Προς το περιεχόμενο

συμβολαιο με δισκογραφικη: οδηγιες για αρχαριους παρακαλω!!!


darshan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μηπως το DIY ειναι καλυτερο?

 

 

 

το ρωτάς..?!?!?!?!μα και να συμφωνήσεις με ικανοποιητικούς όρους-λέμε τώρα-με μια εταιρεία,το πιο πιθανό είναι το 70% των αντιτύπων να τα αφήσουν στις αποθήκες τους και να μην κάνουν καν τον κόπο!!!ο μοναδικός λόγος για να 'βγείς' απο εταιρεία σήμερα είναι για το label πάνω στο δισκάκι.......αλλά στην ουσία κανένας πλέον δεν δίνει σημασία!

βρές μια εταιρεία κοπής και δώσε στον κόσμο τα cd με αντικαταβολή...εσύ προσωπικά........ή βέβαια free στο internet!

...Saw my reflection and cried...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστα τα λετε αγαπητοι,

Σε λιγα χρονια η πικρη αληθεια ειναι πως δεν θα μπορεσουν οι δισκογραφικες εταιρειες να επιβιωσουν.

Η βοηθεια τους στο παροντα διαστημα ειναι μικροσκοπικη ακομα και στους 'μεγαλους' καλλιτεχνες.

τα χρηματα της 'επιβιωσης' βγαινουν απο την εταιρεια πνευματικων δικαιωματων και απο συναυλιες.

 

ηδη πολλοι καλλιτεχνες στο εξωτερικο 'κυκλοφορουν' δωρεαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Η καλύτερη μέθοδος πάντως αν θέλεις να μη δεσμεύεσαι από εταιρείες είναι να το βγάλεις μόνος σου. Κάνεις μια ικανοποιητική παραγωγή με αξιοπρεπές layout (όχι τρελά πράγματα), τυπώνεις ένα σεβαστό (αλλά όχι κ τρελό) αριθμό αντιτύπων και τα πουλάς στις συναυλίες σου, τις οποίες φυσικά κλείνεις μόνος σου. Το πακετάκι συμπληρώνεται με ένα σωστό και περιεκτικό δελτίο τύπου σε περιοδικά και forum -συνοδευόμενο από promo κόπια για κριτική/παρουσίαση- καθώς και ένα καλό myspace.

Ξέρω κόσμο που τρέχει κατ' αυτό τον τρόπο και πέτυχε πράγματα, τύπου να είναι sold out οι κόπιες (καμιά 500αριά αντίτυπα, μη φανταστείς) και να επανατυπώνουν!

Αυτό βέβαια θέλει τρέξιμο και χρόνο. Εγώ σαν κλασικός τεμπέλης ακόμη στέλνω demo σε εταιρείες 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σαν κλασικός τεμπέλης ακόμη στέλνω demo σε εταιρείες

 

Χαίρομαι που κάποιος (επιτέλους) ομολογεί την αφετηρία για όλη αυτή την προσπάθεια ισοπέδωσης που διαβάζουμε σε αυτό το thread. Θα έλεγε κανείς ότι έχουμε ένα στρατό από ταλαντούχους ανθρώπους που οι εταιρείες κρατούν φιμωμένους και πρέπει (πάσει θυσία) να ξεφύγουμε από τον αποπνικτικό τους έλεγχο...

 

Αυτά είναι αστεία πράγματα....

 

Ασφαλώς είναι εφικτή η "αποδέσμευση" από τις δισκογραφικές εταιρείες.. αρκεί κάποιος να αποφασίσει να κάνει τον ηχολήπτη, τον παραγωγό, τον μακετίστα, τον γραφίστα, τον διανομέα, το κούριερ, τον συμβολαιογράφο, τον δικηγόρο, τον καφετζή, τον στουντιά κλπ κλπ. Α.. και τον μουσικό βεβαίως-βεβαίως. Δηλαδή, εκεί που θα έκανε ΕΝΑ πράγμα, τώρα πρέπει να κάνει περίπου ΔΕΚΑ - ε.. μη λέμε τώρα ότι αυτή η πορεία αρμόζει σε "κλασσικούς τεμπέληδες"...

 

Μάλλον, θα έλεγα, ότι αρμόζει σε εργασιομανείς ταλεντάρες από εκείνες που μάλλον ΔΕΝ υπάρχουν στην Ελλάδα (εκτός αν κρύβονται). Τι λέτε και ξαναλέτε ότι "ξένοι μουσικοί" (και μάλιστα "πολλοί") τα κάνουν όλα μέσω του ίντερνετ, όταν οι πιο πολλοί από εσάς δεν έχετε καν δεσμεύσει το domain name που σας αφορά;

 

Για άλλη μια φορά, κάποιοι μπερδεύουν τον τύφλα-ναχει-το-τζατζίκι-σου-μάνα ελληναράκο μέσα τους, με τον Prince...

 

Παρεξηγησις...

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον eye. (Καλά το παράδειγμα με τον Prince έγραψε....)

 

Προσπαθώντας να κάνω αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω και να βγάλω το δικό μου CD (το 1996) ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο δισκογραφικές βρήκα μπροστά μου:

 

Απίστευτο κόστος που δεν είχα προϋπολογίσει. Υπολογίστε δικηγόρο για αναγνώριση πνευματικής ιδιοκτησίας (κάπου είδα ότι υπήρχε ένα σχετικό thread.Εμένα μου είπε ο δικηγόρος για παρτιτούρες όλων των οργάνων, στίχους και φυσικό μέσο αναπαραγωγής και κατάθεση στην Εθνική Βιβλιοθήκη και στο Υπουργείο Εμπορίου). Υπολογίστε το κόστος παραγωγής CD το 1996, πληρωμή φωτογράφου, μακετίστα - γραφίστα, εκτύπωση εξωφύλλων και labels. Υπολογίστε έξοδα προβολής-παράστασης (εκεί θα χρεωθούν λογιστικά, μου το ανέφερε ο λογιστής) για να στείλεις αρκετά cd σε ραδιοφωνικούς σταθμούς, clubs, pubs κλπ. Φυσικά να μην ξεχάσουμε τις ώρες studio (γιατί το 1996 Cubase και Daw στο σπίτι γιοκ).Βάλτε ότι θα πρέπει να συσταθεί και κάποιο νομικό πρόσωπο για την όλη διαδικασία που θα φορολογηθεί για τις ενέργειες τις εταιρείας στην ημεδαπή και αλλοδαπή. Και αν θέλετε το αριστούργημά σας να πουληθεί και σε δισκάδικο του εξωτερικού...Barcode! Τελευταίο αφήνω το κλείσιμο του live και τα παζάρια με ηχολήπτες και ιδιοκτήτες club.Το συμπέρασμα; Έγραψα το cd. Έφτασα μέχρι τον γραφίστα.Εκτύπωση εξωφύλλων (ακόμα το θυμάμαι 2.000 εξώφυλλα > 360.000 δρχ!!!!)και cd (αυτό δεν το θυμάμαι αλλά έτσουζε επίσης).Πούλησα κάποιες κόπιες σε φίλους και γνωστούς (το χρησιμοποίησα για αρκετό καιρό σαν δώρο σε γενέθλια φίλων κλπ) και that's it! Ακόμα και για αυτά σκεφτείτε πόσα cd έπρεπε να πουλήσω και πόσα live να κάνω για να έχω κέρδος.

 

Εντάξει θα πει κάποιος ότι η διαδικασία αυτή ήταν δύσκολη και οικονομικά ασύμφορη για το 96. Συμφωνώ. Αλλά και τώρα δεν έχουν αλλάξει και ιδιαίτερα τα πράγματα σε διαδικαστικό επίπεδο. Προφανώς πχ έχουν αλλάξει κάποια κόστη, αλλά αν θες να κάνεις σοβαρή δουλειά και εταιρεία θα πρέπει να κάνεις, και σε δικηγόρο και λογιστή θα πας κλπ κλπ κλπ.

 

Μπορείς βέβαια πάντα να πάρεις ένα domain, να γραφτείς σε κάποια από τις υπηρεσίες που προωθούν το digital downloading, να παίρνεις 0.60 ανα τραγούδι (κάπου τόσο νομίζω) και όλα καλά. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με δισκογραφική.

 

Έτσι νομίζω τουλάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς είναι εφικτή η "αποδέσμευση" από τις δισκογραφικές εταιρείες.. αρκεί κάποιος να αποφασίσει να κάνει τον ηχολήπτη, τον παραγωγό, τον μακετίστα, τον γραφίστα, τον διανομέα, το κούριερ, τον συμβολαιογράφο, τον δικηγόρο, τον καφετζή, τον στουντιά κλπ κλπ. Α.. και τον μουσικό βεβαίως-βεβαίως. Δηλαδή, εκεί που θα έκανε ΕΝΑ πράγμα, τώρα πρέπει να κάνει περίπου ΔΕΚΑ - ε.. μη λέμε τώρα ότι αυτή η πορεία αρμόζει σε "κλασσικούς τεμπέληδες"...

 

ΑΚΡΙΒΩΣ...ειδικα αν εχεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να πεις κατι ακομα και ΧΩΡΙΣ δισκογραφικη εταιρεια τα καταφερνεις μια χαρα ,τα ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ π.χ. που τα κανουν ολα αυτα ΜΟΝΟΙ τους & δεν εχουν ποτε βγαλει δισκο με μεγαλη δισκογραφικη, πουλανε ΠΟΛΥ περισσοτερο απο το 90% του roster των ελληνικων δισκογραφικων εταιριων..και τα κανουν ολα μονοι τους χωρις καμμια προωθηση και με πληρη ραδιοφωνικο αποκλεισμο....

 

 

Απλα πρεπει να εχεις να ΠΕΙΣ κατι και να το αναγνωριζει και το ΚΟΙΝΟ αυτο (γιατι κακα τα ψεμματα ΟΛΟΙ μας ειμαστε.... ταλενταρες...in our own minds... ;D ;D) 

 

 

@ manos_m

 

τα πραγματα εχουν ΑΠΛΟΠΟΙΗΘΕΙ τραγικα και δεν χρειαζεται τιποτα απο τα παραπανω (ειδικα τα περι πνευματικων δικαιωματων ειναι παντελως αχρηστα μια και ΚΑΝΕΙΣ δεν καταχυρωνει τα τραγουδια του στην Ελλαδα πιστεψε με) & το κοστος των κοπων εχει μειωθει..

 

απλα αν θες να κανεις δουλεια ανοιγεις μια προσωπικη εταιρεια,φτιαχνεις ενα καλο site &....ΤΡΕΧΕΙΣ....

 

ετσι κι αλλοιως το cd ως κυριο μεσο θα καταργηθει στην Ελλαδα τα επομενα 2-3 χρονια και θα υπαρχουν μονο ΕΛΕΥΘΕΡΑ downloads απο τους ιδιους τους καλλιτεχνες οσο μεγαλοι και να ειναι τα οποια θα κατεβαζει ο πολυς ο κοσμος και αντε να κοβονται και ελαχιστα cd για τους μερακληδες....(εδω θα ειμαστε και θα το δειτε να γινεται )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ απολύτως με τον eye  καθώς πριν εννάμιση περίπου χρόνο βρέθηκα πολύ κοντά στη δημιουργία ενός δικού μου label κι όταν είδα τις "δυσκολίες" και το τρέξιμο σε σχέση με τις οικονομικές απαιτήσεις, δυστυχώς έκανα πίσω. χρειάζεται πολύ "σαβουροδουλειά" την οποία δεν είχα καμμία "όρεξη" να κάνω καθώς θα ήταν στραγγαλιστικό για το δημιουργικό μέρος της μουσικής μου.βεβαίως αυτό μυρίζει τεμπελιά όπως πολύ σωστά λέει ο eye σε συνδυασμό με άγνοια.

 

όσο για τα διάφανα κρίνα που είπε ο superfunk ψιλοδιαφωνώ διότι για τη συγκεκριμένη μπάντα, όλο το τρέξιμο το έριχνε για πολλά χρόνια ο βάμβουκας. οπότε.....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστοί μου με μπάντα Reggae βγάλανε το πρώτο τους CD πριν 1 μήνα 100% DIY και ξεπούλησαν 2.000 αντίτυπα σε ένα μήνα, τα μισά μέσω myspace ;)

 

To συγκρότημα όμως είναι από τα ποιο αξιόλογα στη σκηνή τους και υπάρχει κόσμος που τους στηρίζει!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστοί μου με μπάντα Reggae βγάλανε το πρώτο τους CD πριν 1 μήνα 100% DIY και ξεπούλησαν 2.000 αντίτυπα σε ένα μήνα, τα μισά μέσω myspace ;)

 

To συγκρότημα όμως είναι από τα ποιο αξιόλογα στη σκηνή τους και υπάρχει κόσμος που τους στηρίζει!  ;)

 

Off topic, αλλά ποιοί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου