Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Air Condition!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα...

 

Η ζέστη χτυπάει στο κεφάλι, έχω χάσει τον ύπνο μου και γενικώς η κατάσταση είναι καταστροφική.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για φορητά aircondition και αεροκουρτίνες.

 

Επειδή λεφτά δεν υπάρχουν και δεν θέλω να τρυπήσω τον τοίχο, όπως επίσης δεν θέλω να πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου στη δεή, ψάχνοντας βρήκα τις λεγόμενες αεροκουρτίνες, που είναι φτηνές και δεν καίνε τίποτα. Τί ακριβώς είναι? Πώς δουλεύουνε? Έχει κανείς? Κάνουνε τίποτα?

 

Τα φορητά air condition δροσίζουνε καθόλου? Πιστεύω ότι αξίζουν σε σχέση με τα του τοίχου αν κάνουν δουλειά.

 

Παρακαλώ σώστε με και πείτε καμμια γνώμη γιατί με κόβω να πεθαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βρε παιδιά όντως όποιος μπορεί ας βοηθήσει στο κατά τα άλλα για τον πέ0ντ@ ετούτο θέμα γιατί έχω και γω το ίδιο πρόβλημα και είμαι αλλεργικός (ρινίτιδα, βρογχικά κ.λ.π.) στα ερ κοντίσιονς.για δώστε καμμιά εναλλακτική.

υ.γ. θέμα κι αυτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμπληρώσω κι εγώ με μια ακόμα παράκληση, γιατί όπου αλλού ρώτησα πήρα απαντήσεις τύπου "άσ'τα δεν κάνουν δουλειά", "πάρε ένα air condition κι άσ'τις χαζομάρες" και τέτοια ωραία. Κατανοώ ότι ίσως δεν ταιριάζουν τέτοιου είδους απορίες σε μουσικό forum (no offence lambrosgg), αλλά αν μπορούσε να βοηθήσει κανείς θα το εκτιμούσα, γιατί πραγματικά δεν παλεύεται άλλο με ανεμιστήρα!  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντω το τζαπάνι sanyo 22.000 btu μου κάνει την τρίχα περιβόλι ποτισμένο.ΑΑΑΑΑΑΑΑχ αυτο ειναι γκαϊφές.

 

Παρτε btu ρε τι ατομικά κ πίπες εδω κοντεύουμε να πεθάνουμε με τα μεγάλα τα ατομικα πρεπει να τα καταπίνουμε δυο δυο για να κάνουν δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλάκα πλάκα μαζευτήκαμε 3 καημένοι. για να δούμε ..............

 

Καμμένοι όχι καημένοι...  ;D ;D ;D ;D

 

Θα συμπληρώσω κι εγώ με μια ακόμα παράκληση, γιατί όπου αλλού ρώτησα πήρα απαντήσεις τύπου "άσ'τα δεν κάνουν δουλειά", "πάρε ένα air condition κι άσ'τις χαζομάρες" και τέτοια ωραία. Κατανοώ ότι ίσως δεν ταιριάζουν τέτοιου είδους απορίες σε μουσικό forum (no offence lambrosgg), αλλά αν μπορούσε να βοηθήσει κανείς θα το εκτιμούσα, γιατί πραγματικά δεν παλεύεται άλλο με ανεμιστήρα!   :-X

 

Γι αυτό μπήκε στα περι ανέμων και όχι στα reviews! (νομίζω ότι έχουν ανοίξει πολύ χειρότερα θέματα στο περι ανέμων)

Και δεν είναι κ τόσο άσχετο... Μπορείς να παίξεις σόλο της προκοπής διψασμένος, με ιδρωμένα χέρια, κ κουρασμένο κεφάλι? Ε???  ;D

 

εντω το τζαπάνι sanyo 22.000 btu μου κάνει την τρίχα περιβόλι ποτισμένο.ΑΑΑΑΑΑΑΑχ αυτο ειναι γκαϊφές.

 

Παρτε btu ρε τι ατομικά κ πίπες εδω κοντεύουμε να πεθάνουμε με τα μεγάλα τα ατομικα πρεπει να τα καταπίνουμε δυο δυο για να κάνουν δουλειά

 

Κωλόφαρδε.. Τί ρεύμα πληρώνεις όμως με το θηρίο. 22000 BTU είναι ΠΑΡΑ πολλά.

 

 

Σκεφτόμουνα κάτι τέτοιο:

http://www.pinguino.com/

 

Δεν μπορεί να είναι τελείως μούφα. 11.000 BTU λέει. Το δωμάτιο είναι 12 τετραγωνικά περίπου.

 

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι σε κοτσόβολο expert κλπ δεν έχουν φορητά, οπότε δεν μπορώ να το δοκιμάσω. Η αγορά θα γίνει στα τυφλά το πιθανότερο οπότε να μας πει τη γνώμη του κανένας που να έχει κάτι παρόμοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα με ενδιαφέρει το θέμα. Ας βοηθήσει κάποιος.

 

Τα φορητά air condition είναι ιδανική περίπτωση, γιατί δεν τρυπάς στουντιοτοιχους και επειδή οι στουντιότοιχοι είναι συνήθως γυψοσανίδα οπότε δυσκολεύει και η τοποθέτηση ενός μόνιμου.

 

Άσε που το φορητό μεταφέρεται κιόλας και το χρησιμοποιείς όπου θέλεις. ;)

 

help somebody..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αεροκουρτίνα το μόνο που κάνει είναι να ρουφάει αέρα και να τον στέλνει με πίεση σε κάθετη κίνηση. Έτσ αυτό που πετυχαίνει είναι ακριβώς αυτό που λέει. ΝΑ δημιουργεί ένα στρώμα αέρα σαν μια αέρινη κουρτίνα. Δεν δροσίζει (εκτός αν είσαι από κάτω), απλώς δημιουργεί αυτό το πράμα, που σε ένα σπίτι δεν κάνει τίποτα. Όταν το έβαζε δικό μου πρόσωπο στο μαγαζί του, του είπαν οτι αυτό που επί της ουσίας κάνει, είναι να μην αφήνει τα θερμά ρεύματα να μπαίνουν εντός του χώρου. Αυτό σε συνδυασμό με το aircondition κάνει δουλειά (σε συνδυασμό με τη μούρη που πουλά το μαγαζί)

Η πιο οικονομική λύση είναι αυτή του ανεμιστήρα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα φορητά είναι ημίμετρα, βάλτε ένα κανονικό split system με τρύπημα τοίχου (ή κουφώματος!) και κάντε σωστή δουλειά

 

αν είναι inverter καίει 15% λιγώτερο (αλλά κοστίζει και πολύ περισσότερο στην αγορά)

 

κι αν συντηρείται κάθε χρόνο με τα κατάλληλα χημικά, δεν ενοχλεί πολύ (ως καθόλου) όσους έχουν ευαίσθητο αναπνευστικό...

 

ένα 9000 κάνει δουλειά σε <=15τμ αν το δωμάτιο δεν βομβαρδίζεται από τον ήλιο σε τοίχους και ταβάνι

 

ο ανεμιστήρας κάνει δουλειά πολύ οικονομικα εφόσον βρίσκεσαι ακίνητος στο ρεύμα του, π.χ. στον ύπνο

 

και θέλει προσοχή γιατί παίζουν ψύξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μενω στα Μελισσια (οπου θεωρητικα εχουμε λιγο χαμηλοτερες θερμοκρασιες) περυσι το καλοκαιρι λιωσαμε....Ετσι φετος τοποθετησαμε 2 κλιματιστικα, 1 στο σαλονι (35m2-18000BTU) και ενα στο γραφειο-home studio (13m2-9000BTU).Σας συμβουλευω να προτιμησετε ενεργειακης κλασης Α και inverter. Θα δωσετε κατι παραπανω στην αρχη αλλα θα τα γλιτωσετε μακροπροθεσμα σε καταναλωση ρευματος, θα εχετε πιο αποδοτικη λειτουργεια και θα ειστε και eco-friendly :)

Επισης τα inverter ειναι και πιο αθορυβα στη λειτουργεια τους συνηθως (τουλαχιστον της μαρκας που προτιμησαμε μετα απο μια μικρη ερευνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου