Προς το περιεχόμενο

Αριστεροπόδαρος drummer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ειναι η λύση! Δίκαση και δεν θα μεινει κανενα ποδι παραπονεμένο.  ;D ;D ;D

Περα από την πλακα συμφωνω με το προλαλήσαντα SF. +1 λοιπον απο μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μέχρι και εγώ που το έγραψα μπερδεύτηκα λίγο...χα,χα. Λοιπόν, προφανώς μπορεί να παίζει hi-hat με το δεξί χέρι, αφού μέχρι σήμερα έπαιζε όπως όλοι οι δεξιόχειρες ντράμερ. Το θέμα είναι μόνο το πόδι του, αφού τον βολεύει να παίζει την κάσα με το αριστερό πόδι. Αν καταλαβαίνω σωστά, προτείνετε να φέρει το hat δεξιά του, για να μπορεί να παίζει την μπότα με το αριστερό πόδι, σωστά??

Και με τα υπόλοιπα τι γίνεται? π.χ. βαθύ στα αριστερά του και ride? (μην μου πείτε τι σκέφτεστε ακριβώς στην ερώτηση "που να το βάλει", του το είπα και εγώ ήδη, lol).Αλήθεια πως έπαιζε ο Simon Philips???

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε ενα google και θα δεις πως στεινει και ο Φιλιπς και ο Κομπαμ (και οι δυο ειναι ambidextrous & ΟΧΙ αριστεροχειρες) .

 

Το μεγαλο καλο με αυτο το στησιμο ειναι οτι μπορεις να μην σταυρωνεις τα χερια σου οταν παιζεις hi hat απλα θα πρεπει να εισαι αριστεροχειρας η ambidextrous δηλ.ας πουμε οταν παιζει δεκαταεκτα να μπορει να βαραει με το ΑΡΙΣΤΕΡΟ του χερι το ταμπουρο η να μπορει να κανει τα ιδια περασματα στα τομ οπως και πριν αν στησει ακριβως οπως ενας αριστεροχειρας ντραμμερ .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τοποθέτηση δεν παίζει ρόλο αρκεί να σε βολεύει η θέση τους. Πολλοί ντράμμερ βάζουν το ride στα αριστερά όντας δεξιόχειρες για να κρατά το ρυθμό το αριστερό χέρι και να βελτιωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και εγώ που το έγραψα μπερδεύτηκα λίγο...χα,χα. Λοιπόν, προφανώς μπορεί να παίζει hi-hat με το δεξί χέρι, αφού μέχρι σήμερα έπαιζε όπως όλοι οι δεξιόχειρες ντράμερ. Το θέμα είναι μόνο το πόδι του, αφού τον βολεύει να παίζει την κάσα με το αριστερό πόδι. Αν καταλαβαίνω σωστά, προτείνετε να φέρει το hat δεξιά του, για να μπορεί να παίζει την μπότα με το αριστερό πόδι, σωστά??

Και με τα υπόλοιπα τι γίνεται? π.χ. βαθύ στα αριστερά του και ride? (μην μου πείτε τι σκέφτεστε ακριβώς στην ερώτηση "που να το βάλει", του το είπα και εγώ ήδη, lol).Αλήθεια πως έπαιζε ο Simon Philips???

 

 

 

να σου πω..... γιατί δεν παίρνει ένα διπλοπέταλο;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και εγώ που το έγραψα μπερδεύτηκα λίγο...χα,χα. Λοιπόν, προφανώς μπορεί να παίζει hi-hat με το δεξί χέρι, αφού μέχρι σήμερα έπαιζε όπως όλοι οι δεξιόχειρες ντράμερ. Το θέμα είναι μόνο το πόδι του, αφού τον βολεύει να παίζει την κάσα με το αριστερό πόδι. Αν καταλαβαίνω σωστά, προτείνετε να φέρει το hat δεξιά του, για να μπορεί να παίζει την μπότα με το αριστερό πόδι, σωστά??

Και με τα υπόλοιπα τι γίνεται? π.χ. βαθύ στα αριστερά του και ride? (μην μου πείτε τι σκέφτεστε ακριβώς στην ερώτηση "που να το βάλει", του το είπα και εγώ ήδη, lol).Αλήθεια πως έπαιζε ο Simon Philips???

 

 

 

να σου πω..... γιατί δεν παίρνει ένα διπλοπέταλο;;;

 

 

Άντε και το πήρε. Το χατ πως θα το παίζει άμα το αφήσει στα αριστερά? (Εκτός άμα βάλει διπλοπέταλο καισ το hat :P)

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βάζει στα δεξιά και το στηρίζει με αυτό στην κάσα

http://www.thomann.de/gr/pearl_ha100_hihatclamp.htm

 

Για εξήγησέ μου σε παρακαλώ, γιατί δεν κατάλαβα τη χρησιμότητά του????

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το πρόβλημα στην περίπτωση αυτή με το Hi Hat είναι το μέτρημα με το πόδι ή ακόμη και τα σηκώματα.

Αν όχι τότε πολύ απλά το "κλειδώνει" εκεί που του αρέσει και δεν χρειάζεται πόδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα το ιδιο προβλημα στις αρχες.Ενω γραφω πχ με το δεξι χερι κλωτσαω πηδαω (αλματα :P)  κλπ με το αριστερο.και εμενα με βολευε κυριως το αριστερο σχετικα με το παιξιμο και εκανα το εξης:

εστηνα τα ντραμς ακριβως οπως οι δεξιοι και επαιζα με διπεταλο οποτε χρησιμοποιουσα το αριστερο ποδι.Το θεμα του hi hat  το ελυσα με ενα υδραυλικο οπου εστηνα το πενταλ διπλα στο δε3ι πενταλ του διπεταλου και την βαση με τα πιατα την στηριζα απ την κανονικη μερια...ισως βοηθησει.με τον καιρο παντως συνη8ισα και πλεον παιζω κανονικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου