Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Air Condition!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν γνωρίζω σωστά στα μηχανήματα καπνού για stages χρησιμοποιούν ξηρό πάγο, οπότε δεν νομίζω να μην υπάρχει καθόλου στην ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δε λεω οτι δεν υπαρχει,αλλα οτι η χρηση του δεν ειναι τοσο διαδεδομενη οσο παλιοτερα (...θυμαμαι το 1950...)

Αν δεν κανω λαθος (2ο στο ιδιο θεμα θα ειναι),τον χρησιμοποιουσαν και για "ψυγειο" (ξυλινο ντουλάπι + κομμάτι ξηρού παγου = "ψυγείο")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξηρό πάγο εγώ έπαιρνα από το αεροδρόμιο κάποτε, σε κάτι τους χρησιμεύει και καβάτζωνα κάνα κομμάτι να παίζω. Σήμερα ξέρω ότι χρησιμοποιείται σε ακραίες καταστάσεις overlocking στους υπολογιστές, ίσως σε κάνα φόρουμ τέτοιο να έχει πληροφορίες.

Πάντως έχω δει να πωλείται ανεμιστήρας με προσαρμοσμένες 3 παγοκύστες, το θέμα είναι ότι δε θυμάμαι πού, ούτε βρίσκω διαδικτυακή παραπομπή.

 

Harilatre: η Ξηρασία είναι μεταξύ Ευρασίας και Υγρασίας αν θυμάμαι καλά τον χάρτη;  ;)

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε λεω οτι δεν υπαρχει,αλλα οτι η χρηση του δεν ειναι τοσο διαδεδομενη οσο παλιοτερα (...θυμαμαι το 1950...)

Αν δεν κανω λαθος (2ο στο ιδιο θεμα θα ειναι),τον χρησιμοποιουσαν και για "ψυγειο" (ξυλινο ντουλάπι + κομμάτι ξηρού παγου = "ψυγείο")

 

Ένα τέτοιο ντουλαποψυγείο είχε η γιαγιά μου, και το τραγικό ήταν ότι το χρησιμοποιούσε ακόμα και αφού πήρε ψυγείο...  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ξηρός πάγος (ως επί το πλείστον) έρχεται από μια περιοχή της Ασίας, την Ξηρασία.

 

Αυτή όμως δεν είχε εξερευνηθεί στην αρχαιότητα, γι' αυτό και χρησιμοποιούσαν ανεμιστήρες μεν, αλλά χωρίς ξηρό πάγο δε. Στην Οδύσσεια πχ. αναφέρεται πως όταν ο Οδυσσέας γύρισε πίσω στην Ιθάκη, βρήκε τους είκοσι ανεμιστήρες και την Πηνελόπη να τους δουλεύει στο φουλ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα τέτοιο ντουλαποψυγείο είχε η γιαγιά μου, και το τραγικό ήταν ότι το χρησιμοποιούσε ακόμα και αφού πήρε ψυγείο...  :-X

 

αυτο με την σιτα? "φαναρι " το λεγανε. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Οδύσσεια πχ. αναφέρεται πως όταν ο Οδυσσέας γύρισε πίσω στην Ιθάκη, βρήκε τους είκοσι ανεμιστήρες και την Πηνελόπη να τους δουλεύει στο φουλ.

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

χαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχα

είσαι φοβερός. τέλος.- (φίλε έχεις δίκιο, ΜΕΓΑΛΟ δίκιο) χαχαχχαχααχα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή όμως δεν είχε εξερευνηθεί στην αρχαιότητα, γι' αυτό και χρησιμοποιούσαν ανεμιστήρες μεν, αλλά χωρίς ξηρό πάγο δε. Στην Οδύσσεια πχ. αναφέρεται πως όταν ο Οδυσσέας γύρισε πίσω στην Ιθάκη, βρήκε τους είκοσι ανεμιστήρες και την Πηνελόπη να τους δουλεύει στο φουλ.

 

Καλά δεν παίζει. Σήμερα που ξύπνησα πιασμένος απο τον ανεμιστήρα (ως συνήθως) είπα: "Αυτός δεν είναι ανεμιστήρας, είναι μνηστήρας, γιατί μας έχει γα..."

 

bloody_sunday βγές απο το μυαλίο μου ΕΝΟΧΛΕΙΣ!  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα το ίδιο προβλημα πέρυσι μερικές σημειώσεις...Τα φορητά κάνουν δουλειά αλλά κοστίζουν ένα σκασμό λεφτα νομίζω το φθηνότερο που βρήκα ήταν 600 κατι έουρα και έχουν μία εξωτερική μονάδα που βάζεις έξω από το παράθυρο το οποίο θα έχεις ανοιχτό για να περνάει η σωλήνα(καταπληκτικό έτσι;).

Μπορείς να βρείς φθηνά σταθερά κλιματιστικά αλλά εχουν μεγαλύτερη κατανάλωση σε ενέργεια από τα ακριβότερα οπότε αν δεν θες για τα επόμενα χρόνια να αυξάνεις μόνος σου το μετοχικό κεφάλαιο της Δ.Ε.Η. πάρε ένα ακριβό με ενεργειακό δείκτη Α γιατί αλλιως θα πληρώνεις τα παραπάνω χρήματα όσα χρόνια χρησιμοποιείς το κλιματιστικό.

Α!Αν και λίγο αργά η απάντησή μου ΨΑΞΕ ΓΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ!!!

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

βρε παιδιά όντως όποιος μπορεί ας βοηθήσει στο κατά τα άλλα για τον πέ0ντ@ ετούτο θέμα γιατί έχω και γω το ίδιο πρόβλημα και είμαι αλλεργικός (ρινίτιδα, βρογχικά κ.λ.π.) στα ερ κοντίσιονς.για δώστε καμμιά εναλλακτική.

υ.γ. θέμα κι αυτό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

------------------------------

PAIDIA BEITE STIS ISTOSELIDES www.olimpiasplendid.it kai www.carrier.gr pou kai oi dyo etairies exoun forhta klimatistika....malista  h carrier exei taytoxrona kai gia thermansh.....times apo 500 euro peripou...nomizw kai h hitachi evgale forhta....kalh tyxh!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου