Προς το περιεχόμενο

Harley Benton GA5. Γνώμες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η λάμπα υπεροδηγείται και δημιουργει τον γνωστο βρωμικο ηχο.Πολλοι εκτος απο τον χρωματισμο του λαμπάτου σε σχεση με τα τραντζιστορ γουστάρουν κ τη βρωμια αυτή.Κ για το λογο του οτι δεν ερμηνευεται ψηφιακα το ανθρωπινο αυτι την δεχεται διαφορετικα-ομαλα-πιο ευχαριστα-ξεγελιέται κ.α.Σε αντιθεση με το τραντζιστορ που οταν το υπεροδηγησεις ο ηχος βρωμιζει με τροπο που φαινεται "καπως".Αυτο γινεται γιατι η κυματομορφη του ήχου σε αυτες τις 2 διαφορετικες συνθηκες επεξεργαζεται σε διαφορετικες συνθηκες απ τα ενισχυτονια, αναλογικα-ψηφιακα αντιστοιχα.

 

Σε αρκετα απλα ελληνικα το παραπανω.Νομιζω δεν παρερμηνευω κ τπτ ε σχετικοι?Παπουφανκ το σπικάρω καλα το πολύφωτο? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΑΚΡΙΒΩΣ!Η μαλλον για να ειμαστε σωστοι μου αρεσει το overdrive μου να προερχεται απο ΠΕΤΑΛΙΑ ή πεταλιερες (TL) που παιζουν πανω σε πεντακαθαρους ΛΑΜΠΑΤΟΥΣ ενισχυτες (σχολη SRV δηλ.) ;),βεβαια ειναι και το ειδος της μουσικης που παιζω οπου σπανιοτατα χρησιμοποιω βρωμικο ηχο....

 

Το power amp distortion μου ειναι παντελως αδιαφορο αλλα και αχρηστο μια και παντα χρησιμοποιω delay οποτε το να βαλεις delay πανω σε ηδη βρωμικο ενισχυτη ειναι ΠΟΛΥ κακη ιδεα πιστεψτε με.... :) :),οποτε το αφηνω σε οσους παιζουν πιο...παραδοσιακα στυλ μουσικης (blues κτλ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και μιλατε για Watt και εντασεις να θυμισω οτι σε εναν ενισχυτη με Α Watt ισχυ που παραγει Β dB ακουστικης "εντασης", για να "πεσει" η ενταση στα Β/2 πρεπει η ισχυς να πεσει στα Α/10...

 

 

Αρα βασει θεωριας η μιση ενταση απο εναν Koch των 20W θα ερθει απο ενισχυτη των 2W. (με αντιστοιχα κυκλωματα στην προενισχυση γιατι ενας ενισχυτης που βρωμιζει δινει πολλες φορες την εντυπωση οτι ειναι πιο δυνατος απο εναν καθαρο)

Δηλαδη αν μπορουσαμε σε εναν Studiotone να βαλουμε τελικο stage με μολις 2W τοτε θα φαινοταν καθαρα ο υποδιπλασιασμος της εντασης.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστα.

 

Επιτελους και μια επιστημονικη & λογικη εξηγηση (και οχι το συνηθες mumbo jumbo που ταλανιζει τον χωρο μας...)

 

;)   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λάμπα υπεροδηγείται και δημιουργει τον γνωστο βρωμικο ηχο.Πολλοι εκτος απο τον χρωματισμο του λαμπάτου σε σχεση με τα τραντζιστορ γουστάρουν κ τη βρωμια αυτή.Κ για το λογο του οτι δεν ερμηνευεται ψηφιακα το ανθρωπινο αυτι την δεχεται διαφορετικα-ομαλα-πιο ευχαριστα-ξεγελιέται κ.α.Σε αντιθεση με το τραντζιστορ που οταν το υπεροδηγησεις ο ηχος βρωμιζει με τροπο που φαινεται "καπως".Αυτο γινεται γιατι η κυματομορφη του ήχου σε αυτες τις 2 διαφορετικες συνθηκες επεξεργαζεται σε διαφορετικες συνθηκες απ τα ενισχυτονια, αναλογικα-ψηφιακα αντιστοιχα.

 

Σε αρκετα απλα ελληνικα το παραπανω.Νομιζω δεν παρερμηνευω κ τπτ ε σχετικοι?Παπουφανκ το σπικάρω καλα το πολύφωτο? :P

 

Eννοω χωρις να υπεροδηγηθουν ουτε οι λαμπες, ουτε το ηχειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, να ρωτησω κατι σαν ασχετος που ειμαι:

 

Δηλαδη εγω αν παιζω καθαρα με τον ενισχυτη μου (15 βατ λαμπα, λανευ), και τον εχω πχ στο 2, και μετα τον ανεβασω, ξερω γω στο 6 ή 7, θα υπαρξει διαφορα στον ηχο περα της εντασης?

 

ναι θα υπαρξει μια και ο ηχος σου θα "βρωμισει" και λογω του μικρου σε wattage μεγαφωνου που λογικα θα φοραει ο ενισχυτης σου αλλα και λογω του οτι θα πουσαρεις παρα πολυ τις τελικες λυχνιες ανοιγοντας της τοσο κοντα στο full.

Βεβαια θα εισαι τοσο ΔΥΝΑΤΑ που μαλλον δεν θα το αντεξεις (& σιγουρα δεν θα το αντεξουν και οι γυρω σου)

 

Για αυτο αλλωστε υπαρχουν και οι μεγαλοι ενισχυτες για να εχεις καθαρο ηχο ακομα και σε πολυ υψηλες εντασεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοω χωρις να υπεροδηγηθουν ουτε οι λαμπες, ουτε το ηχειο.

 

Ισως θελεις να ακουσεις τπτ απ' αυτα που παιζουν στην πιατσα ε......Οτι αλλαζουν οι δυναμικες σου,οτι το χερι δυναμωνει,οτι σου φευγει η φαλακρα,οτι οι your balls γινονται πιο στρογγυλες,κοβεις το γαλα,φτιαχνεις μπρατσα κτλ. :P

 

Ισως ισχυει το οτι ακους πιο καλα τις δυναμικες αφου τις αλλαζεις λογω εντασης απο μονος σου.Ενα αλλο ειναι οτι παλι το ευαισθητο ηχειο σου λειτουργει διαφορετικα κ παλλεται διαφορετικα λογω εντασης ωστε να βγαινει η κιθαρα πιο ζωντανη.Μαλλον παραμορφωνει κ λιγο που δεν το καταλαβαινεις κ αλλαζει η χροια.

 

Που ξερω ρε τι καθομαι και λεω...τραντζιστορ ειναι η φαση ρε :P Εσεις με τα λαμπατερ δεν την παλευεται ναπούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΑΚΡΙΒΩΣ!Η μαλλον για να ειμαστε σωστοι μου αρεσει το overdrive μου να προερχεται απο ΠΕΤΑΛΙΑ ή πεταλιερες (TL) που παιζουν πανω σε πεντακαθαρους ΛΑΜΠΑΤΟΥΣ ενισχυτες (σχολη SRV δηλ.) ;),βεβαια ειναι και το ειδος της μουσικης που παιζω οπου σπανιοτατα χρησιμοποιω βρωμικο ηχο....

 

Το power amp distortion μου ειναι παντελως αδιαφορο αλλα και αχρηστο μια και παντα χρησιμοποιω delay οποτε το να βαλεις delay πανω σε ηδη βρωμικο ενισχυτη ειναι ΠΟΛΥ κακη ιδεα πιστεψτε με.... :) :),οποτε το αφηνω σε οσους παιζουν πιο...παραδοσιακα στυλ μουσικης (blues κτλ)

 

+137.

 

(Το παραπάνω -όσοι είχατε πάει για μπάνιο και το χάσατε- ξαναδιαβάστε το.  :) )

 

Προσωπικά (γι αυτά που παίζω), από τον ενισχυτή περιμένω -το πολύ- έναν ήπιο χρωματισμό, μια παραμόρφωση μόνο κατά τη διάρκεια της πενιάς. Σε έναν ωραίο ήχο όπου είτε το στάδιο προενίσχυσης είτε το τελικό παραμορφώνουν σοβαρά, τα modulation effects.... τα βάζω μετά την ηχογράφηση (δηλ. από software). Νομίζω ότι delays σε σκασμένο ενισχυτή είναι συνταγή για λασπόσουπα και όχι για ωραίο ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τον ενισχυτή περιμένω -το πολύ- έναν ήπιο χρωματισμό, μια παραμόρφωση μόνο κατά τη διάρκεια της πενιάς.

 

+274

 

 

Παιζω παντα σε (πεντα)καθαρο ενισχυτη και προσθετω βρωμιτσες απο πεταλια.  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου