Προς το περιεχόμενο

Internet? Στο Γέρακα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για adsl/τηλεφωνια με κλειστα ματια και χωρις δευτερη συζητηση οτε....Μακρια, μεχρις οτου λυσουν τα απειρα προβληματα τους, απο εναλλακτικους παροχους και ΚΥΡΙΩΣ απο tellas (ειμαι παθων και εχω τραβηξει τα πανδεινα......χρειαστηκε να φτασω μεχρι την ΕΕΤΤ για να σωθω απο δαυτους) kai On telecoms (ας πουμε οτι εχω καποιους insiders και μαθαινω καποια οχι και τοσο ευχαριστα πραγματα.....ενω και στατιστικα το μεγαλυτερο μερος παραπονων που ακουω αναφερεται σε αυτους)......

 

Κινητο......ειμαι ευχαριστημενος χρηστης vodafone αλλα και η cosmote ειναι ΟΚ.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νικόλα εδώ και 3 χρόνια χρησιμοποιώ (στα Γιάννενα) ΟΤΕΝΕΤ και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Δεν είχα ΠΟΤΕ το παραμικρό πρόβλημα* και παραμένω συνδρομητής.

 

Προφανώς μου αρέσουν οι υπηρεσίες 2-play ή 3-play που δίνουν άλλες εταιρείες (όπψς πχ Forthnet), αλλά προς το παρόν και ειδικά στην επαρχία, ακούω συνεχώς παράπονα από φίλους.

 

Οπότε προς το παρόν τουλάχιστον, προτιμώ να πληρώνω το κατιτίς παραπάνω (που δεν είναι και πολύ εδώ που τα λέμε) στην ΟΤΕΝΕΤ και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, παρά να ψάχνω κάθε τρεις και λίγο γιατί δεν έχω Internet...

 

My 2 cents, poy leme kai sto Ellada ;)

 

*για την ακρίβεια είχα πρόβλημα μόνο πέρυσι με τις μεγάλες πυρκαγιές στην Πελλοπόνησο, όπου τότε είχε κοπεί η σύνδεση στη μισή Ελλάδα. Αυτό προφανώς δε μετράει όμως ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στη Forthnet απο οτι βλεπω δε τιθεται θεμα σταθεροτητας...(καμια σχεση με την τραγικη Τελλας που και εγω για να τους ξεφορτωθω τραβηξα τα πανδεινα).

Ουτε τοτε με τις πυρκαγιες επεσε η Forthnet  :P

Aπλα την προτιμω λογω κοστους και επειδη ο OTE που ειχα παλαιοτερα "εκλεινε" πορτες στο ρουτερ οταν ειχαν πολυ κινηση - δηλαδη οταν κατεβαζα απο torrent μετα απο λιγο γινοταν πολυ αργο και επρεπε να αλλαξω "πορτα" για τον torrent client στο modem! - δε ξερω αν το κανει ακομα.

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου, γιατί μετά κι από δουλειά σε γνωστό πάροχο (ονόματα δε λέμε/υπολήψεις δεν θίγουμε) μπορώ να πω με σιγουριά πως το adsl είναι όπως σου κάτσει!

Για παράδειγμα, είμαι από τους πιο ικανοποιημένους πελάτες της Vivodi (όχι δε δουλεύω εκεί  ;) ) τα τελευταία τρία χρόνια, κι έχω στείλει και γνωστούς μου.

Το μόνο που μπορώ να καταλογίσω στην Vivodi είναι πως είναι λίγο σαν το δημόσιο: μέχρι να μπεις... στα κάνουν τσουρέκια. Αλλά άμα μια μπεις (και μιλάμε για  αναμονή της τάξης των 3-4 μηνών) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα -τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία και από φίλους και συγγενείς.

Και η οτενετ, έχει τα προβλήματά της και η forthnet και όλες (δείτε και στο adslgr τι γίνεται).

Για -όσο γίνεται βέβαια- μεγαλύτερη σιγουριά και αν τα οικονομικά το επιτρέπουν, εγώ θα πρότεινα Οτε για τηλεφωνία και κάποιο πακέτο ιντερνετ ξεχωριστά (οχι Full LLU, προτίμησε Shared -με λίγο ψάξιμο, θα βρεις τον κατάλληλο συνδιασμό). Για κινητή τηλεφωνία δεν έχω ιδέα. Είμαι ακόμα με μια απίστευτη παντόφλα-κινητό και cosmocarta και δε το πειράζω/δεν το το ακουμπάω για ν' αλλάξω κάτι (τρομερή άρνηση με τα κινητά >:()

Constant Shallowness Leads To Evil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά... με φωτίσατε βρέ! Μπράβο! (χαχαχαχ.... πλακα κάνω, έτσι;).

 

Άρα βλέπω μια γενική κινηση προς ΟΤΕ, που δε το χονεύω προσωπικά, αλλά τι να γίνει. Κινητά δεν τίθεται θέμα...

 

Να σου πω, μάλλον θα έρθω Ελλάδα, και θα πιάσω μερικά μαγαζία και θα τους τα πρίξω κι εγώ. Είμαι πολύ καλός σε αυτό! :D Αλλα πάντως, για vivodi εχω ακούσει εγώ διάφορα, και άκουσα τώρα την προηγούμενη βδομάδα για την ΟΝ. Τι να πώ... Μου φαίνεται πάντως ότι απο άποψη δικτύου ΟΤΕ είναι η καλύτερη περίπτωση. Το πώς θα μπω και θα βγώ τώρα, ο Θεός κι η ψυχή τους, αλλά...  :P

 

Θα δούμε κοινώς.

 

Αυτό που ΔΕ μπορεί να γίνει, είναι να μείνω 3 μήνες χωρίς Ιντερνετ. Όχι ότι δε θα μου λύψει το νοιζ (καινούριος αλλα ενθερμός), αλλά δουλεύω ο άνθρωπός και δε μπορώ να εξαφανιστώ, ούτε να πιάνω το usb stick καθέ 2 μέρες και να πηγαίνω να στέλνω μεγάλα αρχεία και να λαμβάνω ντέμο παιχνιδιών που δουλεύω... Πρέπει να γίνει σύντομα η δουλειά...

 

Ηλία, πώς είναι τα Γιάννενα τώρα; Καλά είναι; ΜΕ το Βασίλη βρίσκεσται καθόλου; :) (σόρρυ για το άαχετο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλία, πώς είναι τα Γιάννενα τώρα; Καλά είναι; ΜΕ το Βασίλη βρίσκεσται καθόλου; :) (σόρρυ για το άαχετο)

 

Tα Γιάννενα είναι κατά τη γνώμη μου στην καλύτερη φάση τους...Είναι μια πόλη που αναπτύσσεται συνεχώς και θεωρ'ω ότι έχει πολλές προοπτικές για περαιτέρω εξέλιξη... Από μουσικής πλευράς μάλιστα, η σεζόν που πέρασε ήταν full σε μουσικά events. Πρώτη φορά για τα χρονικά της πόλης...;)

 

Ο Βασίλης εδώ και κανα δίμηνο, είναι Αθήνα. Έπιασε δουλειά εκεί και από ότι φαίνεται θα παραμείνει για καιρό... ;)

Δυστυχώς το group-άκι που είχαμε, διαλύθηκε μετά από αυτό...:(

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαμία εταιρία παροχής υπηρεσιών ίντερνετ δεν γίνεται να μην έχει κανένα πρόβλημα. Η Otenet δεν είναι άσχημη, αλλά θα προτιμούσα λόγω αρχής να μην πάω σε αυτούς που ανέκαθεν με την κάθε ευκαιρία πριόνιζαν την καρέκλα του ελεύθερου ανταγωνισμού και υπονόμευαν κάθε προσπάθεια προώθησής του. Για την Forthnet από φίλους στην Ελλάδα ακούω ότι με τα πακέτα τηλεφωνία - ίντερνετ κλπ κλπ είναι πολύ ευχαριστημένοι.

 

Για σταθερή τηλεφωνία επίσης λόγω βαθύτατης αντιπάθειας και ακρίβειας θα έμενα μακριά από ΟΤΕ. Όσο απομακρύνεσαι βέβαια από την σίγουρη λύση χρειάζεται καλό ψάξιμο, αλλά αυτό συμβαίνει με τα πάντα & πάντοτε.

 

Εν κατακλείδι, καλώς να έρθεις Νικόλα και καλή προσγείωση στην ελληνική πραγματικότητα! Και να μην ακούς τον SF, όλοι κάποια στιγμή γυρίζουν στον τόπο του εγκλήματος!  ;D

 

 

 

YΓ. Αν κατάλαβα καλά, γράφεις και μουσική για βιντεογκέιμς; Σε ποια; Για πε...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αντιμετώπισα το δίλλημα πριν 2 χρόνια όταν εγκαταστάθηκα μόνιμα στο Γέρακα (θα είμαστε και γείτονες!!!) και επέλεξα forthnet αλλά πολύ σύντομα το σκυλομετάνιωσα.

Άλλαξα λοιπον σε ΟΤΕ για σταθερό και connex για internet και ξένοιασα.

Δϊνω κάτι παραπάνω αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Αν βέβαια θέλω να κάνω και το δικηγόρο του διαβόλου, θα σου έλεγα ότι δυστυχώς είναι τι θα σου τύχει.

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει γενικά κάτι στάνταρ στο οποίο μπορείς να βασίζεσαι.

Το ίδιο ισχύει και στις τηλεπικοινωνίες.

Συμπέρασμα: ο Θεός μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν κοίταξες την προσφορά της tellas αλλα είναι πολύ καλή:

 

Δωρεαν αστικα, υπεραστικά και Διεθνής

δωρεάν 1 ώρα το μήνα σε όλα τα κινητα

ταχύτητες έως 24/1 mbps (εγώ αθήνα ζωγράφου έχω 12)

 

Για 39.90 ευρώ το μήνα όλα μέσα με εξοπλισμό κλπ κλπ.

 

Είναι πολύ καλή προσφορά και με το δίκτυο δεν υπάρχουν προβλήματα.

 

 

Το μόνο που έχεις να αντιμετωπίσεις ανάλογα με την περιοχή σου είναι η ταχύτητα του ίντερνετ που όποια εταιρία και να πάρεις θα είναι η ίδια γιατί όλες χρησιμοποιούν τα καλώδια και τις ίνες του Ο.Τ.Ε.

Π@π@ριές του στυλ: "ιδιόκτητο δίκτυο" δεν υπάρχουν. Έτσι έλεγε η τελλάς αλλά όταν ήταν να μου κάνουν την σύνδεση έλεγαν ότι περιμένουν να τους δώσει πόρτα ο Ο.Τ.Ε.  ::)

 

Για τον γέρακα δεν ξέρω. Ούτε που πέφτει δεν ξέρω. Πάντως η γιαγιά μου όταν ήμουνα μικρός και ήθελε να με διαολοστείλει μου έλεγε "άμε (=πήγαινε) στο γέρακα άμε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προταση της Τελλας ειναι παρομοια και ουσιαστικα ολοιδια με αρκετες (2-3) αλλες ιδιωτικες εταιριες.

Απλα αν καποιος παθει οτι επαθα εγω με την Τελλας θα αποραρρυνει τους παντες να την χρησιμοποιησουν  ;D

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου