Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή tempo στο Cubase χωρίς να επηρεαστούν τα midi tracks


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Έχει, αλλά γιατί να τα κάτσεις να τα κάνεις ένα ένα;

όλα  μαζί δεν γίνεται?

 Να τα "αρπάξεις" και να τα φέρεις στον χρόνο?

 Και όλα τα track μαζι δεν έχει κάτι σαν fit to time.

 Εγώ είμαι σίγουρος πως θα έχει όλα αυτά, θα είναι στο documentation τοu cubase και αν δεν είναι και ασχολείστε με midi recording, παρτε SONAR🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, cos_dr είπε

όλα  μαζί δεν γίνεται?

Γίνεται μωρέ, μόνο του σπανού τα γένεια δεν γίνονται.

 

Απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, καλά κάνει ο killbill και το πάει έτσι, γιατί ειναι πιο ταχτοποιητικό. Αφήνεις όλα τα παρτς στη θέση τους, αλλάζεις timebase, αλλάζεις τέμπο, ξαναενεργοποιεις musical time base, ούτε γάτα ούτε ζημιά.

 

Το καλύτερο θα ήταν να το έδινε το κομμάτι σε ένα μαέστρο να κανόνιζε αυτός τι και πώς.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Αφήνεις όλα τα παρτς στη θέση τους, αλλάζεις timebase, αλλάζεις τέμπο, ξαναενεργοποιεις musical time base ....

 

 .... και παίρνεις έξτρα κανονάκι αντί για game over?

 

Εμείς παλιά, στα φλιπεράκια τα κλωτσάγαμε και βαράγανε τίλτ, αλλά είχε βρει ο αδερφός μου μια φάμπρικα και είχε δύο άτομα που το σηκώνανε από τα πλάγια και δεν έχανε ποτέ μπίλια.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cubase έχει αυτή την τιμωρητική γερμανική νοοτροπία, δεν το έκανες σωστά από την αρχή; Καλά να πάθεις! Και κάτι άλλα χαζά, έχουμε αυτή την επιλογή που κάνει σε ένα βήμα κάτι που θα σου χρειαστεί 1 φορά στο εκατομμύριο, και δεν έχουμε τρόπο να κάνουμε σε ένα βήμα κάτι που χρείαζεσαι κάθε μέρα. Τεσπα.

 

Εμείς δουλεύαμε πετονιά, και μηδενίζαμε το ταπλντράγκο οικονομικά. Κι εκεινο το άλλο με τα αεροπλανάκια και τους δεινοσαύρους, κι εκείνο το μπασκετάκι που έπαιζες μπούφλες και είχε και τον Ομπράντοβιτς μέσα καρικατούρα. Επί ΠΑΣΟΚ αυτά, μην ξεχνιόμαστε.

 

Μετά βγήκε ο Έβερτ και βάλανε επιστάτη και φώναζε "Έκεις πετονία κολοπέντι;"

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, cos_dr είπε

Stretch τα midi events δεν μπορεί να κάνει το Cubase? Το Sonar το κάνει. 

Σίγουρα γίνεται, απλά ψάξε βρες το. Αφού κανείς δεν χρησιμοποιεί αυτή την τακτική.

Όλοι γράφουνε κανονικά πάνω στον μετρονόμο.

 

Αν κάνεις τέτοιο "παράπτωμα" καλύτερα είναι να το ξαναγράψεις σωστά, όπως επίσης και το quantize.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Σίγουρα γίνεται, απλά ψάξε βρες το. Αφού κανείς δεν χρησιμοποιεί αυτή την τακτική.

Όλοι γράφουνε κανονικά πάνω στον μετρονόμο.

 

Αν κάνεις τέτοιο "παράπτωμα" καλύτερα είναι να το ξαναγράψεις σωστά, όπως επίσης και το quantize.

εγώ το ξέρω ότι γίνεται.🤣

 Ο ερωτών πρέπει να διαβάσει το manual.

 Περίεργο που λέει (πάλι😍) πως δεν το βρίσκει πουθενά.

 Εγώ έτσι για πλάκα έκανα ένα google search γράφοντας midi stretch και το περιγράφει και στο manual του cubase αλλά και χρήστες του διαδικτύου.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cos_dr είπε

 

 Περίεργο που λέει (πάλι😍) πως δεν το βρίσκει πουθενά.

 Εγώ έτσι για πλάκα έκανα ένα google search γράφοντας midi stretch και το περιγράφει και στο manual του cubase αλλά και χρήστες του διαδικτύου.

 

Για τον κουβάς βρίσκεις τα πάντα.... βρωμάει ο τόπος.

Μη σου κάτσει και δεν ξέρεις κάτι για σοναρ....εκει την έβαψες.

Άντε να βρεις κάνα μουρλο στο νοιζ να σε ξεστραβωσει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Για τον κουβάς βρίσκεις τα πάντα.... βρωμάει ο τόπος.

Μη σου κάτσει και δεν ξέρεις κάτι για σοναρ....εκει την έβαψες.

Άντε να βρεις κάνα μουρλο στο νοιζ να σε ξεστραβωσει

Όχι ❤️ και το Sonar έχει τρομερό manual και επεξηγηματικα βίντεο. 

 Το Sonar είναι τρομερό και πραγματικά τρομερό και εξαίρετο και δεν θα το αλλάξω ποτέ. Τρομερό. Καμία θέση στην κιθάρα να μάθω να παίζω ακόρντα και με το σοναρ θα είμαι μια χαρά. Θα γράφω πιο απλά κομμάτια από ότι γράφω στα πλήκτρα που μπορώ να κάνω τα πάντα και το έχω αποδείξει, και θα γίνω και εγώ ένας κιθαρίστας σαν εσάς και τα πλήκτρα θα τα έχω για πλάτες και ρυθμούς. Το μπάσο από ότι βλέπω μπορώ να το παίζω με την κιθάρα και ήχους μπάσου απο κάνα vst. 

 Sonar. 

 Βασικά λάθος. Σαν εσάς είναι αδύνατο να γίνω και να παίζω τοσο καλά και πολύπλοκα, αλλά καμία Φασολάδα θα την κουτσοβγαζω πιστεύω. 

Επεξεργασμένο από cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι έχει το σοναρ 

Ξερω οτι μια φορα εκανα το λαθος να πατησω print για το manual του cubase και μου τελειωσαν δυο πακα χαρτι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου