Προς το περιεχόμενο

Harley Benton GA5. Γνώμες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχας να ζητησω συγνωμη που επεμβαινω μιας και εχω σκοπο να βγω λιγο off topic...

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιος να εχει προβλημα εντασης με καποιον "μεγαλο" λαμπατο ενισχυτη (20-60 watt) απο την στιγμη που ο ενισχυτης εχει fx loop. Αγοραζοντας κατι σαν και αυτο http://www.jampedals.com/mastervolume.htm, μπορει κανεις πολυ ευκολα να ελεγχει την συνολικη ενταση του ενισχυτη, ανοιγοντας παραλληλα αρκετα τα volume του.

 

Προσωπικα παιζω με εναν boogie 50αρη, του οποιου πραγματικα η ενταση ειναι επικινδυνη, παρολα αυτα ομως μπορω και τον ανοιγω στο σπιτι και σε stage στο 5-6, χωρις να σκοτωνω οποιαδηποτε υπαρξη ζωης γυρω μου. Απλα ελεγχω το συνολικο output volume απο την πεταλιερα μου, που βρισκεται στο fx loop.

 

Ακομα και στην περιπτωση που καποιος εχει ενισχυτη χωρις fx loop, προσωπικα θεωρω προτιμοτερο να δωσει κανεις 300 ευρω και να παρει ενα attenuator, παρα να δωσει 200 και να παρει εναν ενισχυτη με ελαχιστο headroom και γρηγορο break up, μονο και μονο για να μπορει να παιξει χαμηλα.

 

Γιατι οπως λεει και ο λαος, καλυτερα να σου περισεψει παρα να σου λειψει ( η ενταση και το headroom στην προκειμενη περιπτωση ;))

 

Αυτα τα ολιγα ηθελα να μοιραστω, ελπιζοντας να εθεσα καποιους προβληματισμους εναντι στην "μοδα" των μικρων λαμπατων...

 

Συγνωμη και παλι για το off topic  :)

Αυτό λειτουργεί δηλαδή σαν.. attenuator?

Δεν νομίζω με οποιοδήποτε ενισχυτή να τίθεται πρόβλημα έντασης (αφού όλοι οι ενισχυτές μπορούν να παίξουν σε οποιαδήποτε ένταση) απλώς είναι γνωστό ότι οι λαμπάτοι αποδίδουν καλύτερα σε δυνατές εντάσεις.. Έτσι νομίζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να απαντησουμε και στον φιλο που εκανε την ερωτηση εξαρχης για τον harley benton, το ενισχυτακι αξιζει. Εχει καλο λαμπατο ηχο.

Απλως εχει μονο εναν ηχο. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να βαλεις ενα EQ για να παρεις διαφορετικους ηχους και ενα βαθακι.

Απο κει και περα βαζεις drive, delay και οτι αλλο γουσταρεις.

 

Για τα υπολοιπα συμφωνω οτι μπορουμε να εχουμε εναν ενισχυτη και να τα κανει ολα και να μην μας πειραζει η ενταση.

Εγω πηρα τον harley για το σπιτι, και ο λογος ειναι οτι ο Peavey classic 30 που εχω για προβες ειναι υπερβολικα δυνατος τουλαχιστον στο καθαρο καναλι και δεν τον ανοιγω συχνα στο σπιτι. Δοκιμασα και την λυση με το fx loop αλλα δεν με ικανοποιησε ο ηχος. Ασε που παιζοντας με τον harley κανω οικονομια στις λαμπες του peavey !

 

 

 

 

 

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απ'αυτο εδω το video που ειχα την τυχη ν'ακουσω,δεν νομιζω οτι υπαρχει αμφιβολια πλεον,για το ποιος ειναι ο νικητης στην συγκεκριμενη κατηγορια..

 

 

Παρατηρειστε:

1)στην αρχη του video τα καθαρα του kai

2)argotera deite poso omorfa dexetai to distortion..

Eγω μαλλον κατεληξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απ'αυτο εδω το video που ειχα την τυχη ν'ακουσω,δεν νομιζω οτι υπαρχει αμφιβολια πλεον,για το ποιος ειναι ο νικητης στην συγκεκριμενη κατηγορια..

 

 

 

Παρατηρειστε:

1)στην αρχη του video τα καθαρα του kai

2)argotera deite poso omorfa dexetai to distortion..

Eγω μαλλον κατεληξα.

 

  Μετα απ'αυτο εδω το video...δεν εχω ουτε κι εγω την παραμικρη αμφιβολια!Ηθελα ομως να ρωτησω κατι στους πιο εμπειρους ιδιοκτητες λαμπατων.

  Σε review του Total Guitar για τον συγκεκριμενο ενισχυτη γραφει στα "Against" , ".....can't do super clean or super metal"!

  Οσον αφορα τα καθαρα του ενισχυτη μου φανηκαν ΠΑΡΑ πολυ καλα για τα λεφτα του!Νομιζω οτι εχω ακουσει και καλυτερα στο noiz(Suhr Badger , Koch Studiotone , ισως και αλλα...) , αλλα μηπως τελικα το  "super clean" αναφερεται σε μεγαλυτερου badget , boutique ενισχυτες;Το λεω αυτο γιατι αναλογικα με την τιμη του , ο Blackheart(τουλαχιστον στο παραπανω video) εχει κρυσταλινα καθαρα!

Μπορει βεβαια να φταινε και τα απειρα στη λαμπα αυτια μου!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πριν 5 μερες απεκτησα τον HB GA5 με Epiphone 1x12 Cabinet

 

1)θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα gpolic οσον αφορα στο θεμα της έντασης...Ισχυει οτι ο ενισχυτής αυτός ειναι ένας ΠΟΛΥ τίμιος λαμπάτος(καλυτερα οχι με τις μανισιες αλλα με jj που εβαλα)..."Συνεργάζεται" άψογα με τα πεταλια μου και βγαζει πολυ όμορφο ήχο!!

 

2)Και ο Μπλακχαρτ ειναι εξαιρετικός αλλα επειδη δεν τον έχω ακουσει απο κοντά δε μπορω να πω τιποτα περισσοτερο...Ψυχιατρε μόλις τον παρεις θα περιμενουμε τεστιν' ουαν του...

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα μηπως τελικα το  "super clean" αναφερεται σε μεγαλυτερου badget , boutique ενισχυτες;

 

οχι δεν αναφερεται φυσικα σε αυτο.αναφερεται στη δυνατοτητα του ενισχυτη να μενει καθαρος σε ΠΟΛΥ μεγαλες εντασεις

 

Αυτη η παρατηρηση ειναι...πανηλιθια  κατα τη γνωμη μου μια και αν τη μεταφραζαμε σε κριτικη ..αυτοκινητου θα ακουγονταν καπως ετσι:

 

Smart:

 

ΥΠΕΡ:ειναι ενα εξαιρετικο αυτοκινητο πολης,ευελικτο και ευκολοοδηγητο,με εξαιρετικη συμπεριφορα και πολυτελεια οτι καλυτερο για τους πηγμενους δρομους της Αθηνας..

 

ΚΑΤΑ:δεν προκειται ποτε να νικησει στο ραλλυ Ακροπολις,κανει τα 0-100 σε παραπανω απο 3 δευτερολεπτα..

 

 

;D

 

 

:) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μετα απ'αυτο εδω το video...δεν εχω ουτε κι εγω την παραμικρη αμφιβολια!Ηθελα ομως να ρωτησω κατι στους πιο εμπειρους ιδιοκτητες λαμπατων.

  Σε review του Total Guitar για τον συγκεκριμενο ενισχυτη γραφει στα "Against" , ".....can't do super clean or super metal"!

  Οσον αφορα τα καθαρα του ενισχυτη μου φανηκαν ΠΑΡΑ πολυ καλα για τα λεφτα του!Νομιζω οτι εχω ακουσει και καλυτερα στο noiz(Suhr Badger , Koch Studiotone , ισως και αλλα...) , αλλα μηπως τελικα το  "super clean" αναφερεται σε μεγαλυτερου badget , boutique ενισχυτες;Το λεω αυτο γιατι αναλογικα με την τιμη του , ο Blackheart(τουλαχιστον στο παραπανω video) εχει κρυσταλινα καθαρα!

Μπορει βεβαια να φταινε και τα απειρα στη λαμπα αυτια μου!

 

Eίναι όντως πανηλίθια παρατήρηση. Το Τotal Guitar είναι ίσως το χειρότερο κιθαριστικό περιοδικό που κυκλοφορεί, απευθυνόμενο σε κοινό μέσου όρου ηλικίας 14 ετών, μέσου όρου ακουσμάτων από nume(n)tal και πάνω και μέσου όρου IQ ραδικιού και κάτω. Πιο λιανά, απευθύνεται σε υπερβολικά νεανικό κοινό με τα μυαλά στα κάγκελα και με tabs για τα τελευταία σούπερ-ντούπερ emo τραγούδια της μοδός. Για να αντιληφθείς το μέγεθος των... περιττωμάτων που φέρει ο εγκέφαλος των υπευθύνων του, παραθέτω δυο ατάκες από το Letter From The Editor που βρίσκεται στο σάιτ...

 

"Buy Total Guitar now and I guarantee you that, by the end of your first issue, you’ll be playing along to some of your favourite tunes.

 

We’ll even show you how to form a band and hit the big time! No other guitar magazine gives you all of this…"

 

"Super clean" παίρνεις ανάλογα με τις εντάσεις που τον χρησιμοποιείς, όπως ΟΛΟΥΣ τους ενισχυτές άλλωστε. Το θέμα είναι σε ποια ένταση θα σταματήσεις να έχεις καθαρό ήχο. Σε σπίτι, μια χαρά, σε πρόβα, ας πούμε μια χαρά, παραπάνω αρχίζει να ζορίζεται. Ακόμα και οι ενισχυτές - τέρατα των καθαρών κάποια στιγμή θα παραμορφώσουν, το θέμα είναι ότι δεν θα... ζεις για να το ακούσεις.

 

"Super metal" θα πάρεις αν έχεις τα ανάλογα... σούπερ-ντούπερ-γουάου-δικέ-μου-ποιος-ειμαι μηχανήματα, και αυτά αποκλειστικά για λάιβ χρήση ή και για ηχογράφηση, αν έχεις τα λεφτά και τη μέση για να τους κουβαλάς. Ο ισχυρισμός ότι δεν κάνει για... σούπερ μέταλ πρέπει σίγουρα να ήταν χιουμοριστικός, δεν υπάρχει καν περίπτωση να σοβαρολογούσαν στην αναφορά του σαν μειονέκτημα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδη ειναι  παρα πολυ καλα τα καθαρα του, δεν εχω εγω φιλτρα στ'αυτια μου!

Μαλιστα.Τοτε εγω τι να κανω.Αχ μπρε ντοκτορα (psihiatros) τι με εκαμες!Αχ!

 

Απο περυσι εψαχνα εναν καλο λαμπατο με καλα καθαρα οσο και βρωμικα , μιας και δεν ηθελα να μπλεξω με πολλα πεταλια(δεν βλεπω να το αποφευγω) , για οικιακη χρηση ,ηχογραφηση ,αντε και για καμια προβα το μηνα.Εψαχνα αναμεσα σε "τερατα"(Engl Screamer , Mesa boogie F-50 κ.α) μην γνωριζοντας οτι τα 50 "μολις" βατ τους ηταν αρκετα για κατεδαφηση.Τελικα δεν κατεληξα καπου(ο Θεος με βοηθησε) , μου φυγανε και τα λεφτα δεξια κι αριστερα και δεν πηρα τιποτα.

Τωρα μετα απο ενα χρονο που τα ξαναμαζεψα και ημουν ετοιμος να χτυπησω ενα Koch Studiotone ,αφου εμοιαζε να ειναι αυτο ακριβως που χρειαζομουν, ερχετε ο γιατρος και μου τα χαλαει."Ειναι μεγαλος για σπιτι" λεει........Αχ μπρε ντοκτορα τι με εκαμες!

Λετε θα τον εχω σε καμια γωνια και θ'αραχνιαζει;Αλλα και τον πενταρι τον Blackheart να περνα , οπως λεει κι ο Superfunk τα 3/4 της εντασης απο του studiotone θα ειχε.

Μηπως να το δω σαν επενδυση και αμα δεν μου αρεσουν τα βρωμικα του σε χαμηλες εντασεις δωματιου , περνω κι ενα πεταλακι;

Αλλα και παλι γιατι δεν κατεληξε κι ο psihiatros στη λυση του πεταλιου που σιγουρα θα κοστιζει λιγοτερο θα πιανει και λιγοτερο χωρο;

Θα ηθελα και τη γνωμη σου psihiatre πασα μου!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ειμαστε και σοβαροι...

 

Με ΚΑΝΕΝΑΝ μονοκαναλο (δηλ.χωρις βρωμικο καναλι ενισχυτη) ενισχυτη πανω απο 5 βαττ δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλεις "βρωμα" χωρις να σου κανουν εξωση (μια και ο μονος τροπος να πετυχεις παραμορφωση ειναι αν τον ανοιξεις στο τερμα & πιστεψε με 5 βαττ τερματισμενα ειναι ΤΡΑΓΙΚΑ δυνατα.)

 

Με τον Studiotone μπορεις ΧΑΛΑΡΑ να εχεις σε "σπιτικες" εντασεις και ωραιοτατα καθαρα αλλα και ωραιοτατα βρωμικα (μια και το βρωμικο καναλι του εχει master volume) .

 

Ετσι κι αλλοιως αν τον θες για ηχογραφηση δεν ειναι υποχρωτικο ,ειδικα για ΚΑΘΑΡΟΥΣ ηχους,να τον εχεις δυνατα (οι καλυτεροι καθαροι ηχοι,ειδικα αν χρησιμοποιεις close miking πετυχαινονται το πολυ στο 2-3 στους περισσοτερους ενισχυτες.) .

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ εγω μαλλον δεν σου εδωσα να καταλαβεις καλα.Εννοουσα βεβαια Blackheart + οπωσδηποτε πεταλι(distortion) ή Studiotone με ενα boosterακι μονο αν χρειαστει!

Το ξερω οτι δεν τιθεται θεμα συγκρισης των δυο μηχανηματων απλα αναφερω τον Blackheart σαν εναλλακτικη λυση για τη χρηση που τον θελω!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου