Προς το περιεχόμενο

Mahogany Rush!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα απόψεις για το συγκεκριμένο συγκρότημα και ειδικά για τον Frank Marino.

Έχω αρχίσει και ακούω ένα ένα τα τα άλμπουμ τους και μπορώ να πω οτι μου αρέσουν πάρα πολύ.

Για τον Frank Marino δεν έχω να πώ πολλά γιατί είναι καινούργιο άκουσμα.

Ξέρω μόνο οτι ο Steve Vai  και πολλοί άλλοι γνωστοί κιθαρίστες είναι επιρρεασμένοι απ' αυτόν.

To κιθαριστικό του στύλ σε κάποια κομμάτια μου μοιάζει λίγο με έως πολύ με του Frank Zappa.

 

Έφαγα ένα μικρό-μεγάλο ψιλοκόλλημα με τον τύπο.

Είναι σχεδόν σαν να ακούω τον Vai των 70's!

Ioannina! The best city in this f@ckin' world!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου 100000000000 (και περισσοτερα) μπραβο για την "ανακαλυψη" σου.

 

Ο Frank Marino κατα την γνωμη μου ειναι ενας απο τους σημαντικοτερους κιθαριστες EVER και ΣΙΓΟΥΡΑ ενας απο τους "αφανεις" ηρωες της κιθαρας (μαζι με τον ΜΕΓΙΣΤΟ Uli Roth).

 

Αν εισαι και μικρος στην ηλικια ακομα καλυτερα καθως θα μαθεις να ακους τον μεγαλο Frank απο μικρος. Εδω αλλοι και δεν τον εχουν ακουσει μια ζωη (και περνιωνται και για "παιχτες")

 

Οσο για ομοιοτητες με τον Vai, εγω προσωπικα δεν βρισκω (ισως ΠΟΛΥ ελαχιστες) αλλα το σιγουρο ειναι οτι ο Frank παιζει πολυ πιο ΑΝΤΡΙΚΙΑ απο τον (πολλες φορες ΠΟΛΥ) "φλωρο" Vai.

 

Ευγε και παλι ευγε

 

ΥΓ. Δεν ξερω αν τα εχεις αλλα βρες οπωσδηποτε τα "ευαγγελια" του Frank Marino, "Power of Rock n roll", "Juggernaut", "From the hip", "Full circle", καθως και τα κλασσικα Live των Mahogany Rush

 

Φακ γιεα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφαγα ένα μικρό-μεγάλο ψιλοκόλλημα με τον τύπο.

Είναι σχεδόν σαν να ακούω τον Vai των 70's!

 

μαλλον ακους πολυ Vai k σε χαλασε.... :P

 

ο Frank ειναι τρελα επιρεασμενος απο Hendrix. απο το παιξιμο του μεχρι την παραγωγη του δισκου!

λεγετε κιολας επειδη ουσιαστικα ηταν ο πρωτος που επαιξε σαν το Hendrix μετα τον Hendrix οτι οταν ο Frank ηταν σε κομα στο νοσοκομειο απο ναρκωτικα ηρθε το πνευμα του Hendrιx μεσα του.... ο ιδιος εννοητε λεει οτι ολα αυτα ειναι βλακιες κ οτι απλος θελησε να παιξει σαν το Hendrix!

επισης αλλη μεγαλη του επιροη ειναι ο Cipollina

γενικα ειναι ποα τους πολυ αγαπημενους μου κιθαριστες αλλα δυστηχος το να εισαι μια κοπια καποιου αλλου εστω κ τοσο καλη οσο ο Frank δεν θα μπορεσεις να γινεις ποτε γνωστος.

παντως το 80 σκεφηγε λιγο απο το Hendrix style αλλα νομιζω οτι περα του οτι ηταν αργα δεν ηταν κ η καταληλη περιοδος γαι αυτα που επαιζε.

 

ευχομαι μια μερα να μας τον φερουν κ εδω στο Ελλαδισταν(καθε χρονο κανει τουρ στην Ευρωπη)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για ομοιοτητες με τον Vai, εγω προσωπικα δεν βρισκω (ισως ΠΟΛΥ ελαχιστες) αλλα το σιγουρο ειναι οτι ο Frank παιζει πολυ πιο ΑΝΤΡΙΚΙΑ απο τον (πολλες φορες ΠΟΛΥ) "φλωρο" Vai.

 

οι ομοιοτητες ειναι οτι ρυθμικα εχει παρει ο Vai απο τον Hendrix

κ μαλλον για να λεει κατι τετοιο το φιλαρακι μας δεν εχει ακουσει Hendrix.

αυτο με το φλωρο Vai τα εσπασε ολα!  ;D ;D ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Θεου,

δεν αμφισβητω οτι ο Vai ειναι μουσικαρα (αυτο ελλειπε) αλλα πως να το κανουμε? Πολυ τσικι τσικι μπουμ μπουμ κανει μερικες φορες ναουμ. Ενω ο Frank τα σπαει, ασε που ειναι και ΜΕΓΑΛΟ ποζερι (ενας απο τους πρωτους που εχω δει σε βιντεο να παιζει με wireless, για να κανει τα .....δικα του)

 

Οσο για τον επηρρεασμο απο Hendrix σαφως, ΑΛΛΑ, ο Frank "περπατησε" και μονοπατια πιο....jazzy (βλ το σολο του King Bee στο Live, ε ρε (τ)αυλα)

Αν δεν εχεις ακουσει φιλε μου και Hendrix, πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, μονο που, ΜΗΝ σταθεις στην "κακη" (για τα δεδομενα των σημερινων φλωρων) παραγωγη, καθοτι φανταζει και ακουγεται "δυσκολα" ειδικα απο καποιον μικροτερο σε ηλικια. Εγω προσωπικα θεωρω ΘΕΙΚΟ τον ηχο αλλα και τις παραγωγες του Eddie Kramer μαζι με τον Hendrix, αλλα ξερω και αρκετους (και μεγαλυτερους σε ηλικια) που δεν την χωνεψαν ΠΟΤΕ

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Θεου,

δεν αμφισβητω οτι ο Vai ειναι μουσικαρα (αυτο ελλειπε) αλλα πως να το κανουμε? Πολυ τσικι τσικι μπουμ μπουμ κανει μερικες φορες ναουμ. Ενω ο Frank τα σπαει, ασε που ειναι και ΜΕΓΑΛΟ ποζερι (ενας απο τους πρωτους που εχω δει σε βιντεο να παιζει με wireless, για να κανει τα .....δικα του)

+2112

 

Οσο για τον επηρρεασμο απο Hendrix σαφως, ΑΛΛΑ, ο Frank "περπατησε" και μονοπατια πιο....jazzy (βλ το σολο του King Bee στο Live, ε ρε (τ)αυλα)

Αν δεν εχεις ακουσει φιλε μου και Hendrix, πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, μονο που, ΜΗΝ σταθεις στην "κακη" (για τα δεδομενα των σημερινων φλωρων) παραγωγη, καθοτι φανταζει και ακουγεται "δυσκολα" ειδικα απο καποιον μικροτερο σε ηλικια. Εγω προσωπικα θεωρω ΘΕΙΚΟ τον ηχο αλλα και τις παραγωγες του Eddie Kramer μαζι με τον Hendrix, αλλα ξερω και αρκετους (και μεγαλυτερους σε ηλικια) που δεν την χωνεψαν ΠΟΤΕ

 

γιατι το Tryin' Anyway απο το Strange Universe στο τελος γινετε τρελη jazzia!

αλλα κ στον δισκο που συμετασχει προς τιμη του Albert King παιζει τοFrank I'll Play The Blues For You μια ενα τρελο jazzoblues σολιδι

η παραγωγη του Krammer ειναι αλλου.... ακους electric ladyland κ ειναι πιο μπροστα κ απο το σγμερα η παραγωγη!

ασε που ο Krammer εκανε παραγωγη κ στον δισκο του Eric Sradinas k το αποτελεσμα ηταν σαν ακους τον Hendrix να παιζει slide!

 

playloud οσο πιο πολυ σε γνωριζω τοσο πιο συμπαθεις μου γινεσε! ;) ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελεις να τα φτιαξουμε????  ;D  ;)  ;D  ;)  ;D  ;)

 

(Το κοβω εδω γιατι θα το μαμησουμε το τοπικ)

 

χαχαχαχαχα

 

για αυτο παρτεεεεεεεε!

FRANK MARINO & MAHOGANY RUSH. [ I'M A KING BEE ] LIVE.'77

http://www.youtube.com/watch?v=pjVhZDdcTEY

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς συμφωνώ για τις επιροές Hendrix στο παίξιμο του Marino.

 

Κατα δεύτερον Playloud μην μου βρίζεις το 'Ιδωλο μου, που ακούει στο όνομα STEVE VAI!!! :D

 

Εγώ δεν είπα οτι ο Vai έχει μόνο επιροές Marino αλλά το έχει δηλώσει ο ίδιος οτι ένας από τους κιθαρίστες που έπαιξαν σημαντικό ρόλο στο παίξιμο. Περισσότερο στα ρυθμικά μέρη, μου φαίνεται οτι έχει επιρεαστεί ο Vai.

 

Όσο για τον Hendrix, τον λατρεύω και θέλω να πιστεύω οτι έχω σχεδόν ακούσει τα πάντα απ' αυτόν.

 

Πάντως ο Frank είναι ΜΟΥΣΙΚΑΡΑ!

Ioannina! The best city in this f@ckin' world!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου