Προς το περιεχόμενο

Ας ερχοσουν για λίγο - Δανάη (καραdjango)


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο ρε τρίγκα, πολύ ωραία άποψη.

 

Μία ερώτηση απλά: αντιλαμβάνομαι ότι είναι τζαμάρισμα (όπως τα περισσότερα κλιπ που ανεβάζεις), αλλά αφού έχεις  καλή αισθητική και όμορφες ιδέες, γιατί δεν επιμένεις λίγο παραπάνω ώστε κάποιες φράσεις που δεν πατάνε καλά, να πατήσουν;

 

Φοβάσαι μη χάσεις την έμπνευση του αυτοσχεδιασμού; Αν ηχογραφήσεις τον αυτοσχεδιασμό σου και μετά εξασκήσεις κάποιες καλές ιδέες που σου βγήκαν αυθόρμητα, νομίζω πως θα μειώσεις αυτόν τον κίνδυνο. Χώρια που είναι και αυτή μια άσκηση βελτίωσης σου ως κιθαρίστα.

 

Μπράβο πάντως :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...γιατί δεν επιμένεις λίγο παραπάνω ώστε κάποιες φράσεις που δεν πατάνε καλά, να πατήσουν;

 

...Αν ηχογραφήσεις τον αυτοσχεδιασμό σου και μετά εξασκήσεις κάποιες καλές ιδέες που σου βγήκαν αυθόρμητα, νομίζω πως θα μειώσεις αυτόν τον κίνδυνο. Χώρια που είναι και αυτή μια άσκηση βελτίωσης σου ως κιθαρίστα.

Καλά, αν προλάβαινε να το κάνει και αυτό, δεν θα ήταν ο trigga αλλά ο ...Tal Farlow (ο οποίος έπαιζε σε κλαμπ μετά από ένα χρόνο ενασχόλησης με την κιθάρα). Πάντως, αν συμμετείχε λιγότερο στο Noiz, ίσως να το κατάφερνε και αυτό. :) :)

 

...παπαπα κουνελοπνίχτης σωστός.

Καμία συγγένεια με το Νικοπολίδη;  ??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γιατί δεν επιμένεις λίγο παραπάνω ώστε κάποιες φράσεις που δεν πατάνε καλά, να πατήσουν;

 

...Αν ηχογραφήσεις τον αυτοσχεδιασμό σου και μετά εξασκήσεις κάποιες καλές ιδέες που σου βγήκαν αυθόρμητα, νομίζω πως θα μειώσεις αυτόν τον κίνδυνο. Χώρια που είναι και αυτή μια άσκηση βελτίωσης σου ως κιθαρίστα.

Καλά, αν προλάβαινε να το κάνει και αυτό, δεν θα ήταν ο trigga αλλά ο ...Tal Farlow (ο οποίος έπαιζε σε κλαμπ μετά από ένα χρόνο ενασχόλησης με την κιθάρα). Πάντως, αν συμμετείχε λιγότερο στο Noiz, ίσως να το κατάφερνε και αυτό. :) :)

 

 

Ααααααα, είναι τόσο φρέσκος δηλαδή; Σόρυ δεν το ήξερα, σχετικά νέος γαρ στο νοιζ.

Τότε λοιπόν τα σέβη μου  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι οτι τωρα τελευταία το ψιλοπαράτησα το practice γιατι εχω διαβασματα για τη σχολή.Σε καμμια βδομαδίτσα πάλι κατι θα γίνει.

 

Αν ο Νικοπολίδης ειναι ψηλότερος απ τον Κούγια δεν έχω καμμία σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχετε παρατηρήσει βέβαια ότι σε όλα τα προπολεμικά τραγούδια στα οποία τραγουδά γυναίκα, δεν μας εξιστορεί μια δικιά της ερωτική περιπέτεια...

Αντίθετα είναι σαν να αφηγείται κάτι που συνέβει σε κάποιον άντρα...

 

Συγκεκριμένα η Δανάη τραγουδάει....."που είμαι τόσο μα τόσο μόνος.."

δεν λέει...."τόσο μόνη.."

 

Φαίνεται ότι σύμφωνα με τους ηθικούς κανόνες της τότε εποχής ήταν αδιανόητο μια γυναίκα να μιλά για δικούς της έρωτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς ελληνικά προπολεμικά ελαφρά, υπήρχαν απ'ότι ξέρω κάποιες συλλογές σε cd με επιλεγμένα τραγούδια της εποχής απο τον Γιώργο Παπαστεφάνου

Η σειρά ονομάζεται "καλησπέρα κύριε Έντισον"..

 

Μη με ρωτήσεις όμως αν και που μπορούν να βρεθούν... Ιδέα δεν έχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη με ρωτήσεις όμως αν και που μπορούν να βρεθούν... Ιδέα δεν έχω...

 

Ηθικο μου αγορί εσύ.:P

 

 

Υ.Γ.Στο κομμάτι στην αρχή την καρέκλα κ τα πουλάκια τα ακούτε εκτος του υπερβολικού αερα που έχει μπει?Οτι ναναι :P

 

Υ.Γ.2.Δεν έχει σχέση με ρεμπέτικο αυτο έ?Στα παλιά ρεμπέτικα δεν θα βρω κάτι δηλαδή ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW, το κομμάτι είναι tango (και όχι waltz όπως έγραψες προηγουμένως) και πράγματι δεν έχει καμία σχέση με ρεμπέτικο. Αν ψάχνεις για κομμάτια αυτού του τύπου για να τα τζαζέψεις, υπάρχουν άπειρα, αρκεί να ψάξεις στα ...δισκοπωλεία  ::) ::). Για αυθεντικό tango, ο Carlos Gardel είναι ένα καλό σημείο για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου