Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή στο βινύλιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα ξερουμε ολα για το cd? ...καποιος ψαγμενος μου χει οτι το cd εχει ζωη 20 χρονια, μετα πεφτει η αποδοση του...(?)

Το βινιλιο φθειρεται αλλα δεν καταστρεφεται (εκτος ακραιων καταστασεων).

Το CD δεν φθειρεται αλλα καταστρεφεται (πολυ ευκολα).

Σχετικα με το mastering,πχ, το Dark side of the moon σε βινιλιο δεν εχει καμμια σχεση με το CD (γνησιο), μα δεν προερχεται το CD απο το ιδιο master; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το βινιλιο φθειρεται αλλα δεν καταστρεφεται (εκτος ακραιων καταστασεων).

Το CD δεν φθειρεται αλλα καταστρεφεται (πολυ ευκολα).

Σχετικα με το mastering,πχ, το Dark side of the moon σε βινιλιο δεν εχει καμμια σχεση με το CD (γνησιο), μα δεν προερχεται το CD απο το ιδιο master; 

 

μηπως το αγορασες προσφατα ? γιατι βγηκε μια εκδοση remaster 5.1

η οποια ειναι αθλια, για μενα

αν καποιος εχει μπει στον πειρασμο οπως εγω ..... γνωμη μου ειναι να μην το παρει !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως το αγορασες προσφατα ? γιατι βγηκε μια εκδοση remaster 5.1

η οποια ειναι αθλια, για μενα

αν καποιος εχει μπει στον πειρασμο οπως εγω ..... γνωμη μου ειναι να μην το παρει !!!!

Το αγορασα το 2001. Επειδη ηδη ειχα λειωσει τρια βινιλια ειπα να παρω το 'αθανατο' CD.

Ο ηχος του ηταν απολυτα αδιαφορος, αλλο πραγμα.

Παντως κατι πικαπ σαν αυτο που ποσταρισε ο blake μην σας ψαρωνουν, αυτα θα τα δειτε μονο στο μουσειο συγχρονης τεχνης στη Νεα Υορκη ή στο σπιτι καποιου εργοστασιαρχη μουσικοφιλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ολα αυτα τα ρομαντικα αλλα εδω ρε παιδια σε 2-3 χρονακια το CD θα ειναι ανυπαρκτο (ηδη οι πωλησεις του ειναι ΤΡΑΓΙΚΕΣ) ποσο μαλλον το βινιλιο.

 

Τα παντα πλεον  ειναι down loadable & η συντριπτικη πλειοψηφια των ανθρωπων ακουει mp3.

 

Tα cd & τα βινιλια  απασχολουν μονο το 0,000001% του πληθυσμου που ασχολειται καπως πιο σοβαρα με την ποιοτητα του ηχου που ακουει..... ;)

 

Προσωπικα παρολο που η συλλογη μου σε βινιλια ειναι πολυ μεγαλυτερη απο τα cd μου (2000 βινιλια και μονο 500 cd) δεν εχω πολυψηθει με την "ανωτεροτητα" του βινιλιου ,τα περισσοτερα βινιλια μου απλα δεν ακουγονται πια απο τα κρατς-κριτς,ενω ποτε δεν μου εχει χαλασει cd & ας τα αφηνω μερικες φορες χωρις θηκες μεσα στο αμαξι σε θερμοκρασιες 50-55 βαθμων το καλοκαιρι.

 

Επισης τα περισσοτερα ΕΛΛΗΝΙΚΑ βινιλια (αυτα που αγοραζαμε πιτσιρικαδες) ειναι  απαραδεκτης ποιοτητας (εχω βεβαια και βινιλια του 50,60 απο τον πατερα μου τα οποια ειναι σαν καινουργια ακομα).

 

Παντως ενω εχω πικαπ (και ειναι και πολυ καλο ενα παλιο Micro Seiki) δεν νομιζω να το εχω θεσει σε λειτουργια τα τελευταια 10 χρονια... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τα περισσοτερα βινιλια μου απλα δεν ακουγονται πια απο τα κρατς-κριτς...

 

πιστευω να ξερεις για το μηχανημα που και ΚΟΜΜΑΤΙΑ να ειναι το βινυλιο το "διαβαζει" και το παιζει σε ποιοτητα ιδια με αυτη της μητρας!!! (final master)

Ουτε χριτς, ουτε χρατς, ουτε τιποτα...  Σκαναρισμα με laser στα grooves του δισκου και αναπαραγωγη.

δηλαδη "γλυκα" βινυλιου με ποιοτητα ψηφιακου.  8)

 

Ειναι παλια πατεντα ενος γιαπωνεζου που προχωραει σε εξελιξη με τα χρονια.

Βεβαια ειναι ψιλοπανακριβο (καμια +9Κ$ αν θυμαμαι καλα...)

Δεν θυμαμαι ομως καθολου ονομα και λινκ κλπ... 

 

...αλλα θα το ξερεις εσυ, ειμαι σιγουρος  ;)  για ριξε λινκ...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βινυλιο λογω αρχιτεκτονικης εχει μεγιστο δυναμικο ευρος γυρω στα 50 db αλλα και καποιους περιορισμους στη στερεοφωνια στις χαμηλες συχνοτητες.Eπισης εχει την εισαγωγη υψιπερατου φιλτρου (riaa) πριν τη δημιουργια της μητρας(και την εισαγωγη αντιθετου φιλτρου κατα την αναπαραγωγη).Εκτος αυτων παρουσιαζει και καποια αλλα προβληματα αλλα παρολα αυτα εχει σιγουρα καλυτερη συμπεριφορα απο το cd στις υψηλες συχνοτητες και απο κει και περα ειναι και θεμα γουστου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.elpj.com/about/index.html

 

Αν και αμφιβάλλω αν διαβάζει όπως λες και τα γρατσουνισμένα LP.

Εκτός και αν χρησιμοποιεί τεχνολογία CD με "μαντεψιές".

 

Πάντως παρόλο που παραμένω οπαδός του βινυλίου (με δικής μου κατασκευής πικάπ  :P ) είναι άδικο να το συγκρίνουμε με το φτωχό συγγενή CD με τα οποία βέβαια διατηρώ αγαστές σχέσεις.

Το SACD είναι πιο κοντά στην επίτευξη υψηλής πιστότητας και με τα Blu Ray θα δούμε και άλλα ασυμπίεστα καλούδια.

Το κακό με τα ψηφιακά μέσα είναι ότι εχουν σχεδόν ανύπαρκτα αυλάκια και δεν χωράνε ούτε οι μυρωδιές του τσιγάρου ή της γυναίκας ή του ιδρώτα αλλά ούτε και οι αναμνήσεις.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω να ξερεις για το μηχανημα που και ΚΟΜΜΑΤΙΑ να ειναι το βινυλιο το "διαβαζει" και το παιζει σε ποιοτητα ιδια με αυτη της μητρας!!! (final master)

Σε ενα βινυλιο που εχει φθαρει με την χρηση και εχουν εξαφανιστει οι υψηλες συχνοτητες , πως ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο ?

Το να κανει κανει αυτοματο Denoise, Declick κτλ, ειναι λογικο, ομως πως μπορει να μαντεψει και να αναπαραγει συχνοτητες που δεν βρισκονται πλεον εκει?

 

δηλαδη "γλυκα" βινυλιου με ποιοτητα ψηφιακου.  8)

Λιγο ατοπο μου ακουγεται αυτο.

 

Συγνωμμη αλλα αυτο το μηχανημα μου φενεται η μεγαλυτερη μουφα στην ιστορια του βινυλιου.

 

Εκτος αυτων παρουσιαζει και καποια αλλα προβληματα αλλα παρολα αυτα εχει σιγουρα καλυτερη συμπεριφορα απο το cd στις υψηλες συχνοτητες και απο κει και περα ειναι και θεμα γουστου...

Σαν  καλυτερη συμπεριφορα δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις.

Ειναι γεγονος οτι καθε φορα που παιζεις ενα βινυλιο η βελονα σβηνει τις υψηλες συχνοτητες. Μετα απο 30 παιξιματα και αναλογως την βελονα το high frequency range πεφτει στα 12Khz σε αντιθεση με το CD που παραμενει το ιδιο.

 

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το συμπαγες μπασο ειναι αυτο που κανει την διαφορα στο βινυλιο και οχι οι υψηλες συχνοτητες.

Αυτο φυσικα οφειλεται στην πραγματικη ταλαντωση της βελονας πανω στο βινυλιο και οχι στην προσθεση μικρων συχνοτικων δειγματων οπως γινετε στο cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.elpj.com/

 

Ναι διαβάζει με γρατζουνιές γιατί η ακτίνα laser πάει πιο βαθιά από την βελόνα και διαβάζει εκεί που το βινύλιο είναι ακόμα ανέπαφο. Δεν επηρεάζεται από σκόνες κτλ. Απλά είναι πανάκριβο(από 15000δολλάρια και πάνω) και παρουσιάστηκε σε μια εποχή που οι μεγάλες εταιρίες παρήγαγαν συσκευές cd για να στηρίξουν το τότε καινούριο αυτό μέσο θεωρώντας το βινύλιο τελειωμένη υπόθεση.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου