Προς το περιεχόμενο

Παλιά Ρεμπέτικα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλοί είναι αυτοί που λένε ότι τα παλιά ρεμπέτικα της εποχής 1920-40 είναι η "jazz" της Ελλάδας και ότι οι ξένοι υποκλίνονται στους καλιτέχνες της εποχής αυτής.Πέρα από τον Βαμβακάρη έχετε να μου προτείνετε κάποια ακούσματα σε αυτό το στύλ;Επίσης ξέρετε αν ο Χιώτης έχει βγάλει δίσκους που παίζει κιθάρα;Το έχω ακούσει αλλά δεν ξέρω αν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο'τι γνωριζω τα ρεμπετικα του 20 ειχαν ιδιαιτερη ανθηση στην Αμερικη απο ρεμπετες-μεταναστες και αν δεν κανω λαθως το Μισιρλου ηταν ενα απο αυτα και δεν ξερω αν εχουν κυκλοφορησει σε cd

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί είναι αυτοί που λένε ότι τα παλιά ρεμπέτικα της εποχής 1920-40 είναι η "jazz" της Ελλάδας
Πράγματι' date=' αυτό είναι το θέμα της κινηματογραφικής επιτυχίας "Ρεμπέτικο" του Κώστα Φέρη. Οι ομοιότητες ανάμεσα στα δύο μουσικά ιδιώματα είναι τόσες, ώστε στο εξωτερικό η ταινία προβλήθηκε με τον τίτλο "Be-Bop" ενώ παραμένει μυστήριο το γιατί δεν τιμήθηκε με το Όσκαρ σκηνοθεσίας.

 

και ότι οι ξένοι υποκλίνονται στους καλιτέχνες της εποχής αυτής.
Ακόμη και στις μέρες μας, το άκουσμα της λέξεως "Βαμβακάρης" στο Piccadily Circus του Λονδίνου, οδηγεί τους Εγγλέζους όχι απλά σε υποκλίσεις αλλά μάλιστα σε κωλοτούμπες και λοιπές χειρονομίες μέχρις εξασφαλίσεως της γαλήνης. Οι έλληνες μουσικοί έχουν αναφερθεί πολλάκις σε συνεντεύξεις ξένων μουσικών ειδικά εκείνων που κρατούν την παράδοση, παίζοντας τζουρά.

 

Πέρα από τον Βαμβακάρη έχετε να μου προτείνετε κάποια ακούσματα σε αυτό το στύλ;
Δύσκολα θα βρει κανείς κάτι εφάμμιλο' date=' αλλά δοκίμασε να ακούσεις Μαρίκα Νίνου.

 

Επίσης ξέρετε αν ο Χιώτης έχει βγάλει δίσκους που παίζει κιθάρα;Το έχω ακούσει αλλά δεν ξέρω αν ισχύει.
Κοίτα, μπορείς να ακούσεις Joe Pass, δεδομένης της κοινής ρίζας, δύσκολα θα καταλάβεις τη διαφορά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα' date=' μπορείς να ακούσεις Joe Pass, δεδομένης της κοινής ρίζας, δύσκολα θα καταλάβεις τη διαφορά.[/quote']

Wow! τι εννοείς λέγοντας "κοινή ρίζα"?

 

Ένας κιθαρίστας που κατά τη γνώμη μου θυμίζει λίγο το παίξιμο του Χιώτη (ή μάλλον το αντίστροφο...) :lol: είναι ο μακαρίτης Django Reinhardt... Απίστευτος!!!

Μέχρι και την ίδια φάτσα είχαν! Δείτε:

django.gif

:D :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, ο Reinhardt είναι από τους αγαπημένους μου κιθαρίστες!Έχω μαζέψει απίστευτο υλικό για αυτόν,μάλιστα έμαθα ότι κυκλοφόρησε και η βιογραφία του σε βιβλίο αλλά δεν ξέρω αν έχει μεταφραστεί.Μου έχουν πεί ότι ο Χιώτης έχει γράψει κομμάτια που θυμίζουν πολύ reinhardt αλλά δεν ξέρω που μπορώ να τα βρώ!

Από Joe Pass επίσης έχω πολύ υλικό αλλά θα ήθελα να ακούσω τα δικά μας ρεμπέτικα.Θα ψάξω για Μαρίκα Νίνου.

Πάντως παιδιά όσο σιχαίνομαι τον ήχο του μπουζουκιού στα καινούγια πόπ κομμάτια άλλο τόσο τον λατρεύω στα παλιά ρεμπέτικα.Ίσως επειδή θυμίζει πολύ τον ήχο του Reinhardt...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βγει και μια ταινία με τον Sean Penn που υποδύεται ένα κιθαρίστα που παραπέμπει από ότι ξέρω στον Reinhardt. Δυστυχώς δε την έχω δει ακόμη

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει βγει και μια ταινία με τον Sean Penn που υποδύεται ένα κιθαρίστα που παραπέμπει από ότι ξέρω στον Reinhardt. Δυστυχώς δε την έχω δει ακόμη

Αχχχ,όταν τα λέω εγώ κανείς δεν με ακούει...

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1483&highlight=sweet&sid=8cb427b8a18a64321807193c7f7356c4

Τι γνώμη έχετε για τον Γιάννη Σταματίου ή αλλιώς Σπόρο;Κορυφαίος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνώμη έχετε για τον Γιάννη Σταματίου ή αλλιώς Σπόρο;Κορυφαίος;

Τον τυπά τον είδα σε ένα κανάλι "Seven" να παίζει μερικά τραγούδια του που είχε γράψει όταν ήταν στην Αμερική και έμεινα ΠΑΓΩΤΟ να έτσι 8O 8O .... Είχε μέσα στοιχεία από Swing, Jazz, Ρεμπέτικα, Ισπανικά και ότι άλλο βάλει ο νους σου. Απίστευτος. Επίσης είναι και η αιτία που ψάχνω μπουζούκι αυτή την στιγμή!!

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φόρουμ!!!

 

Πολλοί είναι αυτοί που λένε ότι τα παλιά ρεμπέτικα της εποχής 1920-40 είναι η "jazz" της Ελλάδας και ότι οι ξένοι υποκλίνονται στους καλιτέχνες της εποχής αυτής.Πέρα από τον Βαμβακάρη έχετε να μου προτείνετε κάποια ακούσματα σε αυτό το στύλ;Επίσης ξέρετε αν ο Χιώτης έχει βγάλει δίσκους που παίζει κιθάρα;Το έχω ακούσει αλλά δεν ξέρω αν ισχύει.

 

Γιάννης Παπαιωάννου, Γιώργος Μπάτης, Στράτος Παγιουμτζής, Στελλάκης Περπινιάδης, Δημήτρης Γκόγος ή Μπαγιαντέρας, Παναγιώτης Τούντας, Μιχάλης Γενίτσαρης, Σπύρος Περιστέρης, Βαγγέλης Παπάζογλου, Γιώργος Κάβουρας, Ρίτα Αμπατζή, Ρόζα Εσκενάζυ.

 

Βούτα μέσα και άκου. Μόνο που θα διαφωνήσω ως προς το χαρακτηρισμό "JAZZ". Αν ήταν να κάνω ένα παραλληλισμό, πιο πολύ θάλεγα, το "blues" της Ελλάδας. Πόνο κι αδικία βγάζουν τα κομμάτια, όχι τεχνικό αυτοσχεδιασμό.

 

Όσον αφορά στον Χιώτη, μάλλον θα το ξέρεις, αλλά ήταν πολύ καλός κιθαρίστας, και αυτός που έβαλε τέταρτη χορδή στο μπουζούκι, και κούρδισμα ανάλογο με της κιθάρας, με συνέπεια να γίνει πιο τεχνικό όργανο. Δυστυχώς όμως, δε θυμάμαι να τον έχω ακούσει ποτέ ηχογραφημένο να παίζει κιθάρα.

 

BTW, για να μπεις ολοκληρωτικά στο κλίμα αγόρασε και το βιβλίο του Πετρόπουλου για το Ρεμπέτικο. Καλά Ταξίδια

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου