Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή στο βινύλιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατήργησα το πικάπ πριν 12-13 χρόνια και έκτοτε αγοράζω μόνο cd. Τελευταία όμως, όλο και πιο συχνα με πιάνει νοσταλγία για την εποχή του βινυλίου, κυρίως για το λόγο ότι με κουράζει αφάνταστα στα αυτιά η μόδα με τα υπερκομπρεσαρισμένα master. >:(

 

Δύο ερωτήσεις λοιπόν για όσους μπορεί να γνωρίζουν:

 

1. Υπάρχει σημαντικός αριθμός κυκλοφοριών πλέον σε βινύλιο, εκτός dance μουσικής;

2. Η κρισιμη ερώτηση.. οι παραγωγές που κυκλοφορούν σε βινύλιο, έχουν το ίδιο mastering με τα αντίστοιχα cd τους ή είναι λίγο πιο ανθρώπινη η κατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1. Υπάρχει σημαντικός αριθμός κυκλοφοριών πλέον σε βινύλιο, εκτός dance μουσικής;

Δυστηχως οχι. Παλι καλα που υπαρχει η dance σκηνη γιατι ολα τα εργοστασια κοπης θα ειχαν κλεισει.

 

Η κρισιμη ερώτηση.. οι παραγωγές που κυκλοφορούν σε βινύλιο, έχουν το ίδιο mastering με τα αντίστοιχα cd τους ή είναι λίγο πιο ανθρώπινη η κατάσταση;

O mastering engineer στο βινυλιο ειναι αυτος που κοβει την μητρα.

Η διαδικασια ειναι διαφορετικη με την ψηφιακη φαση, και βασιζετε σε αδυναμιες που  εχει το βινυλιο ως μεσο αναπαραγωγης.

Το loudness 'η το compression που προφανως σε ενοχλει ειναι το ιδιο σε κυκλοφοριες ειτε σε cd ειτε σε βινυλιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω δει σε μαγαζιά με cd/t-shirts κλπ στην Θεσ/νίκη να υπάρχουν σε βινύλιο και καινούργιοι albums κυρίως της metal/rock σκηνής (π.χ το τελευταίο album του Serj Tankian). Λέτε να έκανα λάθος?

Δεν ήταν πολλοί αλλά ούτε και τόσο λίγοι βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βινύλια στη Ροκ και Μέταλ σκηνή υπάρχουν κανονικά στο εμπόριο.

Μάλιστα σχεδόν όλα τα ενεργά συγκροτήματα βγάζουν και σε έκδοση βινυλίου τα νέα τους άλμπουμ. Οπότε βινύλια υπάρχουν και συνεχίζουν να βγαίνουν.

 

Το ότι δεν είναι τόσο περιζήτητα (λόγω cd) όπως κάποτε είναι άλλο θέμα.

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μόνο που βγαίνουν σε βινύλια οι δίσκοι των Portishead, Radiohead, Διάφανων Κρίνων και Active Member για μένα είναι τα κίνητρα ισχυρά... ;D

 

πέρα απο την πλάκα, το θέμα του μάστερινγκ νομίζω το κάλυψε ο jack2.

 

το βινύλιο είναι κόλλημα για πολλούς... ειδικά για το hiphop είναι ένα απο τα βασικά συστατικά. Για άλλους είναι αντικείμενο συλλογής ή και σκουπίδι αφού είναι ογκώδες, δυσχρηστό και ευαίσθητο < σε σχέση με τα Mp3... :P

 

προσωπικά θα συνεχίζω να το ΘΕΛΩ! 8)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(επιστροφη ?  γιατι ποτε φυγαμε ) ;D

 

Βινυλια κυκλοφορουν κανονικα  στο .....εξωτερικο , μετα απο την σοβαρη καμψη  της δεκαετιας του 90  , απο το 2000 και μετα το 70-80%  της παραγωγης  κυκλοφορει και σε βινυλιο

 

Προφανως ,νυν και αει και εις τους αιωνες των αιωνων το βινυλιο θα παιζει

καλυτερα απο το CD  (αρκει να εχεις και τα καταλληλα ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΑ

μηχανηματα)

 

Το προβλημα ειναι που θα τα βρεις στην Ελλαδα απο την στιγμη που δεν υπαρχουν πια δισκοπωλεια ?  Στο Μοναστηρακι εχει αρκετα μαγαζια με ΚΑΙΝΟΥΡΓΕΙΑ βινυλια (παραγωγης) οπως επισης στο παρακατω σαιτ και μαγαζι

www.recordhouse.gr  οπου μπορεις να παραγγειλεις κιολας

 

.....δεν εχω δει ασωτο που επεστρεψε και να μην ειναι ικανοποιημενος απο την επιλογη του ...............

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ποιά 20;

 

Εμένα κάποια CD απ'το πολύ παίξιμο ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, τα έχουν παίξει πλέον. Αναγκάστικα να τα αντιγράψω στο σκληρό, και να τα κάνω mp3 και να τα αντιγράψω σε άλλο CD καλού κακού, και ας είναι και παράνομο! Η συλλογή μου με vinyl καλά κρατεί είναι σε πολύ καλή υγεία, μόνο που δεν έχω πικαπ πλέον! :D Κάτσε να γυρίσω Ελλάδα, να πάρω καινούριο Η/Υ και ότι άλλο χρειαστεί και θα μπει και το πικαπ στην ιστορία. 200 δισκοί δε μπορέι να πάνε χαμένοι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το mastering για κάθε μέσο έιναι διαφορετικό κανονικά, είτε είναι ραδιόφωνο, βινύλιο cd η dvd. και αυτο γιατί το δυναμικό εύρος κάθε μέσου είναι διαφορετικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koιτάξτε και τι είχε πει ο κολοσσιαίος Bob Ludwig σε μια συνέντευξή του στο The Absolute Sound (http://www.gatewaymastering.com/pdf/BobLudwigAbsoluteSoundInterview.pdf). Koιτάξτε συγκεκριμένα τις ερωτήσεις

 

-Are you surprised at the resiliency of the vinyl LP?

-Are you still cutting vinyl? (δείτε και τι λέει για το πλουσιότερο συχνοτικό περιεχόμενο του βινυλίου)

-How many of your projects go to vinyl?

 

Επίσης, να σημειώσω ότι τα μέσα προχωρούν, και οτι εδώ και καιρό έχει βγει το πικάπ ανάγνωσης χωρίς κεφαλή αλλά με λέιζερ. Πανάκριβο βέβαια αλλά ιδανικό για υψηλού επιπέδου ψηφιοποίηση βινυλίων... http://www.musicportal.gr/gmicnews?lang=el&c=1&a=1

 

Κινητικότητα υπάρχει λοιπόν, αν μάλιστα θυμηθούμε όχι μόνο τις audiophile εκδόσεις βαριών βινυλίων που βγαίνουν συνεχώς, αλλά και την διαρκή έκδοση νέων κυκλοφοριών πολλών ειδών μουσικής σε αυτό.

 

Όσον αφορά την μουσική πιστότητα γενικότερα, νομίζω ότι δυστυχώς οι περισσότεροι από εμάς την έχουμε πια ξεχάσει τη σήμερον ημέρα, και ότι μια μικρή δοκιμή θα μας ξυπνήσει πρωτόγνωρα συναισθήματα. Εμένα, έστω και για λίγο θα με ταξιδέψει, και θα με πάει ξανά πίσω σε μια στιγμή που με είχε συγκλονίσει ένα τέτοιο:

 

clearaudio-master-reference_48.jpg

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου