Προς το περιεχόμενο

Digi002 or not?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά σε όλους.

 

Παίζει κανείς με Digi002; Το σκέφτομαι σοβαρά έναντι 01Χ. Ιδού γιατί:

 

DIGI002:

+Ολοκληρωμένο με ProTools, σταθερό και παίζει! (σημαντικό)

+ProTools (γ***** για audio)

+Πολύ καλή κατασκευή (100mm faders)

+Αυθεντικό επαγγελματικό software

-Δεν μπορείς να ακούσεις τα session χωρίς την Digi002 => δεν πας βόλτα στο βουνό πολύ εύκολα (μ****** της Digidesign)

-Δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις με άλλο software (μ****** 2 της Digidesign)

-Δεν παίζει VST plug-ins (μ****** 3 της Digidesign)

- ~2500Ευρώ

 

01X:

+Παίζει με όλα τα software, άρα δεν αλλάζω το SONAR

+Φαίνεται να έχει αρκετά καλούδια στο τομέα του functionality

+2 μονάδες εφφέ από 02R

+VST plug-ins

+Jog

+Αν πάω στο βουνό, μπορώ και χωρίς την κονσόλα

+ ~1700Ευρώ

-Μέτρια κατασκευή (60mm faders, όχι touch sensitive, αργούν ελαφρά να πάνε στις θέσεις τους)

-Δεν παίζει ακόμα σταθερά με κανένα software

-Ακόμα και αν παίξει, ...θα παίξει;

 

Χρησιμοποιεί κανείς κάποιο από αυτά;

 

Χαιρετισμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε,

 

έχω ακριβώς το ίδιο δίλημμα! Δεν έχω καταλήξει αν και έχω μία τάση προς το Digi για τον λόγο που ανέφερες: πλήρης ολοκλήρωση. Το έχω δοκιμάσει στον Διαμαντόπουλο και μου άρεσε. Ωστόσο...κοστίζει, γι'αυτό και είμαι σε αναμονή (...για τι πράμα ακριβώς, δεν ξέρω :) )! Αλλά εγώ είμαι πιο πολύ του audio και λιγότερο του midi. Μετράει και αυτό.

 

Για την 01Χ θα σου έλεγα να περιμένεις κάνα δίμηνο, να παίξει στην αγορά, κοίτα και τα forum στο http://www.01xray.com και στο SONAR (έχει ερωτήσεις για 01Χ) που σε ενδιαφέρει. Σίγουρα η YAMAHA θα έχει καλό support.

 

Σκεφτόμουν και την FW-1884 αλλά είναι πιο ακριβή από την 01Χ + η 01Χ έχει περισσότερη λειτουργικότητα (internal Effects, LCD display, mLan - που γενικά μπορεί να είναι και παραμύθι) αλλά, όπως λές, 60άρια faders. Τι τα θες μεγαλύτερα όμως; Την ίδια δουλεία κάνουν. ¶λλη αίσθηση, δε λέω, αλλά...

 

Φιλικά,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δεν έχω κάποιο από τα δύο συστήματα αλλά αν το σύστημα είναι προσανατολισμένο σε audio, τότε Digi002 και ξερό ψωμί γιατί όταν μιλάμε για audio είναι πασίγνωστο ότι Digidesign και Pro Tools δεν έχουν αντίπαλο, ειδικά σε ένα πακέτο με τέλεια ποιότητα όπως το Digi002. Τώρα για audio+midi, προτείνω 01x αλλά με σχετική επιφύλαξη γιατί υποστηρίζει μεν plug-ins και αρκετά προγράμματα ηχογράφησης, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα είναι το ίδιο σε ευκολία και αίσθηση με το Digi002. ¶ρα, το μόνο που πρέπει να ξεκαθαρίσετε είναι ποίον τρόπο δουλειάς θα επιλέξετε. Για μια τελική γνώμη πάντως, προτείνω Digi002. Πρώτα γιατί από το λίγο που το έχω δουλέψει είναι σκέτη απόλαυση σε όσα κάνει και δεύτερο γιατί έχω τρελή εκτίμηση και εμπιστοσύνη στα προϊόντα της Digidesign, κατά 99,9% βγαίνουν αστέρια!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο κόλλημα μου σχετικά με την Digi είναι η υποστήριξη MIDI. Αν και λένε ότι στην έκδοση 6 των LE έχει βελτιωθεί πάρα πολύ, δεν το έχω δει. Γιατί καλό το audio, αλλά πάντα παίζει και κάτι τις σε MIDI. Όχι τρελά πράγματα, γι'αυτό και δεν με απασχολεί αρκετά. Αν μάλιστα ολοκληρωθεί η υποστήριξη Rewire από το Fruity Loops, τότε είμαστε ΟΚ με τον το θέμα του drummer :). Βέβαια, πάντα υπάρχει η δυνατότητα sync με Cubase ή SONAR αλλά τότε χάνεις (; ) το control από την κονσόλα της Digi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που χρησιμοποιεις το Sonar σου προτεινω να αγορασεις μια καλη καρτα ηχου για audio και midi(εγω δουλευω pulsar ΙΙ αλλα ειναι ακριβη) και να παρεις για επιφανεια εργασιας την radical sac 2.2 απο Pantheo(καταπληκτικη). Θα χρειαστεις και ενα προενυσχιτη.

Πηρα την Pulsar για να μην παω στα pro tools διοτι δουλευει με οποιδηποτε sequencer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας αγοράσει το DIGI002 της DIGIDESIGN έχω να πω τα εξής:

Computer configuration που χρησιμοποιώ:

MOTHERBOARD : ASUS A7N8X

CPU: AMD 2.6+

MEMORY: 1 GB 400 Mhz DDR

SOFTWARE: Windows XP PRO (optimized for PROTOOLS)

Το σύστημα μου αποδίδη με σταθερότητα

128 buffer size: INPUT – OUTPUT Latency

32 Audio Channels (Μέχρι τόσα μας δείνει η DIGIDESIGN στο PROTOOLS 6.1.1) στα 48 Khz 24 bit.

FOCUSRITE EQ σε όλα τα κανάλια

1 Compressor στο Master

1 Auxiliary Βάθος

1 Auxiliary Delay

Και έχω υπολογιστή ισχύ ελεύθερη και για άλλα

Φοβερή σταθερότητα στην ηχογράφηση MIDI, AUDIO

VSTi και VST effects με την Χρήση του Fxadapter (VSTI σε RTAS) της Fxpansion

Χρήση REWIRE για Reason/Ableton (Μέσα στο Protools) κτλπ

ASIO driver για χρήση με Cubase κτλπ

Για περισσότερες διευκρινήσεις περιμένω ερωτήσεις.

ASIO driver

Ευχαριστώ..

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου