Προς το περιεχόμενο

Απόψεις περί Dunlop Crybaby CB-535Q


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλησπέρα παιδιά,μου έρχεται ως δώρο από Ελληνοαμερικανούς συγγενείς το εν λόγω πετάλι.Ποια είναι η άποψή σας,συμπεριλαμβάνοντας και το μηδενικό κόστος;

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι η άποψή σας,συμπεριλαμβάνοντας και το μηδενικό κόστος;

Τζάμπα πράγμα, γλυκό σαν μέλι... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To συγκεκριμένο πετάλι το είχα στο pedalboard μου γύρω στα 2 χρόνια.

Να σημειώσω πως ήταν το 1ο pedal wah με το οποίο ήρθα σε επαφή.

''Μπήκε'' στην αρχή της αλυσίδας των πεταλιών μου (δηλ. κιθάρα - κουρδιστήρι - wah...) και χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον.

 

Ο ήχος του είναι πολύ γεμάτος, με αρκετό χαρακτηριστικό ''γρέζι'' το οποίο ακούγεται ιδιαίτερα σε overdrive-distortion καταστάσεις. Συνεργάζεται άριστα με πετάλια παραμόρφωσης και booster (προσωπικά έχω το N-Audio Freesound) και αναδεικνύει όμορφα τα σόλο.

 

Όσον αφορά την χρησιμοποίησή του σε ''καθαρά'' παιξίματα, boostαρε αρκετά (θεωρώ) τον ήχο βάζοντας αρκετό wah ''χρώμα'' και ίσως λίγο παραπάνω μπάσο. Βέβαια καταλαβαίνεις πως είναι θέμα κιθάρας, μαγνητών και εκάστοτε eq ενισχυτή που χρησιμοποιείς.

 

Στα δικά μου αυτιά, χρησιμοποιώντας 2 διαφορετικούς ενισχυτές (Blackheart Head 5W & Fender Hot Rod Deluxe III) υπήρξε άριστο πετάλι για τον ήχο που προσέγγιζα εγώ μέχρι πριν από περίπου 6 μήνες. Το απέσυρα αντικαθιστώντας το με ένα Vox 847 διότι ήθελα ένα wah πιο ''καθαρό'' και πιο ''λαμπερό'' από το Dunlop 535Q και γιατί το απαιτούσε ο ήχος που προσεγγίζω πλέον.

 

Σου επαναλαμβάνω πως ΟΛΑ αυτά αφορούν τα δικά μου αυτιά και το δικό μου setup (κιθάρα, σειρά πεταλιών, ενισχυτής και equalizer).

 

Καλώς να το δεχτείς και να το χαρείς. :)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To συγκεκριμένο πετάλι το είχα στο pedalboard μου γύρω στα 2 χρόνια.

Να σημειώσω πως ήταν το 1ο pedal wah με το οποίο ήρθα σε επαφή.

''Μπήκε'' στην αρχή της αλυσίδας των πεταλιών μου (δηλ. κιθάρα - κουρδιστήρι - wah...) και χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον.

 

Ο ήχος του είναι πολύ γεμάτος, με αρκετό χαρακτηριστικό ''γρέζι'' το οποίο ακούγεται ιδιαίτερα σε overdrive-distortion καταστάσεις. Συνεργάζεται άριστα με πετάλια παραμόρφωσης και booster (προσωπικά έχω το N-Audio Freesound) και αναδεικνύει όμορφα τα σόλο.

 

Όσον αφορά την χρησιμοποίησή του σε ''καθαρά'' παιξίματα, boostαρε αρκετά (θεωρώ) τον ήχο βάζοντας αρκετό wah ''χρώμα'' και ίσως λίγο παραπάνω μπάσο. Βέβαια καταλαβαίνεις πως είναι θέμα κιθάρας, μαγνητών και εκάστοτε eq ενισχυτή που χρησιμοποιείς.

 

Στα δικά μου αυτιά, χρησιμοποιώντας 2 διαφορετικούς ενισχυτές (Blackheart Head 5W & Fender Hot Rod Deluxe III) υπήρξε άριστο πετάλι για τον ήχο που προσέγγιζα εγώ μέχρι πριν από περίπου 6 μήνες. Το απέσυρα αντικαθιστώντας το με ένα Vox 847 διότι ήθελα ένα wah πιο ''καθαρό'' και πιο ''λαμπερό'' από το Dunlop 535Q και γιατί το απαιτούσε ο ήχος που προσεγγίζω πλέον.

 

Σου επαναλαμβάνω πως ΟΛΑ αυτά αφορούν τα δικά μου αυτιά και το δικό μου setup (κιθάρα, σειρά πεταλιών, ενισχυτής και equalizer).

 

Καλώς να το δεχτείς και να το χαρείς. :)

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτικότατη απάντησή σου,αλλά ας τα πάρουμε ένα ένα.Το πετάλι αυτό θα χρησιμοποιείται με μια Schecter Hellraiser,ένα Line 6 POD XT και τώρα δεν ξέρω ακόμα για ενισχυτή (ο επικρατέστερος είναι ο Bugera 6262).Εφόσον έχεις εμπειρία από το πετάλι,νομίζεις ότι θα ταιριάξει;

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω τον λόγο να μην ταιριάξει. Απ'ότι βλέπω χρησιμοποιείς ένα ''heavy set up'' όσον αφορά τον ήχο. Στο πρώην μου heavy set up ;D το πετάλι συνεργάστηκε καλά και με πεταλιέρα (που είχα παλαιότερα - Korg Toneworks 1500G) αλλά και με όλα τα πετάλια overdrive-distortion που είχα κατά καιρούς.

 

Σου θυμίζω ότι όλα είναι στο setup που θα χρησιμοποιήσεις. Για τις ''καταστάσεις'' που φαντάζομαι ότι θα το χρησιμοποιήσεις, είναι μανούλα. Πειραματίσου για να πετύχεις αυτό που θέλεις. ;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνίσω με

 

 

Σου επαναλαμβάνω πως ΟΛΑ αυτά αφορούν τα δικά μου αυτιά και το δικό μου setup (κιθάρα, σειρά πεταλιών, ενισχυτής και equalizer).

 

Καλώς να το δεχτείς και να το χαρείς. :)

 

και με

 

Τζάμπα πράγμα, γλυκό σαν μέλι... ;)

                                                          8)

                                                      8)  8)

                                                          8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν βλέπω τον λόγο να μην ταιριάξει. Απ'ότι βλέπω χρησιμοποιείς ένα ''heavy set up'' όσον αφορά τον ήχο. Στο πρώην μου heavy set up ;D το πετάλι συνεργάστηκε καλά και με πεταλιέρα (που είχα παλαιότερα - Korg Toneworks 1500G) αλλά και με όλα τα πετάλια overdrive-distortion που είχα κατά καιρούς.

 

Σου θυμίζω ότι όλα είναι στο setup που θα χρησιμοποιήσεις. Για τις ''καταστάσεις'' που φαντάζομαι ότι θα το χρησιμοποιήσεις, είναι μανούλα. Πειραματίσου για να πετύχεις αυτό που θέλεις. ;)

 

Ναι θέλω να αποκτήσω heavy και μπασάτο ήχο,φαίνεται και από το set up που πάω να κάνω.Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι η χρήση του POD.Είναι μεν πολύ χρήσιμο επειδή έχει μια πληθώρα εφέ,αλλά δε βολεύει στα lives.Ή θα πάρω ένα pedal board ή πεταλάκια.Anyway σε ευχαριστώ πολύ!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@kbasilis @marathon

Εννοείται ότι γουστάρουμε τσάμπα μέρη εξοπλισμού,απλά είναι το πρώτο μου Wah Pedal και θέλω να δω γενικότερα τι παίζει!  ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kbasilis @marathon

Εννοείται ότι γουστάρουμε τσάμπα μέρη εξοπλισμού,απλά είναι το πρώτο μου Wah Pedal και θέλω να δω γενικότερα τι παίζει!  ;D

 

 

Ναι είπαμε ανάλογα τον εξοπλισμό και την χροιά που θέλεις. ;)

Άμα το βρίκες τζάμπα σου ταιριάξει κι'όλας(στο εύχομαι) είσαι σούπερ.

 

Και πάλι καλόπαιχτο. ;)                         8)

                                                     8)

                                                   8)

                                                 8)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου