Προς το περιεχόμενο

Neumann U 87. Tι προενίσχυση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντως διαβασε και αυτο

 

http://www.tweakheadz.com/microphone_preamps.htm

 

το αρθρο ,εχει ΠΟΛΥ ενδιαφερον ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το σίγουρο πάντως είναι ότι για να πας σε κάτι σίγουρα καλό πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα (1500++ευρώ) άσε βέβαια το τριπάκι που θα μπεις μετά.

Γιατί κακά τα ψέματα, το μικρόφωνο και το pre amp είναι πολύ βασικά αλλά ίσως μόνο η αρχή για ένα καλό ηχητικό αποτέλεσμα.

            με τις ευλογίες μου,  καλή τύχη!!!!

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Γιατί κακά τα ψέματα, το μικρόφωνο και το pre amp είναι πολύ βασικά αλλά ίσως μόνο η αρχή για ένα καλό ηχητικό αποτέλεσμα.

 

Όπως λέει και ο φίλος ziggy440, σε όλο το signal flow θα πρέπει να έχεις ανάλογης ποιότητας μηχανήματα...αλλιώς η ποιότητα θα χάνεται κάπου ανάμεσα σε κάρτα ήχου, καλώδια κτλ.

Βέβαια δεν συγκρίνεται με το να έχεις εκ των προτέρων φθηνότερο μικρόφωνο στα ίδια μηχανήματα, αλλά τουλάχιστον, δεν μπορείς να βάζεις λάστιχα από fiat-άκι σε Ferrari  :D :D

 

 

Φιλικά

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και ο φίλος ziggy440, σε όλο το signal flow θα πρέπει να έχεις ανάλογης ποιότητας μηχανήματα...αλλιώς η ποιότητα θα χάνεται κάπου ανάμεσα σε κάρτα ήχου, καλώδια κτλ.

Βέβαια δεν συγκρίνεται με το να έχεις εκ των προτέρων φθηνότερο μικρόφωνο στα ίδια μηχανήματα, αλλά τουλάχιστον, δεν μπορείς να βάζεις λάστιχα από fiat-άκι σε Ferrari  :D :D

 

 

Όχι, ο φίλος STAMAYOSHI έχει καλή κάρτα (μια nuendo 8 κάναλη του χιλιάρικου όμοια με rme),

καλώδια μπάλντεν και κάτι ηχειάρες ....παλιά Genelec με 10άρι γούφερ που απλά σκίζουν

από ανάλυση και ακρίβεια... ;D

 

Πάντως ακόμα και ο grace m101 που πήρα αν και σε χαμηλή κατηγορία τιμής (~600€) νομίζω

μπορεί να σταθεί πολύ καλά δίπλα σε ένα τέτοια θρυλικό μικρόφωνο σαν το U-87  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

όλα τα ακριβά hardware έχουν φινετσάτο "χαρακτήρα" στην αντιμετώπιση του συχνοτικού φάσματος, ο οποίος όταν συνδυάζονται με ανάλογα καλές πηγές είναι ευδιάκριτος... (πράγμα που δεν συμβαίνει εύκολα σε φθηνές υλοποιήσεις όπου κατά κανόνα όλα "στρογγυλοποιούνται" και οι λεπτομέρειες χάνουν το νόημα τους...)

 

εδώ θα ρθει και η υποκειμενική σου αντίληψη που σε συνδυασμό με το "ηχητικό σου όραμα" θα ναι καθοριστική στην τελική σου επιλογή... κατά την ταπεινή μου γνώμη άκου όσους περισσότερους συνδυασμούς μπορέσεις με σημείο αναφοράς το mic σου και με τα συνοδά που διαθέτεις στο χώρο σου...

 

το να στηριχθείς "τυφλά" στις καλοπροαίρετες (αλλά και αξιόλογες) προτάσεις των φίλων μου παραπάνω (ή σε κάποιες που θα μπορούσα ίσως να σου κάνω και εγώ) μου θυμίζει παρέα φίλων στο δρόμο που σχολιάζουν μια όμορφη γκόμενα και με κάποια αντικειμενικά στοιχεία όλοι συμφωνούν για το κάλλος της...

σε δεύτερη φάση βέβαια ακόμα και το χρώμα των μαλλιών της οδηγεί κάποιους στο να την "αποκλείσουν"  από το "ποθητόν" τους... ε άμα μπορούσαν και να "ξαπλώσουν" μαζί της (ο καθένας μόνος του..εεε...) τότε ίσως μόνο ένας την επέλεγε για "συμβίωση" πέραν του one stand...

 

καλά μ' έχει πειράξει η ζέστη αλλά επιμένω, αν είναι να δώσεις πάνω από 2000€ "κούνα τα" στον κάθε αντιπρόσωπο και απαίτησε κατ οίκον ακρόαση ή δημιούργησε το κατά το δυνατόν ιδανικές συνθήκες ακρόασης στους δικούς τους χώρους με κριτήριο την "αντικειμενική σύγκριση"... προσωπικά τις περισσότερες  φορές που τα έχω "σκάσει" το έχω καταφέρει... καλή τύχη

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι να δώσεις πάνω από 2000€ "κούνα τα" στον κάθε αντιπρόσωπο και απαίτησε κατ οίκον ακρόαση

 

Πραγματικά από τις καλύτερες ατάκες που έχω ακούσει τελευταία.  ;D

 

Μεγάλη κουβέντα είπες τώρα npap. Πολύ σημαντική  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα ακριβά hardware έχουν φινετσάτο "χαρακτήρα" στην αντιμετώπιση του συχνοτικού φάσματος, ο οποίος όταν συνδυάζονται με ανάλογα καλές πηγές είναι ευδιάκριτος... (πράγμα που δεν συμβαίνει εύκολα σε φθηνές υλοποιήσεις όπου κατά κανόνα όλα "στρογγυλοποιούνται" και οι λεπτομέρειες χάνουν το νόημα τους...)

 

εδώ θα ρθει και η υποκειμενική σου αντίληψη που σε συνδυασμό με το "ηχητικό σου όραμα" θα ναι καθοριστική στην τελική σου επιλογή... κατά την ταπεινή μου γνώμη άκου όσους περισσότερους συνδυασμούς μπορέσεις με σημείο αναφοράς το mic σου και με τα συνοδά που διαθέτεις στο χώρο σου...

 

το να στηριχθείς "τυφλά" στις καλοπροαίρετες (αλλά και αξιόλογες) προτάσεις των φίλων μου παραπάνω (ή σε κάποιες που θα μπορούσα ίσως να σου κάνω και εγώ) μου θυμίζει παρέα φίλων στο δρόμο που σχολιάζουν μια όμορφη γκόμενα και με κάποια αντικειμενικά στοιχεία όλοι συμφωνούν για το κάλλος της...

σε δεύτερη φάση βέβαια ακόμα και το χρώμα των μαλλιών της οδηγεί κάποιους στο να την "αποκλείσουν"  από το "ποθητόν" τους... ε άμα μπορούσαν και να "ξαπλώσουν" μαζί της (ο καθένας μόνος του..εεε...) τότε ίσως μόνο ένας την επέλεγε για "συμβίωση" πέραν του one stand...

 

καλά μ' έχει πειράξει η ζέστη αλλά επιμένω, αν είναι να δώσεις πάνω από 2000€ "κούνα τα" στον κάθε αντιπρόσωπο και απαίτησε κατ οίκον ακρόαση ή δημιούργησε το κατά το δυνατόν ιδανικές συνθήκες ακρόασης στους δικούς τους χώρους με κριτήριο την "αντικειμενική σύγκριση"... προσωπικά τις περισσότερες  φορές που τα έχω "σκάσει" το έχω καταφέρει... καλή τύχη

 

 

+1 και για τη ζέστη ( έριξα γέλιο )

 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ "κουνα τα..."...

Οι παλιοί έμποροι (που ξέρουν κάτι παραπάνω) όταν πήγαιναν να αγοράσουν κάτι απλά έβγαζαν το πορτοφόλι δήθεν να δουν πόσα έχουν πάνω τους και άφηναν να φανεί ένα ποσό τουλάχιστον διπλάσιοαπο αυτό το οποίο διαπραγματεύονταν.....αποτέλεσμα...σίγουρηκαι μεγάλη έκπτωση!!!!

Σχετικά με το μικρόφωνο.....πόσο φτηνά το πήρες φίλε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου