάλι) :D με τον Superfunk, και ΤΟΝΙΖΩ πως κιθάρες με hard rock & metal νοοτροπία στον σχεδιασμό καταλήγουν να χρησιμοποιούνται σε ελάχιστες περιπτώσεις τελικά, κι αυτό έχει μια πάρα - πάρα πολύ απλή εξήγηση: Πρόκειται για τόσο καρακομπρεσαρισμένα όργανα, τα οποία δεν ακούν καθόλου το δεξί χέρι και τις όποιες δυναμικές τις πένας, με αποτέλεσμα να είναι άχρηστα σε οποιαδήποτε περίπτωση δεν παίζεις με το gain στο 40....

 

Και ένα mini-poll για το τελείωμα.

Πόσοι απο εσάς χρησιμοποιούν το volume της κιθάρας τους για δραστικές αλλάγές μέσα στο κομμάτι ή ανάμεσα στα κομμάτια, και πόσοι απο εσάς για να πετύχετε τέτοιες αλλαγές εξαρτάστε άμεσα απο ...ποδοδιακόπτες και πεταλάκια ?

 

Σωστά, αυτοί οι νέοι όλο τέτοια λάθη κάνουν. Ένα κλασσικό παράδειγμα τέτοιου νέου και άπειρου κιθαρίστα είναι ο Steve Morse ας πούμε. Ή ο John McLaughlin. :roll: Πολλοί ήχοι στην κιθάρα. Τσκ τσκ τσκ :D

 

Ευτυχώς ή δυστυχώς, η ελληνική γλώσσα είναι πολύ ευέλικτη :wink: (όπως θα έπρεπε να είναι και τα μυαλά του κάθε μουσικού) και με τη λέξη "ευελιξία" μας δίνει τη δυνατότητα να περιγράψουμε πολλά πράγματα, μεταξύ των οποίων και αυτό στο οποίο αναφέρθηκες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστά ελάλησες! :lol:

και απο ΚΑΘΑΡΑ ... άστα να πάνε :roll: (ας όψεται το ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ FLOYD ROSE :twisted: )

 

Επιτέλους και κάποιος λέει τα πράγματα με το όνομά τους!

 

Πράγματι κύριοι!

 

Η καταστροφή που έχει προκαλέσει το Floyd Rose και τα παρεμφερή κατασκευάσματα του διαβόλου στη μουσική' date=' μπορεί να κριθεί ως ανάλογη με την οπισθοδρόμηση που προκάλεσε η Ιερά Εξέταση στις Τέχνες και τα Γράμματα του Μεσαίωνα! :P

 

[b']Είναι καιρός να ληφθούν δραστικά μέτρα![/b]

 

Προτείνω λοιπόν:

 

1) Όλα τα FR και λοιπά διαβολικά κατασκευάσματα παγκοσμίως, να παραδοθούν στην κάμινο της Χαλυβουργικής, ώστε τουλάχιστον το λιωμένο μετάλλευμα να χρησιμεύσει σε κάτι κοινωφελές και ανθρωπιστικό (π.χ. ως πρώτη ύλη για καζανάκια).

 

2) Όλοι οι κιθαρίστες παγκοσμίως που χρησιμοποιούν FR και λοιπά διαβολικά κατασκευάσματα να σταυρωθούν (για να είμαστε και στο κλίμα των ημερών) ως παραδειγματισμό, σε σταυρούς που θα έχουν το σχήμα Tele, ώστε το Ιερό μήνυμα του κιθαριστικού πουρισμού να αποτυπωθεί στη συνείδηση των νεώτερων γεννεών. :P

 

Και για όσους δεν κατάλαβαν:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Humor

 

:lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου