Προς το περιεχόμενο

ενα νανουρισμα (snooze 2)


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το 1ο μερος της ιστορίας βρισκεται εδώ.

Ετοιμασαμε μια μικρή συνέχεια,αρκετα διαφορετική,την οποια παρουσιαζουμε για πασης φυσεως σχολια ,αναζητώντας κυρίως συμβουλές για το ηχοληπτικό μερος της διαδικασίας. :)

 

 

Περα απο τον Wrtsxx και αλλον εναν εξωσχολικό που αποτελούμε τους snooze (loop) ,σε αυτο συμμετεχει και η φιλη μας η Μαριέττα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πέτρο αν και τη (θετικότατη) γνώμη μου για το κομμάτι στην έχω πει κατ' ιδίαν, έχω να παρατηρήσω κάτι τώρα στη φωνή της Μαριέττας (εγώ το είχα ακούσει με αντρική φωνή αρχικά...):

 

Όταν αρχίζει η φωνή να μουρμουρίζει, κάποιες νοτούλες είναι νομίζω ότι είναι απειροελάαααααχιστα ασταθείς (μπορεί να είναι και ιδέα μου). Αυτό βέβαια, αν ισχύει διορθώνεται πανεύκολα με το Autotune ή ακόμη καλύτερα με το Melodyne.

 

Στη συνέχεια, με ξένισαν λίγο οι κοφτές ανάσες, οι οποίες, δεδομένου ότι πρόκειται για "νανούρισμα" είναι λίγο δυνατές και κάπως αγχωτικές (υπερβάλλω λίγο, αλλά νομίζω καταλαβαίνεις πώς το εννοώ).

Ίσως θα έπρεπε τις συγκεκριμένες ανάσες να τις μειώσετε σε dB για να μην ακούγονται τόσο μπροστά.

 

Κατά τ' άλλα ΕΥΓΕ!!!!!!!! ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τοσο καλο, που θελω να σε βρισω. ;D

Μπραβο ρε μπλε..

(Η φωνη μου φανηκε λιγο υπερβολικα δυνατη και μεσαια, αλλα αυτα ειναι ψιλοπραγματα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολυ ωραίο....Λογικά οι ατελειες στην φωνη ειναι "αποψη"...

Στα ειχα πει blue τα συγχαρίκια και στο προηγουμενο νανουρισμα....

 

Τα samples είναι "ιδιοκατασκευή" ή τα βρηκες έτοιμα?

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Wrtsxx και η Μαριέττα τα σπάνε. Blue ξυρίσου 8)

 

Και την επόμενη φορά που θα ανεβάσεις clip με εξωσχολικούς θα έρθεις στο γραφείο με τον κηδεμόνα σου!

 

 

Πέρα από την πλάκα, χαμήλωσε λίγο τα μπασομεσαία και λίγο παραπάνω comp στη φωνή και θα είσαι super ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολύ.

Η Μαριέττα ειναι πολυσπουδαγμένη μουσικός κ πιέστηκε (απο εμας) για να μην ακουστεί σαν τραγουδίστρια,αλλά σαν μαμά (που δεν εχει παει ωδείο).

 

Τα σαμπλς ειναι σπιτικά,απο ενα παιδικό λάπτοπ περασμενο απο πεταλια κιθάρας. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσε τον django εσυ είσαι για τέτοια αγόριμ.

 

Η κοπέλα με άρεσε πολύ κ έτσι πως τραβάει τον αέρα ρε παιδί μου.........πολύ ωραίο τράβηγμα, ανατριχιάρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Wrtsxx και η Μαριέττα τα σπάνε. Blue ξυρίσου 8)

 

χαμήλωσε λίγο τα μπασομεσαία και λίγο παραπάνω comp στη φωνή και θα είσαι super

 

;D Ευχαριστούύύμε!

 

ζητώ διευκρινήσεις για τα μπασομεσαία που ενόχλησαν. Αναφέρεστε στο πρώτο μέρος η από εκεί που μπαίνει η φωνή και κάτω; Οι αναπνοές απο την ηχογράφηση έχουν γραφτεί δυνατά...ποίος λέτε είναι ο καλύτερος τρόπος να χαμηλώσουν; είναι λύση ένα απλό χειροποιήτο οτομέησον στο volume level του καναλιού ή δε θα φτιάξει ποτέ έτσι;

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θαυμάσιο, πολύ γλυκό. Μπράβο παιδιά! Μονάχα που θα το ήθελα να συνεχίζει για κανα δίλεπτο ακόμη. Δεν πιστεύω ότι αυτό θα χαλούσε το concept του "νανουρίσματος" ή "μικρού κομψοτεχνήματος" (δικά μου λόγια αλλά τα εννοώ).

 

Μίλτο το automation είναι πολλές φορές η καλύτερη λύση αλλά θέλει πολύ καλό αυτί και ιδιαίτερη προσοχή, γιατί ουσιαστικά μιλάμε για "χειροτεχνία".

 

(Αλήθεια, ο άλλος ο αχαϊρευτος πήγε Θήβα ή Ναυτικό τελικά; )

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου