Προς το περιεχόμενο

To Μυστηριο του Στραντιβαριους παραμένει... μυστήριο


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαζι σου ;D αλλα να μην εξισωνουμε ...επιστημονικα εναν ..βιολιτζη ;D με τον Καραθοδωρη......& τον Einstein.. :)

 

επειδή ο βιολιτζής είναι απο την φύση του ηλίθιος. ;D

 

εγώ κάνω το τεράστιο λάθος να τους εξισώνω, για εμένα η ανθρώπινη ευφυία δεν γνωρίζει όρια.

 

Φίλε μου δεν έχει σημασία τί είσαι αλλά πόσο καλός είσαι σε αυτο που είσαι. Και εγώ θα μπορούσω σαν δικηγόρος να κοιτάψω αφυψηλού τα άλλα επαγγέλματα. Ξέρω όμως ότι οι άνθρωποι διαπρέπουν σε όλου τους τομείς  και υποκλίνομαι στην ευφυία τους .  Και να σου πω την αλήθεια πιο πολύ θαύμαζω την αρχιτεκτονική ενός πιάνου , ενός παμπάλαιου ακουστικού οργάνου παρά ενός σύνθ. Γιατί θα μου πειτε. Πολυ απλά γιατί αυτοί οι άνθρωποι αναγκαζόντουσταν να είναι ευρηματικοί , να χρησιμοποιούν τον περιβάλλον τους προς όφελος τους.

 

Στο τέλος όμως δεν είναι ανόητος ρομαντισμός είναι το αποτέλεσμα , ένας ήχος που μένει αθάνατος για χιλιετίες . Αν αυτό δεν είναι κατόρθωμα τότε τί είναι? 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραία όλα αυτά βρε Κίλον αλλά... ΠΟΥ κολλάει πάλι το digital vs. analog;  ??? ??? ??? ??? ??? Mήπως ψάχνουμε ντιμπέιτ εκεί που δεν υπάρχουν;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά βρε Κίλον αλλά... ΠΟΥ κολλάει πάλι το digital vs. analog;  ??? ??? ??? ??? ??? Mήπως ψάχνουμε ντιμπέιτ εκεί που δεν υπάρχουν;

 

κολλάει στο οτι ασχολουμαστε με σαχλαμαρες, με πραγματα που είναι ασήμαντα, που ειναι το Α και το Ω ενώ θα έπρεπε να μιλάμε για προτάσεις και σύνταξη.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εμένα η ανθρώπινη ευφυία δεν γνωρίζει όρια.

 

Μπα, εγώ θα υποστηρίξω αυτό που έλεγε ο Einstein περί της ηλιθιότητας: Το σύμπαν μπορεί να έχει και όρια, η ανθρώπινη ηλιθιότητα όχι.

 

πιο πολύ θαύμαζω την αρχιτεκτονική ενός πιάνου , ενός παμπάλαιου ακουστικού οργάνου παρά ενός σύνθ. Γιατί θα μου πειτε. Πολυ απλά γιατί αυτοί οι άνθρωποι αναγκαζόντουσταν να είναι ευρηματικοί , να χρησιμοποιούν τον περιβάλλον τους προς όφελος τους.

 

Αναρωτιέμαι γιατί θα έπρεπε να συγκρίνω το μυρμηγκοφαγωμένο εσωτερικό ενός didgeridoo με τα κυκλώματα ενός minimoog...  ::)

 

Στο τέλος όμως δεν είναι ανόητος ρομαντισμός είναι το αποτέλεσμα , ένας ήχος που μένει αθάνατος για χιλιετίες . Αν αυτό δεν είναι κατόρθωμα τότε τί είναι?

 

Η πρωτοποριακή αντίληψη, σχεδίαση, νοοτροπία κατά την γνώμη μου περιέχει άφθονες ποσότητες ρομαντισμού.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έβλεπε ο Στραντιβάρι το Oasys της Korg, μπορεί να έπαιρνε τα βιολιά του και να τα έκανε κλουβιά για σαλιγκάρια.

 

:)

 

 

 

Αν το έβλεπε, σίγουρα θα εντυπωσιαζόταν με τα τόσα λαμπάκια.

Αν άκουγε τους πρωτάκουστους για εκείνον ήχους pad και synth, θα τρελαινόταν.

Αν το άκουγε όμως να προσπαθεί να βγάλει ήχο ... βιολιού ...  ;D

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο άνθρωπος, παιδιά σκυλιά γατιά δεν είχε να πεί το μυστικό? Μαζί του το πήρε?

 

Μήν ξεχνάς ότι την εποχή αυτή άνθιζε ο μυστικισμός.  ;)

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστόν.

 

 

 

Από την άλλη σκέπτομαι αν αυτό το πρικισμένο άτομο είχε γεννηθεί σήμερα

και είχε ασχοληθεί με την κατασκευή σύνθ,

τί θα μπορούσε να είχε κάνει;  ::)

 

Καλώς τον, ειλικρινά μου έλειψες.  :)

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα διαβασει μια εργασια σχετικα με τη φυσικη του βιολιου που πραγματι κατεληγε σε αυτο που λεει ο κιλον οτι δεν γνωριζουμε ,ακομα και σημερα,πως ακριβως παραγεται ο ηχος του (με επιστημονικο τροπο).Ειναι εντυπωσιακο σαν πληροφορια,αλλα δε νομιζω οτι πρεπει να δινουμε διαστασεις μαγικες.Αρκει να αναλογιστουμε οτι υπαρχει μια πληθωρα καθημερινων καταστασεων που δεν γνωριζουμε (επιστημονικα κ σε βαθια λεπτομερεια) πως ακριβως δημιουργουνται αν τις ψαξουμε σε καποιο βαθος.πχ ποιες ειναι οι ακριβεις συνθηκες που δημιουργειται η πρωτη σταγονα βροχης απο συγκεντρωση υδρατμων πανω σε εναν κοκκο σκονης.Και μιλαμε απλα για τη βροχη. :)

 

Επι του βιολιου,προσωπικα εχω μεινει στην ιδεα οτι ταλαντουχοι κατασκευαστες σε συγκεκριμενες περιοχες και συγκεκριμενη εποχη ανταλλαξαν τεχνογνωσια πανω σε εμπειρικα κριτηρια κ καταφεραν να δημιουργησουν κατι που δεν γινεται να επαναληφθει με τεχνολογικα μεσα.Ας ειχε χρηση σε πολεμικες εφαρμογες κ θα σας ελεγα ποσο γρηγορα θα φτιαχνοταν αυτη η τεχνολογια :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου