Προς το περιεχόμενο

ενα νανουρισμα (snooze 2)


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

(από όλο το tech talk δεν καταλαβαίνω τίποτα, ούτε καλά-καλά τί ακούγεται..."λάθος". Μην αγχώνεστε όμως, γιατί...)

 

ευτυχώς δεν είμαι ο μόνος, γιατί ντράπηκα  :D

 

+1 ;D

 

 

ignantios,pascal,earendil : ευχαριστούμε πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πραγματικά πολύ καλό!

Τα φάλτσα να τα αφήσετε εκεί που είναι, ταιριάζουν γάντι στο ύφος του κομματιού  ;)

Όσο δε για το eq της φωνής, θα δοκίμαζα πρώτα να αφαιρέσω χαμηλομεσαίες συχνότητες (με σχετικά στενό Q), προτού προσθέσω ψηλές. Ίσως να έβαζα λίγα ψηλομεσαία στο master channel, αυτό τουλάχιστον μου υπαγορεύουν τα μόνιτορ σπίτι μου (λίγα όμως)

 

Μπράβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πάλι θενξ!

 

αυτό το "στενό Q" που περίπου το τοποθετείς 12ΑΧ7?

 

νομίζω πως ήρθε η ώρα να αποκαλύψω κάτι φοβερό: ΜΙΞΑΡΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΜΟΝΙΤΟΡ ΗΧΕΙΑ!  :-[ :-[ :-[ και τώρα πέστε να μας φάτε!

 

μιξάρουμε ακούγοντας από τα ακουστικά AKG K271 και από ηχεία διαφόρων στερεοφωνικών σπιτιών και αυτοκινήτων... :'( συγχωρήστε τους φτωχούς :-[

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αυτό το "στενό Q" που περίπου το τοποθετείς 12ΑΧ7?

 

 

Αυτό εξαρτάται από ποιό plugin χρησιμοποιεί ο καθένας. Αυτό που εννοώ είναι ότι βάζεις στενό Q προκειμένου να μη φας πολύ από τον όγκο της φωνής. Κάνεις -6db cut και περνώντας (sweep) από τα 250Hz-1000Hz κρίνεις με το αυτί που καθαρίζει καλύτερα η φωνή.

 

Εκτός κι' αν με το "τοποθετείς" εννοείς ότι δεν ξέρεις τι είναι το Q και που το βάζεις; Σόρυ αν γίνομαι υπέρ του δέοντος τεχνικός, απλά ακούγοντας το κομμάτι θεώρησα ότι αυτά είναι πράγματα που κατέχετε για πλάκα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι όχι, γνωρίζω τι είναι το Q. Ρωτούσα αν τελικά ακούγοντας με τα μονιτορ σου έχεις εντοπίσει {ή με τη μέθοδο του sweep που περιγράφεις} ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ που ενοχλούν, δλδ αυτο το στενό Q πού ακριβώς θα πάει να κάτσει σ αυτό το πεδίο 250Hz-1000Hz ;

 

(τό πα καλά τωρα; βγαίνει κανά νόημα; :-[)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω που ακριβώς θα πρέπει να κάτσει συχνοτικά, δεν έχω και κανά τρομερό αυτί. Θα πρέπει να πειραματιστείς  έσυ και ίσως και να καταλήξεις ότι δε θέλει κόψιμο στα χαμηλομεσαία. Εγώ μια ιδέα έριξα απλά, που μπορεί να φανεί χρήσιμη. :)

 

υ.γ.: προσωπικά έχω γενικά το συνήθειο, όταν χρησιμοποιώ eq σε μίξεις, σε πρώτη φάση να αφαιρώ συχνότητες και αν δεν μου κάτσει, τότε προσθέτω. Περισσότερο είναι μία άσκηση αυτοσυγκράτησης, για την αποφυγή μίξης τίγκα στις ψηλές  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου