Προς το περιεχόμενο

SB Platinum video transfer


kourosava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αγαπητο μου βουνο ....ε, kourosava ηθελα να πω! :lol:

εχω παρει ενα καλωδιο που απο την μια εχει 3 RCA και απο την αλλη καταληγει σε USB το πηρα για να μεταφερω ολες τις συναυλιες μου σε DVD αλλα το PC το βλεπει σαν καρτα δικτυου :roll: (30 γιουργια απο το πλαισιο)

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητο μου βουνο ....ε' date=' kourosava ηθελα να πω! :lol:

εχω παρει ενα καλωδιο που απο την μια εχει 3 RCA και απο την αλλη καταληγει σε USB το πηρα για να μεταφερω ολες τις συναυλιες μου σε DVD αλλα το PC το βλεπει σαν καρτα δικτυου :roll: (30 γιουργια απο το πλαισιο)[/quote']

 

Αυτό το κολπάκι το ξέρω...με την FIREWIRE της κάρτας ήχου τι γίνετε!!!???

μπαίνει η κάμερα η δεν μπαίνει??!??....ιδού η απορία!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχω μια ερώτηση...

Γιατί να μην μπορείς να βάλεις την κάμερα; Γιατί δηλαδή να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μια κανονική θύρα Firewire; ¶ρα ψηφίζω ότι μπορείς...

 

Το ίδιο άλλωστε γίνεται και με τις παρόμοιες θύρες σε κάρτες TV tuner και τα σχετικά...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προφανώς γιατί δεν έχεις drivers σχετικούς.

Υποθέτω ότι η κάρτα σου συνδέεται με firewire, γιατί η SB Lιve που ξέρω είναι PCI...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....λοιπόν,

θα το ψάξω με την καινούργια κάμερα μόλις έρθει απο Γαλλία (βρήκα τον γάλλο Thomann :lol: ) (η κάμερα είναι και High Definition παρακαλώ 8) και προβλέπω "πόλεμο" με το pc μέχρι να βγάλω άκρη) και θα σας ενημερώσω.

 

Βασικά με ενδιαφέρει να συνδέσω την κάμερα μέσω firewire γιατί σκέφτομαι να αγοράσω ενα πολυκάναλο mic της Sony το οποίο μπαίνει πάνω σε αυτήν που έχω και να χρησιμοποιήσω την κάμερα σαν sampler.

 

Επίσεις, φτιάχνω μια μίνι σειρά ντοκυμαντέρ (πολύ δουλειά!!! εχω βγάλει τα μάτια μου :roll: ) για το τοπικό κανάλι με θέμα την Κάλυμνο και θέλω να το "ντύσω" με φυσικούς ήχους σε surround. Να ακούγετε π.χ. η θάλασσα απο μπροστά, ο αέρας απο πίσω, η αφήγηση απο κέντρο, τα πουλάκια αριστερά κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδεόντας την καμερα μεσω firewire (1334 εχει η soundblaster νομιζω). Μπορεις να μεταφερεις video/audio στο δίσκο αλλα μονο μέσω video editing software (adobe premiere, Pinnacle Liquid Studio) κλπ.

 

Αφου το ανοιξεις και εχεις συνδεσει την καμερα...ψαξε ενα κουμπι που λέει capture video εκει λογικα θα εχει δει την καμερα σου στη firewire. μετα απλα πατας record και την αντιγραφει μεσα στο timeline του Premiere (πχ) . Απο εκει και περα απλα επιλεγεις export video και επιλεγεις format.

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι το Premiere Pro έχει. Αν και από οτι διάβασα πρόσφατα για High Definition Video ολοι προτείνουν το Pinnacle Liquid Studio (ή Mac, αλλα δεν θυμάμαι πως λέγεται το software για Mac)

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου