Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή tempo στο Cubase χωρίς να επηρεαστούν τα midi tracks


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα μια ηχογράφηση από το πλήκτρο και έχω μόνο midi tracks στο Project μου.

Το πρόβλημα είναι ότι ξέχασα και δεν έθεσα τον μετρονόμο του Cubase στο tempo της ηχογράφησης (βέβαια δεν χρησιμοποίησα μετρονόμο κατά την ηχογράφηση αλλά στηρίχτηκα στα drums του πλήκτρου).

Έτσι άφησα τον μετρονόμο του Cubase στο default 120 ενώ στο πλήκτρο ο ρυθμός ήταν 100.

Το πρόβλημα είναι ότι αν βάλω τον μετρονόμο του cubase στο 100 χαλάει το tempo της ηχογράφησης στα midi tracks αντίστοιχα (λογικό, το ρίχνει κατά 20)

Πως μπορώ να αλλάξω το μετρονόμο στο cubase χωρίς να χαλάσει το τεμπο στα Midi tracks ώστε τελικά να συμφωνεί ο μετρονόμος του cubase με το τεμπο των midi tracks.?

Έχω ψάξει στο διαδίκτυο, αλλά όλα τα άρθρα που βρίσκω αφορούν audio tracks και αυτά που λέει εκεί (για musical mode και linear mode) δεν ισχύουν για midi tracks παρά μόνο για audio tracks.

 

Καμιά βοήθεια? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με καλύπτει αυτή η λύση. Θέλω να συνεχίσω να δουλεύω τα midi tracks. Ενδεχομένως να βάλω κάποια drum patterns όπου εκεί θα μπερδευτεί γιατί θα διαβάζει 120 από τον μετρονόμο του cubase που δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα του κομματιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε τα midi tracks σε linear time base, και μετά άλλαξε τον μετρονόμο.

 

Για audio υπάρχει το musical mode. Αλλά άλλο το musical time base και linear time base.

 

Ψάξτο καλυτερα. Στο inspector, κάπου υπάρχει πορτοκαλί τέταρτο, πάτα να γίνει ρολογάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν μπορώ να βρω εδώ και ώρα, που στο καλό είναι το linear time base στα midi tracks. ... Στα audio tracks το βρίσκω, αλλά όχι στα Midi tracks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πρέπει να είναι instrument track. Όχι midi. Για φτιάξε ένα midi και κοίτα αν έχει.

 

Αλλιώς, πήγαινε στον πάτο των τρακ που έχει ένα γρανάζι, πάτα το, πήγαινε στην καρτέλα instrument και δες μήπως είναι κρυμμένο το Time Base.

 

Ποιά έκδοση έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είσαι:
image.png.a1559aee2decff35f62491e5c484b741.png
image.png.b74098f01c29cf6759ca9f6fa1752a8a.png

image.png.3ec7ba97a81bffa9b681d2d54d44fa5d.png

Πήγαινε στο γρανάζι κάτω κάτω δεξιά εκεί που είναι τα tracks σου, διάλεξε midi και μετά instrument, και πρόσθεσε το toggle time base.
Αν είναι ρυθμισμένο στο ρολόι, δεν αλλάζει. Στη νότα αλλάζει.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου