Προς το περιεχόμενο

ενα νανουρισμα (snooze 2)


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@gangster : Η Μαριέττα ενημερώθηκε :)

@trigga:σε ολα ειμαι φανταστικός,θελω να πιστευω οτι παίζω σαν τον seth οταν ηταν 12

@bloody:σε ευχαριστω πολυ για τα καλα λογια σου.

 

Θα εκτιμουσα μια απαντηση σε αυτο απο καποιον,αν υπαρχει η δυνατοτητα (φανταζομαι μιλαμε για το 2ο μερος με τη φωνη):

 

ζητώ διευκρινήσεις για τα μπασομεσαία που ενόχλησαν.

 

Ευχαριστουμε κ παλι :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίο κομματάκι όπως πάντα ο Blue!

 

Για τα μπασομεσαία:θα συμφωνήσω. Η φωνή είναι μια χαρά πλήρης και δεν είναι υπερβολικά απλωμένη. ΟΜΩΣ, ακριβώς επειδή θέλατε να ακούγεται όχι σαν τραγουδίστρια αλλά σαν "μη-σπουδασμένη μαμά" ( ;D) τα φάλτσα τα οποία ανέφερε ο elavd είναι ΠΟΛΥ ενοχλητικά στα αυτιά μου. Αν όμως κόψετε αρκετό όγκο από τη φνωή και την κάνετε να ακούγεται λίγο λιγότερο dominant και λίγο πιο "απομακρυσμένη" αυτό θα ακουγόταν πολύ ωραίο. Η ιδέα για "μαμά" και όχι "τραγουδίστρια" είναι πολύ καλή, αλλά αν το δεις οπτικά ακούγεται σαν να τραγουδάει κολλημένη πάνω στο αυτί του παιδιού - too much :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι μου άρεσε πολύ.  :)

 

Αφού ζητάτε προτάσεις, ας πω κι εγώ καποιες:

Συμφωνώ οτι λείπουν κάποια πρίμα από τη φωνή. Εντελώς αντίθετα από τη λογική που περιγράφει ο menelaos, θα ήθελα να έρθει ακόμη πιο κοντά στο αυτί. Χρειάζεται λοιπόν κάποια πριμάκια (τα οποία ξέρω ότι υπάρχουν στην αρχική ηχογράφηση  :) ).

Τις αναπνοές θα τις έριχνα με volume automation. 10 λεπτά δουλειά είναι.

Τέλος, θα έβγαζα το "πειραματισμό" στα τελευταία δευτερόλεπτα. Μπορεί να ξαναέβαζα (χαμηλά) το θέμα που μπαίνει στο 0:21 .... και να έπαιζα με delays/βάθια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για τα καλα σας λογια :)

Το Myspace ετοιμάζεται,θα το αναφερουμε οταν τελειώσει,τωρα ειναι ακόμα γιαπί.

happenings,events,καλλιτεχνικός εξτρεμισμός και φυσικά,διαγωνισμοί με ΠΟΛΛΑ πλούσια δωρα.Στειλτε sms στο 4312 και παρτε μερος στο ατελειωτο κεφι των snooze ;) (2,38€/sms)

 

ΥΓ.για τα τεχνικα θα απαντησει ο wrtsxx αυριο που ειναι πιο σχετικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ώρα του "σχετικού":

 

ευχαριστούμε και πάλι για τα καλά λόγια αλλά και τα σχόλια σας, που μας κάνουν καλύτερους. Θα το "δουλέψουμε" λαμβανοντας τα υπόψιν και πιστεύω να χουμε καλύτερο αποτέλεσμα...

 

συμφωνώ περισσότερο με harilatron στο θέμα απόστασης μάνας-βρεφικού αυτιού, οπότε θα δοκιμάσω να δώσω πρίμα στη φωνή. Ετσι όμως φοβάμαι ότι αναπνοές και φύσημα της ηχογράφησης θα ρθουν πολύ μπροστά, όπως ήδη ήρθαν με τη χρήση του compressor {fleamail, έχω ένα φόβο με το παραπάνω compression... θεωρώ ότι όσο έχει τώρα είναι ήδη πολύ..  :-\ }που χει η φωνή ως τώρα. Σίγουρα υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει αυτό ισορροπημένα, και ΑΥΤΟΝ θα προσπαθίσουμε να βρούμε ::).

Elavd δεν ξέρω να χρησιμοποιώ melodyne είμαι περίεργος για το αποτέλεσμα. Πάντως τα φάλτσα έχουν μπει για να συμπληρώσουν το concept ασχέτως αν και τα δικά μας αυτιά ζορίστηκαν πολυ να τα συνηθίσουν { ;)Μενέλαε}

 

@incal:thnx! καλομελέτα κ έρχεται! (για την ώρα μπορείς να ακούσεις το πρώτο που χαμε ανεβάσει http://www.noiz.gr/index.php?topic=153480.0 περιμένουμε τα σχόλια σου!0

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elavd δεν ξέρω να χρησιμοποιώ melodyne είμαι περίεργος για το αποτέλεσμα.

 

Αν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ το piano roll σε κάποιο sequencer, όπου ανεβοκατεβάζεις τις νότες για να τους αλλάξεις pitch, τότε είσαι ΟΚ...

 

Piano roll window:

kb2005275_1.jpg

 

Melodyne window:

melodyne_plugin_screenshot.jpg

 

 

 

Είναι ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ!!! ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o :o :o :o :o

δλδ βρίσκει μόνο του σε ύψος είναι η φωνή και μετά εσύ κουνάς κουτάκια πάνω κάτω στο πιάνο ρόλ και τα φέρνεις όπως θες; και δεν έχει αλλιώσεις στη χροιά; και κάποιες νότες που βρίσκονται σε κατι φαλτσομεσοδιαστήματα τις "κβαντιζει" και τις φέρνει όλες πάνω στην κλίμακα;

 

μήπως να σου στείλω τη φωνή μόνη της να μας κάνεις ένα demo; :P 8)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o :o :o :o :o

δλδ βρίσκει μόνο του σε ύψος είναι η φωνή και μετά εσύ κουνάς κουτάκια πάνω κάτω στο πιάνο ρόλ και τα φέρνεις όπως θες; και δεν έχει αλλιώσεις στη χροιά; και κάποιες νότες που βρίσκονται σε κατι φαλτσομεσοδιαστήματα τις "κβαντιζει" και τις φέρνει όλες πάνω στην κλίμακα;

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ!!!

Επίσης, διορθώνει/δημιουργεί/εξαλείφει βέβαια και το vibrato της φωνής εφόσον το θες...;)

 

μήπως να σου στείλω τη φωνή μόνη της να μας κάνεις ένα demo; :P 8)

 

Γιατί όχι....Απλά από βδομάδα, γιατί τωρα είμαι με καμμένο δίσκο και μπαίνω internet μεσω live CD...:(

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου