Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Studio...Η απεξάρτηση από τα Windows;


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποστηρίζει vst απλά θέλει μια διαδικασία για να καταφέρεις να τα εγκαταστήσεις. Όσο για κάρτες, ανάλογα με το αν η κάρτα λειτουργεί σε περιβάλλον linux.

+1

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωχ τι συμβαινει εδω??Μετανοεις Ηλία??

 

Κοίτα, αν βρω ένα λειτουργικό με το οποίο:

 

1) να κάνω τη δουλειά μου εύκολα & σωστά

2) να μη σπάω τα ...νεύρα μου με τεχνικά προβλήματα που θέλουν ειδικές γνώσεις για να τα λύσω

3) να μη χρειαστεί να κάνω ΚΑΝΕΝΑ συμβιβασμό στον τρόπο που δουλεύω

 

τότε ΝΑΙ, ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ;

 

Το τζάμπα πολλοί ελάτρεψαν, το επί πληρωμής...ουδείς ;D

...βλέπω το MAc να έρχεται...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηρίζει VST?

 

Με ποιές κάρτες ήχου συνεργάζεται?

 

Τα vst είναι και δικιά μου απορία. Αν και απ οτι είδα με ενα search τα υποστηρίζει (με κάποια προβληματα βεβαια), το θέμα είναι ΠΩΣ γίνεται η εγκατασταση? Δλδ παίρνεις τα ίδια αρχεια που ειχες και για windows και τα κανεις απλα εγκατασταση?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηρίζει VST?

 

Με ποιές κάρτες ήχου συνεργάζεται?

 

την ενσωματωμενη καρτα της μητρικης μου την εβρισκε.την emu 0404 ομως δεν καταφερα να την κανω να δουλεψει αν και απο οτι ακουσα ετοιμαζονται καποιοι drivers για linux απο την emu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε με λετε. Θα μπορω να το εγκαταστησω σε εναν απο τους σκληρους μου και να κανω Boot σε windows ή linux κατ'επιλογη μετα? Ειναι απλα τα πραγματα με το installation? Ειχα μια πικρή εμπειρία με Linux παλιότερα (παρα πολυ παλιοτερα), οταν στην απλη προσπαθεια να εγκαταστήσω ενα απο δαύτα, καταστράφηκε ο 5άρης(τοτε σήκωνε windows95) σκληρος μου. (το pc Κολησε κατα το Install και ο σκληρος δεν ξαναλειτουργησε παρα μονο παρουσιαζε πολλαπλα σφαλματα στα αρχικα του sectors)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε με λετε. Θα μπορω να το εγκαταστησω σε εναν απο τους σκληρους μου και να κανω Boot σε windows ή linux κατ'επιλογη μετα? Ειναι απλα τα πραγματα με το installation? Ειχα μια πικρή εμπειρία με Linux παλιότερα (παρα πολυ παλιοτερα), οταν στην απλη προσπαθεια να εγκαταστήσω ενα απο δαύτα, καταστράφηκε ο 5άρης(τοτε σήκωνε windows95) σκληρος μου. (το pc Κολησε κατα το Install και ο σκληρος δεν ξαναλειτουργησε παρα μονο παρουσιαζε πολλαπλα σφαλματα στα αρχικα του sectors)

 

Κοιτα... Η απαντηση μου ειναι "δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα αν βαλεις τωρα πια linux".

 

Απο την αλλη, την ιδια ακριβως απαντηση θα σου ειχα δωσει και αν ειχες κανει την ιδια ερωτηση και την εποχη που καταστραφηκε ο πενταρης δισκος σου :)

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε με λετε. Θα μπορω να το εγκαταστησω σε εναν απο τους σκληρους μου και να κανω Boot σε windows ή linux κατ'επιλογη μετα? Ειναι απλα τα πραγματα με το installation? Ειχα μια πικρή εμπειρία με Linux παλιότερα (παρα πολυ παλιοτερα), οταν στην απλη προσπαθεια να εγκαταστήσω ενα απο δαύτα, καταστράφηκε ο 5άρης(τοτε σήκωνε windows95) σκληρος μου. (το pc Κολησε κατα το Install και ο σκληρος δεν ξαναλειτουργησε παρα μονο παρουσιαζε πολλαπλα σφαλματα στα αρχικα του sectors)

 

Κοιτα... Η απαντηση μου ειναι "δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα αν βαλεις τωρα πια linux".

 

Μόλις πριν λίγο τελείωσα την εγκατάσταση του Ubuntu Studio.

 

Πρώτα έστησα τα ΧP και μετά σε 2ο partition το Ubuntu.

Evris, δε θα έλεγα ότι είναι και ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ (για ένα μη έμπειρο χρήστη). Δεν είναι και "βουνό", αλλά σίγουρα χρειάζεται μια σχετική προσοχή...;)

 

Στο θέμα μας τώρα. Μέχρι στιγμής (εμφανισιακά και μόνο) έχω εντυπωσιαστεί.

Αναμείνατε περισσότερες πληροφορίες σύντομα ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε με λετε. Θα μπορω να το εγκαταστησω σε εναν απο τους σκληρους μου και να κανω Boot σε windows ή linux κατ'επιλογη μετα? Ειναι απλα τα πραγματα με το installation? Ειχα μια πικρή εμπειρία με Linux παλιότερα (παρα πολυ παλιοτερα), οταν στην απλη προσπαθεια να εγκαταστήσω ενα απο δαύτα, καταστράφηκε ο 5άρης(τοτε σήκωνε windows95) σκληρος μου. (το pc Κολησε κατα το Install και ο σκληρος δεν ξαναλειτουργησε παρα μονο παρουσιαζε πολλαπλα σφαλματα στα αρχικα του sectors)

 

Κοιτα... Η απαντηση μου ειναι "δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα αν βαλεις τωρα πια linux".

 

Μόλις πριν λίγο τελείωσα την εγκατάσταση του Ubuntu Studio.

 

Πρώτα έστησα τα ΧP και μετά σε 2ο partition το Ubuntu.

Evris, δε θα έλεγα ότι είναι και ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ (για ένα μη έμπειρο χρήστη). Δεν είναι και "βουνό", αλλά σίγουρα χρειάζεται μια σχετική προσοχή...;)

 

Στο θέμα μας τώρα. Μέχρι στιγμής (εμφανισιακά και μόνο) έχω εντυπωσιαστεί.

Αναμείνατε περισσότερες πληροφορίες σύντομα ;)

 

 

Προσπαθησε να τα κανεις αναποδα καμια μερα, να μου πεις αν ειναι ευκολοτερο... (δηλαδη βαλε πρωτα το Linux, μετα σε ενα αλλο partition VISTA, και σε ενα αλλο XP, αν νιωθεις και τυχερος στο τελευταιο σου partition βαλε και τα 95... Κατα προτιμηση επελεξε να τα βαλεις ολα αυτα στον δευτερο σκληρο σου δισκο η, γιατι οχι, σε ενα εξωτερικο USB ) :)

 

Εχεις δηλαδη δει καποια διανομη αλλου "εμπορικου" λειτουργικου που την κατεβαζεις iso απο το δικτυο, παιζει live κατευθειαν απο CD, υποστηριζει διαφορες πλατφορμες, ειναι custom made για ηχο, βιντεο, ... και αμα σου αρεσει πατας ενα κουμπι, μπαινει οπου του πεις και σεβεται και τα υπαρχοντα λειτουργικα που ηδη εχεις που να το κανει πολυ ευκολοτερα? :)

 

Αλλωστε το linux τα κανει ολα και ΚΑΛΥΤΕΡΑ και ψηνει και καφε (μαλιστα το howto ειναι αλλου ενος ελληνα linux-o-ψυχακια)

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλωστε το linux τα κανει ολα και ΚΑΛΥΤΕΡΑ και ψηνει και καφε

 

+1. Το άρθρο για τον καφέ πολύ απλά τα σπάει.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου