Προς το περιεχόμενο

Βιβλίο για jazz κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα του noiz!

Παίζω καμιά δεκαριά χρόνια κιθάρα (blues/rock/funk) αλλά βλέπω ότι έχω φτάσει σε ένα σημείο όπου επαναλαμβάνομαι.... θα ήθελα να μου πείτε κάποιο καλό βιβλίο για jazz κιθάρα γιατί έχω πάρει καναδυό και δεν λένε πολλά...

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν μας λες πια βιβλία έχεις εγώ θα σου πρότεινα …τα κλασικά modern method for guitar του William levitt 1-2& 3 και επίσης το πολύ καλό melodic rhythms επίσης του William levitt τα οποια είναι

χρήσιμα σε όλους ανεξάρτητα τι στυλ μουσικής παίζουν τώρα για chords καπιο βιβλιο που να εχει

ένα σύστημα σιγχορδιων και όχι ένα βιβλιο τυπου .. ( 2.000 ακόρντα για κιθάρα ) τώρα αν θέλεις κατι πιο

εξιδικευμενο .. turnarounds - polycords - improvisation και αλλά υπάρχουν πολλά άλλα .. καλή μελέτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά www.jazzbooks.com έχει πάρα πολλά βιβλία για jazz, όχι μόνο για κιθάρα αλλά και για θεωρία γενικά. Είναι αξιόπιστο έχω αγοράσει στο παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε και εγώ είμαι στην ίδια φάση με σένα. Έχω αρχίσει να διαβάζω το "How to play Jazz and Improvise" του Jamey Aebersold.

Παρόλο που δεν είναι γραμμένο για κιθάρα αποκλειστικά είναι πολύ καλό (όπως και οτιδήποτε έχει γράψει γενικά αυτός ο τύπος)...

 

¶σχετο:

Ρε συ Fleamail γιατί άλλαξες το Avatar σου? Σε είχα συνηθίσει με το παλιό!!!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφέο βιβλίο! Μάλιστα το πήρα και τζάμπα απο αυτό το site καθώς κάνανε λάθος και μου στείλανε το νούμερο 2 ενώ είχα παραγγείλει το 1 και για να επανορθώσουν μου στείλανε το 1 δώρο και με δικά τους έξοδα αποστολής! Απο τότε ψωνίζω βιβλία μόνο απο το jazzbooks.com. Elavd έτσι είναι η ζωή, την μία είσαι την άλλη δεν είσαι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το www.jazzbooks.com ανήκει στον ίδιο τον Aebersold? ώρα το είδα...

Elavd έτσι είναι η ζωή' date=' την μία είσαι την άλλη δεν είσαι :D[/quote']

Μιας και υπάρχει σχετικό θέμα παραπέμπω σε αυτό...

:D:D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα το "How to play Jazz and Improvise" φαίνεται καλό (αλλά τι είναι αυτό με τα μεταφορικά είναι πιο ακριβά και από το βιβλίο!)

 

Εangle , το modern method for guitar έχει ταμπλατούρα η είναι με νότες,(η ίδια ερώτηση ισχύει και για τα αλλά τρία βιβλία, αν και δεν τα έχω βρει ακόμα πουθενά)

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα το "How to play Jazz and Improvise" φαίνεται καλό (αλλά τι είναι αυτό με τα μεταφορικά είναι πιο ακριβά και από το βιβλίο!)

 

Εangle ' date=' το modern method for guitar έχει ταμπλατούρα η είναι με νότες,(η ίδια ερώτηση ισχύει και για τα αλλά τρία βιβλία, αν και δεν τα έχω βρει ακόμα πουθενά)[/quote']

 

Στα πολύ σωστά που είπαν τα υπόλοιπα παιδιά, να προτείνω και μια τζάμπα πηγή, αλλά κορυφαία:

 

http://www.godinguitars.com/godinplayers5minsmarc.htm

 

Πάντως, πρέπει να ξέρεις να διαβάζεις, αν δεν εμπιστεύεσαι τις δυνάμεις σου πάντως, αυτά τα βιβλία θα σε κάνουν να το ξανασκεφτείς να κάνεις εξάσκηση reading! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολήσου κατα κύριο λόγο με την τζαζ αρμονία και μετά ασχολήσου με τη φρασεολογία και τον αυτοσχεδιασμό. Πάντως, κάτι καλύτερο από το να ακούς και να κλέβεις δεν υπάρχει.

Καλή μελέτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου