Προς το περιεχόμενο

fender stratocaster body (προέλευση;)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα!!!

εχω μια fender stratocaster και θα ηθελα να μαθω  που κατασκευαστικε το σκαφος της.

 

Ο προηγουμενος μου ειπε οτι το σωμα ειναι ή απο αμερικανα ή απο γιαπονεζα...(ουτε εκεινος δεν γνωριζε) και το μπρατσο απο μεξικανα.

Πως θα μπορουσα να  ξεχωρισω το σκαφος που εχει φτιαχτει?

Φανταζομαι πως ισως να υπαρχει διαφορετικο routing στα αμερικανικα απο το γιαπονεζικα...?

 

Ευχαριστωωωωω!!!!  8) ;D :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει αυτό για όλα τα μοντέλα αλλά έχω την αίσθηση ότι κάτι που μπορείς να ελέγξεις χωρις να λύνεις την κιθάρα είναι το εύρος της γέφυρας (δηλαδή οι αποστάσεις των χορδών)

Στις US η απόσταση από ΜΙ σε ΜΙ είναι 2 1/16 δηλαδή 52.38mm ενώ

στις CIJ η αντίστοιχη απόσταση είναι 2 7/32 δηλαδή 56.36mm

 

Αν έχεις ένα τέτοιο....

11767364601gbzn3.jpg

 

μπορείς να τσεκάρεις αυτό το χαρακτηριστικό.

 

Εδώ ο callaham έχει συγκεντρωμένα τα string spacings....

http://www.callahamguitars.com/blocks.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορουσαμε να σου πουμε κατι παραπανω αν βλεπαμε το neck joint αφου βγει το μανικι..........συνηθως οι γιαπωνεζοι εκει βαζουνε με σταμπα τον κωδικο (με τρια γραμματα) του χρωματος.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινεται πολυ περιεργη η εφαρμογη του pickguard στο κατω "κερατο". Αφηνει πολυ κενο και δεν ακολουθει το contour του σωματος οπως στις "κανονικες" Strats...

 

Μπορει να με μπερδευει η φωτο, αλλα νομιζω οτι το διεκρινα σε δυο διαφορετικα "πλανα", οποτε μαλλον ισχυει.

 

Αυτο μπορει να σημαινει μαπα p/g, "κακοβαλμενο" p/g, ή ...ασχετο σωμα.

 

Μια φωτο με βγαλμενο μανικι και ισως και p/g να δουμε τα routings, αλλα κι αυτο που ειπε ο Χαρης για το Sting spacing μπορει να πει καποια πραματα.

Πολλες φορες οι "μαιμουδες" εχουν μεξικανικο spacing (narrow) ή ο,τι να'ναι...    ::)

 

Το μανικι μου μοιαζει για mex λογω decal και πλαστικουρας στο truss rod nut. (αλλα και παλι παιζουν και fake decals στο web.) Ειναι το decal περασμενο κατω απο το βερνικι? Αν οχι, τοτε ειναι πολυ πιθανο να ειναι μαιμου γιατι στα mex και σε ολα τα μη vintage το decal ειναι κατω απο το βερνικι. Βεβαια μπορει να ειναι και καλη μαιμου με το decal κατω απο το βερνικι...

 

???

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ..  τωρα ειδα και κατι ακομα.

 

Αν και δεν φαινεται καλα, στο πλανο με το spring cavity το καλωδιακι της γειωσης μοιαζει να "μπαινει" στο σωμα απο το σημειο κατω απο τις σουστες.

 

Στις Fender απ οσο ξερω, αυτο το καλωδιακι μπαινει απο το "τειχωμα" προς τα κατω και βγαινει στο control cavity.

 

Ειναι οντως ετσι?

 

Για τσεκαρε το και πες μας...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπρατσο (και το τρεμολο) ειναι 100% pure Mexico.. :) το σωμα αν δεν βγαλεις το μπρατσο και το pickguard δυσκολα θα το καταλαβεις (και παλι δεν ειναι 100% σιγουρο)

 

Ετσι κι αλλοιως δεν εχει καμμια σημασια οπου και να εχει φτιαχτει αν το οργανο παιζει ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks  παιδια για τη βοηθεια σας!

 

 

μια χαρα ηχο βγαζει το fenderaki μου ,Πολυ Cool ::), απλα ηθελα να μαθω και την προελευση του μωρε... ;D :D ;)

 

Το μπρατσο οντος ειναι απο mexico,το τρεμολο ειναι  wilkinson

Το μονο που δεν ξερω ειναι για το body.

Το pickguard δεν ειναι το original αρα δεν μπορουμε να πουμε κατι γιαυτο...(δεν εμπενε σοστα στη κιθαρα και εκανα καινουριες τρυπες)

 

Αρα μενει να τσεκαρω το neck joint αφου βγει το μανικι.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου