Προς το περιεχόμενο

Αριστεροπόδαρος drummer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρά σε όλους. Είπα να πάρω τη γνώμη σας για ένα θέμα που προέκυψε με το παιδί που παίζει drums στο συγκρότημά μας. Μετά από 2 περίπου χρόνια που παίζει, έχοντας κάνει μερικά μαθήματα, ανακάλυψε προχτές!!! ότι τον βολεύει καλύτερα να παίζει μπότα με το αριστερό πόδι. Το συζητούσαμε εχτές και μου είπε ότι όταν ήταν μικρός έπαιζε μπάλα με το αριστερό, ενώ γράφει με το δεξί χέρι. Όντως, είναι πολύ καλύτερος όταν παίζει την μπότα με το αριστερό και όχι με το δεξί πόδι (μπορεί να παίζει πιο ανεξάρτητα, με καλύτερα χτυπήματα). Το θέμα είναι πως θα πρέπει να στήσει τα τύμπανα σε αυτήν την περίπτωση. Του πρότεινα να ρωτήσει κανέναν δάσκαλο, αλλά μέχρι τότε, μήπως μπορεί κάποιος να πει μία γνώμη?

Ευχαριστώ

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:o

δεν έχω ξανακούσει τέτοια περίπτωση, αλλά αφού τον βολεύει έτσι, ΕΤΣΙ πρέπει να κάνει. Ας φέρει την κάσα στο αριστερό και το χαηχατ στο δεξί. Υπάρχουν πολλές πατέντες για να γίνει αυτό, εξαρτάται απο το σέτ του, τα χρήματα που διαθέτει, κλπκλπ

> εγώ έχω ένα φίλο που είναι αριστερόχειρας αλλά τον βολεύει να παίζει "δεξιά" κιθάρα γυρισμένη ανάποδα!!! ;D :o

 

πάντως, θεωρητικά, ένας ντράμερ θα πρέπει να εκπαιδεύσει και να φέρει στο ίδιο καλό επίπεδο (μέσα απο ασκήσεις) όλα τα μέλη του...

υποτίθεται ότι κάθε πραμα που μπορείς να παίξεις με το δεξί πρέπει να μπορείς και με το αριστερό. Αν ο φίλος έχει καλό αριστερό θα παίζει ωραίο hihat! γιατί να τον πάς στη μπότα; ας δουλέψει περισσότερο το δεξί του να το φέρει στο ίδιο επίπεδο.

διαφωνήτε;

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΟΧΟ ;D

 

εσύ Κώστα γιατί πιέστηκες να μάθεις δεξιά; λόγω του ότι δεν υπάρχουν αριστερά ούτια μήπως? πιστεύεις ότι είναι καλύτερο ένας αριστερόχειρ να πιέζεται να μάθει με το δεξί;

 

ρωτάω γιατί είναι αλήθεια πως "όλα γίνονται", αλλά ΤΙ είναι προτιμώτερο;

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είμαι λίγο ανώμαλη προσωπικότητα, π.χ. γράφω με τ'αριστερό, κλωτσάω με το δεξί, είμαι από τους αριστερούς που είναι λίγο πιό κοντά στους δεξιούς, κάτι σαν  σύριζα δηλαδή.

 

Δεν πιέστηκα και ιδιαίτερα, η δασκάλα της κλασικής μου έδειξε πως να την πιάνω (την κιθάρα) και αφού δοκίμασα μου φάνηκε φυσιολογικό.

 

Πάντως καλύτερα που έμαθα έτσι, δεν μετανιώνω, φαντάσου να έψαχνα αριστερό Thunderbird. @@ θα έβρισκα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γώ αριστερός είμαι αλλά παίζω δεξιά, όλα γίνονται.

 

Κι εγώ συνονόματε φίλε, αριστερόχειρας είμαι και παίζω

με διαρίθμιση σετ σαν δεξιόχειρα!!

 

Ποδόσφαιρο παίζω με το δεξί πόδι και το δεξί χέρι το χρησιμοποιώ αλλιώς..... you khow.... ;) ;D ;D.... περίεργο ε;;;;

 

Πάντως δεν χρειάζεται να σταματήσει τα τύμπανα!!

 

Μπορεί ν' αλλάξει θέση στα τύμπανα, ή να πάρει και 2ο hihat!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορει να παιξει hi hat με το δεξι του χερι τοτε ειναι ΠΟΛΥ τυχερος,απλα θα παιζει οπως ο Βιλλυ Κομπαμ και ο Σαϊμον Φιλιπς αλλα στηνοντας τα ντρας σαν αριστεροχειρας ντραμμερ και βαζοντας το ride δεξια του ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου