Προς το περιεχόμενο

Ας ερχοσουν για λίγο - Δανάη (καραdjango)


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τριγκα τα σπασες ολα!

πολυ ωραια διασκευη!

πολυ επιτυχημενη αλλαγη του ρυθμου κ γενικα πολυ ωραια σολακια!

απλος θα ηθελα σε μια φαση ενα πιο παπατσιδικο σολο  :P

 

παντως μας εκπλησεις συνεχεια ευχαριστα  μαν!  ;) ;D

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

BTW, το κομμάτι είναι tango (και όχι waltz όπως έγραψες προηγουμένως) και πράγματι δεν έχει καμία σχέση με ρεμπέτικο. Αν ψάχνεις για κομμάτια αυτού του τύπου για να τα τζαζέψεις, υπάρχουν άπειρα, αρκεί να ψάξεις στα ...δισκοπωλεία  ::) ::). Για αυθεντικό tango, ο Carlos Gardel είναι ένα καλό σημείο για αρχή.

 

Δεν τα ξεχωρίζω αυτα ευκολά.Νομίζω οτι φταιει το οτι δεν έχει το κοφτό αυτο που εχω συνηθήσει στο τανγκό.Τα κοφτά ακορντεον λέω.

Ισως επειδή δεν είναι κ καθαρό τανγκό να το πώ?Τεσπα το θεμα ειναι να γίνεται δουλεια, το πώς κ τα τυπικα δεν μας πολυνοιάζουν ε?

 

Θα θελά ελληνικά πράματα σε στυλ 30-40 δεκαετίες που να είναι φτιαγμένα με ξενα στοιχεία.Νομιζω οτι αυτο δεν αντιπροσωπεύει παραδοσιακή ελληνική μουσική αλλα το "πόπ" της εποχής σε ευρωπαική ή κ παγκόσμια κλίμακα.Συμπεραίνω μόνος μου αυτή τη στιγμή κ δεν ξέρω κατα πόσο στέκει αυτος ο συνειρμός.Αν περα απο τη λογική έχετε κ στοιχεία μπορείτε να με διαφωτίσεται ίσως κ με λίνκς να δω τι γινόταν τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τριγκα τα σπασες ολα!

πολυ ωραια διασκευη!

πολυ επιτυχημενη αλλαγη του ρυθμου κ γενικα πολυ ωραια σολακια!

απλος θα ηθελα σε μια φαση ενα πιο παπατσιδικο σολο  :P

 

παντως μας εκπλησεις συνεχεια ευχαριστα  μαν!  ;) ;D

 

 

 

Ντανκε ρε σεξουάλε ντελα δαχτυλήθρα μπόι.

 

Σε όλα τα κομμάτια δεν πάνε οι παπάδες, άσε που για να παίξω εγω τζανγκοπαπά σε κλασσική κιθάρα δε με βλέπω προς το παρόν ούτε 1 στο εκατομμύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα θελά ελληνικά πράματα σε στυλ 30-40 δεκαετίες που να είναι φτιαγμένα με ξενα στοιχεία.Νομιζω οτι αυτο δεν αντιπροσωπεύει παραδοσιακή ελληνική μουσική αλλα το "πόπ" της εποχής σε ευρωπαική ή κ παγκόσμια κλίμακα.Συμπεραίνω μόνος μου αυτή τη στιγμή κ δεν ξέρω κατα πόσο στέκει αυτος ο συνειρμός.Αν περα απο τη λογική έχετε κ στοιχεία μπορείτε να με διαφωτίσεται ίσως κ με λίνκς να δω τι γινόταν τότε

 

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_language=1&CD_code=724348022721

 

Να λάβεις υπόψη σου όμως ότι επειδή οι ηχογραφήσεις προέρχονται απο δίσκους των 78 στροφών, η ακουστική ποιότητα αυτών των cd είναι αρκετά χαμηλή...(και εννοείται βέβαια ότι δεν υπάρχει στερεοφωνία..)

 

Να φανταστείς ότι το κομμάτι της Δανάης όπως το άκουσα στο πρώτο βίντεο που ανέβασες, θεωρείται αρκετά καλό ηχητικά για τραγούδι της συγκεκριμένης περιόδου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται, για τέτοιου τύπου "ελαφρά" τραγούδια, νομίζω πως απαραίτητος σταθμός είναι το έργο του Κώστα Γιαννίδη. Εξαιρετικός συνθέτης, με "δυτική" παιδεία.

Απ'όσο  θυμάμαι, κυκλοφορεί μια ενδιαφέρουσα συλλογή που ονομάζεται "Κλασσικά ηχογραφημένα".

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τπτ σε πιο διαδεδομένο παίζει?Κανα compact disc,delta club κ τετοια ευκολα πράματα......

 

Αυτα που με λέτε μονο "θειες χήρες"(blue) θα τα χουν, που να τις βρώ τωρα κι αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως αυτά τα έχω βρει σε κεντρικό δισκοπωλείο της θεσσαλονίκης. χωρίς ιδιαίτερη αναζήτηση. Σίγουρα θα παίζει κάποια συλλογή απο ελαφρά, δηλαδή Γιαννίδη, Αττικ ,Κατριβάνου,Σπάρτακου κ.α.

Επίσης για την Δανάη να προσθέσω οτι είναι ιδιαίτερη μορφή, καθώς εκτός απο τραγουδίστρια, ήταν και ποιήτρια και συνθέτις!

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τπτ σε πιο διαδεδομένο παίζει?Κανα compact disc,delta club κ τετοια ευκολα πράματα......

 

Αυτα που με λέτε μονο "θειες χήρες"(blue) θα τα χουν, που να τις βρώ τωρα κι αυτές.

 

Βρε συ,επίσημη κυκλοφορία του 2005 σου λίνκαρα...

 

Τί εννοείς ποιό διαδεδομένα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τρίγγα...

 

Εγώ γούσταρα με τον ήχο σου. Δεν έχω κανένα συγκεκριμένο σχόλιο, αφού το πήγες και μία κι έξω, δε μπορώ να πω και τίποτα για το παίξιμο (κάποια λαθάκια, κάποιοι ήχοι απο δω και απο 'κει), αλλά στο κάτω κάτω η 'εποχή' τα σηκώνει αυτού του είδους τα λαθάκια, άρα... μέσα είσαι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με πιάνεις ναούμ........λέγω ιντερνετικά καπου να βρούμεθα..Το δισκοπωλείο καλα είναι εκεί που είναι.

 

Κατι ανίχνευσα για ρεμπετολαικά 1925-1955 κ κατι "τα 45ρια" κ κανω μακροβούτι προς τα κει να δώ τι θα καμακώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου