Προς το περιεχόμενο

Τι εχέτε να πείτε για της Variax κιθάρες της line6;


Pit1991

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα προτεύουσα πήγα σε 8 Νάκας και δεν την βρήκα να την ακούσω...

 

Είμαι απόλυτος fun της ψηφιακής τεχνολογίας πάνω σε λαμπάτο κόμπο(Φοιτητής στο TEI Ρεθύμνου : Μουσική τεχνολογία και ακουστική).

 

Την έχει ακούσει κανείς; τι εχει να πεί; κάνει ότι ορκίζεται πως κάνει;

 

Μιλάμε για τις modeling guitars της line6...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε για ένα θέμα του TGL (γιατί δεν υπάρχουν στα μαγαζιά αυτή τη στιγμή), και κάνε υπομονή μετά τον Μάρτιο που βγαίνουν τα καινούργια μοντέλα στη NAMM.

 

Είμαι απόλυτος fun της ψηφιακής τεχνολογίας πάνω σε λαμπάτο κόμπο(Φοιτητής στο TEI Ρεθύμνου : Μουσική τεχνολογία και ακουστική).

Και εμείς είμαστε fun της ψηφιακής τεχνολογίας αλλά δεν κάνουμε έτσι. ;D ;D

 

Την έχει ακούσει κανείς; τι εχει να πεί; κάνει ότι ορκίζεται πως κάνει;

Τις εχω δοκιμάσει αρκετά και νομίζω ότι με τις midi κιθάρες μπορείς να κάνεις περισσότερα και δεν θα τις βαρεθείς τόσο γρήγορα οσο τις variax.

"Αντίστοιχη" εναλλακτική είναι το Roland VG99

Επίσης, νομίζω, ότι άξιες λόγου είναι μόνο οι ακριβές. Οι φτηνότερες δεν είχαν τόσο καλά μπράτσα και γενικότερη συμπεριφορά. Επειδή (όπως είπαμε), θα βγούν τα καινούργια μοντέλα, βρίσκεις με 300-400 ευρώ στο Ebay.co uk

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παιξει μια variax 700

ορκιζομαι οτι δε μ αρεσε...ηταν σα να κανεις ποδολουτρο με καλτσες...

ωστοσο...ενδιαφερουσα σαν σκεψη,σαν υλοποιηση μετρια,σαν πειστικοτητα,

καλη για κρουαζιεροπλοια....(νεροβραστη...)

ειμαι πολυ επιεικης αλλα παλι εξαρταται τι θες να την κανεις...

αν θες να ηχογραφησεις παρε μια κανονικη ακουστικη η 12χορδη...

αν θες λαιβ μπορει να βολεψει γιατι τα φυσικα οργανα σπανια τα βγαζουν καλα απ

το PA...

αν θες μπαντζο,πηγαινε στο αμερικα να μαζεψεις καλαμποκια στις φυτειες και μετα

παρτην

αν θες τα μοντελα που ορκιζεται....κλεισε τα ματια κι ονειρεψου τα...

αν θες ηλεκτρικη,παρε μια στρατ....

 

παντα φιλικα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα παλι εξαρταται τι θες να την κανεις...

αν θες να ηχογραφησεις παρε μια κανονικη ακουστικη η 12χορδη...

αν θες μπαντζο,πηγαινε στο αμερικα να μαζεψεις καλαμποκια στις φυτειες και μετα

παρτην

Γι αυτό μίλησα για midi κιθάρες...για να μην τρέχει να μαζεύει καλαμπόκια.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το Variax bass, με καμμια 20αριά μοντέλα μπάσου πάνω του. Η αλήθεια είναι οτι κάποια απο αυτά δέν ειναι και πολύ πειστικά, αλλά είναι αξιοπρεπείς ήχοι που μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει σε μεγάλο εύρος. Πολύ ενδιαφέρον όργανο, αλλά όχι για λάιβ απο μόνο του. Μόνο με ένα pod xt  παρέα ίσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι variax δεν ειναι για όλους και το σημαντικοτερο δεν φτάνουν για όλους!!

 

Ειμαι κάτοχος μιας variax 600 και οχι μονο δεν εχω παραπονο αλλά αν μου την κλεβανε θα επαιρνα μια ιδια.. Για τα λεφτα της ειναι εκπληκτική.. Εχω παιξει και με την 700 η οποια εχει καλυτερη ποιοτητα κατασκευης αλλά ίδια ηλεκτρονικά με την 600... Να προσθεσω οτι η warmoth εχει ειδικο section για τις variax αφού όπως φαίνεται ειναι συνηθισμένο να γινεται μεταμφύτευση των ηλεκτρονικών της σε ακριβα σώματα και ξύλα. Η επομενη κιθαρα μου θα ειναι μια τετοια απο warmoth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επομενη κιθαρα μου θα ειναι μια τετοια απο warmoth.

Γιατί θα έκανες ένα τέτοιο πράγμα αφού όπως λές, είσαι ευχαριστημένος από την 600ρα? Γιατί θα διέλυες μια εκπληκτική κιθάρα?

Τι παραπάνω ελπίζεις ότι θα σου δώσει η Warmoth?

Ρωτάω γιατί από καιρό κάνω κάποιες τέτοιες σκέψεις...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηλεκτρονικά της ειναι εκπληκτικά, η ποιότητα κατασκευής ομως της 600 δεν ειναι τοσο καλή όσο της 700.. Δε γνωριζω πολλά απο ξυλα αλλά θα ηθελα να εχω ακριβοτερα ξυλα ωστε να μη μου σκευρωσει, να ειναι πιο ανθεκτικη στις διαφορες συνθηκες κτλπ.. Αυτος ειναι και ο λογος που θα τα εσκαγα αν τα θα εσκαγα στη warmoth.. Ισως να ειναι και ψυχολογικο το θεμα αφού μεχρι στιγμής 2 χρονια μετα το πρωτο setup φαινεται να ειναι σε αριστη κατασταση. Με άλλα λόγια θα την διελυα και θα την ξαναεφτιαχνα για να προστατευσω και να εκμεταλευτω στο μεγιστο τα ηλεκτρονικα της..

 

Οσο αφορά τα Ghost saddles δεν ειμαι σιγουρος..  ::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά θα ηθελα να εχω ακριβοτερα ξυλα ωστε να μη μου σκευρωσει, να ειναι πιο ανθεκτικη στις διαφορες συνθηκες κτλπ.. Αυτος ειναι και ο λογος που θα τα εσκαγα αν τα θα εσκαγα στη warmoth..

Eάν δεν προσέχεις την κιθάρα σου, ούτε και η Warmoth θα σε σώσει. Εάν την προσέχεις, τότε δεν χρειάζεσαι την Warmoth ;). Η μόνη αλλαγή που (πιθανόν) χρειάζεσαι, είναι του μπράτσου.

Τα ghost είναι έτσι, έχουν αυτά τα καλωδιάκια...έχεις ανοίξει ποτέ την κιθάρα σου?

image017.jpg

 

Με άλλα λόγια θα την διελυα και θα την ξαναεφτιαχνα για να προστατευσω και να εκμεταλευτω στο μεγιστο τα ηλεκτρονικα της

Ξανασκέψου το, νομίζω ότι θα δώσεις τζάμπα (τουλάχιστον) 700 ευράκια

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου