Προς το περιεχόμενο

Thomann Ελλάδας..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

The koutoponirs WILL DIE...

 

Eye ειμαι μεσα, σε ποια ομως διευθυνση του οριτζιναλ το στελνουμε?

 

Σκεψεις playloud: Τι μαλακες που ειναι ρε οι ανθρωποι? Πιστευουν οτι με αυτη την βλακεια θα εχουν πωλησεις? Η νομιζουν οτι μονο αυτοι εχουν internet στην Ελλαδα και δεν θα τους επαιρνε χαμπαρι κανεις?

 

Βεβαια η διαδικασια ΕΙΝΑΙ χρονοβορα ε eye?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να αφήσετε το thomann και το musicstore.gr στην ησυχία τους! >:(

Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει από αυτούς τους δύο. Δεν αμς αφορά η δουλειά!

Αυτό που πρέπει και οφείλουμε να κάνουμε από την μεριά μας εμείς είναι να σχολιάζουμε και να κρίνουμε. Σαν τρίτοι πάντα. ΟΧΙ να ενημερώνουμε παίζοντάς το προστάτες. (ΠΡΟΣΟΧΗ eye δεν λέω ότι το παίζεις προστάτης, γενικότερα μιλώ).

 

Αυτή είναι η γνώμη μου. Και τώρα:

 

ΚΛΕΙΔΩΝΩ το θέμα!

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μονο δεν μπορει να του κανει τιποτα ο οριτζιναλ thomann αλλα ΑΝ θελησει να παρει το ονομα πρεπει να τα σκασει στον ετσι (νομιζω). Πριν χρονια (λεει) αν πληκτρολογουσες rodstewart.com (η κατι τετοιο) επεφτες πανω σε κατι βυζουδες που εκαναν ασκησεις "πνευστων" κι εσκασε τρελλα λεφτα για να παρει το ονομα ο κυρ ροντ

Δεν μπορει να του κανει πολλα πραγματα αν δεν μπορει να αποδειχθει δολος για την παρεξηγηση που δημιουργειται (δηλαδη αν οι δυο επιχειρησεις δεν ειναι συναφους η ανταγωνιστικης δραστηριοτητας). Αν ομως δραστηριοποιουνται στον ιδιο τομεα και ο ενας εκ των δυο τυγχανει αναγνωρισιμος (το οποιο δεν ειναι ιδιαιτερα ποιοτικο και αμφισβητισιμο κριτηριο, αλλα εχει να κανει με πελατολογια, ογκους, χρονια υπαρξης, επισκεψιμοτητα του site κλπ) και μαλιστα η επωνυμια της εταιριας τυγχανει να ταυτιζεται με το domain name, μπορει να του κανει ΠΟΛΛΑ.

 

(Οι πνευστουδες πχ δεν ασκουσαν ανταγωνιστικη δραστηριοτητα. Το δε domain δεν ηταν ονομα εταιριας αλλα ονομα ανθρωπου. Και ο δε ανθρωπος δεν ξερω καν αν προυπηρχε ως domain με διαφορετικη καταληξη των κοριτσιων...)

 

Εδω ομως ο thomann ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΑ με το μερος του ηθικα και νομικα και αν τα διεκδικησει σαφως και θα τα βρει.

 

Στα ελληνικα δρομενα εχουν συμβει τετοιες υποθεσεις μεταξυ αναγνωρισιμων φιρμων και "μαριδας"... Δυο μου ερχονται στο μυαλο (το ενα δεν θα ηθελα να το αναφερω παντως εφτασε δικαστηριο κλπ, το αλλο ηταν η το yahoo.gr η το google.gr η κατι με ψαχτηρο-ονομα τελος παντων και νομιζω λυθηκε πριν φτασει η υποθεση εκει...)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αφήσετε το thomann και το musicstore.gr στην ησυχία τους! >:(

Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει από αυτούς τους δύο. Δεν αμς αφορά η δουλειά!

Αυτό που πρέπει και οφείλουμε να κάνουμε από την μεριά μας εμείς είναι να σχολιάζουμε και να κρίνουμε. Σαν τρίτοι πάντα. ΟΧΙ να ενημερώνουμε παίζοντάς το προστάτες. (ΠΡΟΣΟΧΗ eye δεν λέω ότι το παίζεις προστάτης, γενικότερα μιλώ).

 

Αυτή είναι η γνώμη μου. Και τώρα:

 

ΚΛΕΙΔΩΝΩ το θέμα!

 

Αρχηγε,

εγω (και πολλοι αλλοι, ισως κι εσυ) ψωνιζω απο Thomann και δεν εχω κανενα παραπονο απο αυτους. Θελεις να μου πεις οτι ενα μαγαζι που με στηριζει (και το στηριζω) και δεν μου κοστιζει τιποτα να τους βοηθησω (ΑΝ αυτο λεγεται βοηθεια) θα σκεφτω να τους αφησω για τους κουτοπονηρους εδω βλαχους? Τι λε ρε?

Δηλαδη αν ειχες μαγαζι με το ονομα Φατα4 θα σου αρεσε να ανοιξει και αλλος με το ιδιο ονομα και να πουλαει κι αυτος τα ιδια με σενα?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, για να αποδοθεί το domain name πρέπει να πληρώσει ο Thomann. Όχι όμως σε περίπτωση δικαστικής εντολής, και σε μένα τουλάχιστον είναι ξεκάθαρο ότι νομικό "πάτημα" κάλλιστα υπάρχει. Μια ματιά στην νομοθεσία περί trademarks θα σας πείσει (ακόμη και τα ψιλά γράμματα σε EULA κλπ τα ίδια πράγματα λένε - για προσπαθήστε πχ. να μετρήσετε τον χρόνο dt που θα απαιτηθεί για να κατεβεί ένα σάιτ με όνομα www.microsoft.tk ...)

 

Θα ρωτούσα αδελφή και πατέρα που είναι νομικοί αλλά υποπτεύομαι ότι σίγουρα έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν.

Σαν λινουξας, δεν ηθελα να το αναφερω, αλλα ακριβως αυτο ειναι το παραδειγμα (με καταληξη .gr)που γνωριζα και εφτασε σε αιθουσες. Το κατειχε ιδιωτης πριν χωρις καν εμπορκη δραστηριοτητα (ουτε συναφους τομεα ουτε οτιδηποτε). Μετα απο χρονοβορα διαδιακασια στις αιθουσες, βλεπω το διαχειριζεται η μαμα εταιρια στην Ελλαδα... (η ιδια που διαχειριζεται και το .com και το .com.gr και φανταζομαι και πολλα αλλα ανα τις χωρες)... Για χρονια βεβαια εμεινε under dispute οσο η διαδικασια ετρεχε χωρις να ειναι εκμεταλλευσιμο απο κανεναν απο τους 2 ενδιαφερομενους.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγε,

εγω (και πολλοι αλλοι, ισως κι εσυ) ψωνιζω απο Thomann και δεν εχω κανενα παραπονο απο αυτους. Θελεις να μου πεις οτι ενα μαγαζι που με στηριζει (και το στηριζω) και δεν μου κοστιζει τιποτα να τους βοηθησω (ΑΝ αυτο λεγεται βοηθεια) θα σκεφτω να τους αφησω για τους κουτοπονηρους εδω βλαχους? Τι λε ρε?

Δηλαδη αν ειχες μαγαζι με το ονομα Φατα4 θα σου αρεσε να ανοιξει και αλλος με το ιδιο ονομα και να πουλαει κι αυτος τα ιδια με σενα?

 

Aρχηγέ και εγώ αποκλειστικά από εκεί ψωνίζω ακόμα και αν βρω κάτι πιο φθηνό αλλού. Το μαγαζί πρώτα το στηρίζω εγώ και μετά αυτό εαν είναι συνεπής στις αγορές μου. Που είναι ΠΑΝΤΑ!

 

Φυσικά θα πειραζόμουν αν γινόταν κάτι τετοιο με το ονομα μου, αλλά δεν θα εμπλεκόμουν σε τρίτους για την ιδια ιστορία. (εκτός αν πια ήταν στενά φιλικά και συγγενικά πρόσωπα που εκεί αλλάζει). Αυτό που έκανε το musicstore.gr είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και αποτελεί ΚΛΕΨΙΑ αρχικά και ΝΤΡΟΠΗ εν συνεχεία. Αλλά εμένα δεν με αφορά να παρέμβω σαν προστάτης!

 

Αργά ή γρήγορα θα το ανακαλύψουν στο thomann και θα τους κόψουν τον πωπό!!

Να εύχεστε ΜΟΝΟ να μην καταργήσουν το Ελληνικό παράρτημα στο thomann εξαιτίας της ηλιθιότητας του κάθε έξυπνου!

 

 

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω με τον χαρακτηρισμό του προστάτη εδώ. Εγώ θα το αποκαλούσα "σαμαρείτη". Γιατί αν δεν το κάνει κάποιος, και κρατούν όλοι μια ουδέτερη στάση, τότε δεν θα γίνει ποτέ, και πιστεύω πως έστω κι αν ένα "παιδάκι" που δεν γνωρίζει, "σωθεί" (βαρύς χαρακτηρισμός, εξ'ού και τα εισαγωγικά), τότε αξίζει τον κόπο. Γνώμη μου βέβαια...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν εμπλεκονται 3οι. Ουτε προστατες παιζουν...

 

Και για να μην γραφω παραπανω, αμα βλεπεις καποιανου να καιγεται το σπιτι, καλεις την πυροσβεστικη, αμα πεσει καποιος τον σηκωνεις, ΑΜΑ ΔΕΙΣ ΝΑ ΚΛΕΒΟΥΝ ΚΑΛΕΙΣ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ (εκτος αν εισαι ....Ελληναρας οποτε αλλαζεις καναλι)

 

Κι επειδη ειμαι Ελληνας κι οχι ελληναρας λεω να κανω τα παραπανω (μην με φτυνουν και τα παιδια μου μεθαυριο)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι μαλιστα οτι αν o thomann αποφασισει καποια στιγμη να "κατεβει" ως εμπορικο σημα στην Ελλαδα (ειτε αυτο το λενε εναρξη επιχειρησης με εδρα την Ελλαδα, ακομα και αν ολες οι πωλησεις γινονται μεσω internet, ειτε το λενε συνεργασια με μαγαζια λιανικης η με εισαγωγεα η σαν ανεξαρτητη παρουσια) η οποια υπερασπιστικη γραμμη που θα μπορουσε να προβαλει το ανταγωνιστικο μαγαζι που κραταει σημερα το ονομα .gr μου φαινεται οτι καταρριπτονται και απο χθεσινο αποφοιτο της νομικης...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη η ζεστη εχει αρχισει να βαραει κατακεφαλα ορισμενους και επειδη την μαλακια πολλοι αγαπησαν, τον μαλακα ομως ουδεις, εχω να πω τα εξης:

Το site δυστυχως δεν εμφανιζει διαφορετικα links, με την αλλαγη σελιδας, αλλα παραμενει το ιδιο ανεξαρτητα σε ποια σελιδα πλοηγεισαι. Ετσι λοιπον δεν προσεξα πως η σελιδα  που εκανα ποστ, δεν εμφανιστηκε αυτη καθ'εαυτη, αλλα αντ' αυτης εμφανιστηκε το κεντρικο www.thomman.gr. Aυτο που ποσταρα λοιπον, για να ξεχαρμανιασουν και οι ευθιχτοι, ηταν μια Gibson SG 61' reissue, η οποια προσφεροταν στην τιμη των 0 ευρω. Ετσι και εγω, ειπα να κανω λιγο χουμορ, στο κλιμα της ευρυτερης ραθυμιας. Δυστυχως το αποπροσανατολιστικο λινκ δεν βοηθησε προς αυτην την κατευθυνση, και οι λατρεις του Serlock Holmes, της Αγκαθας Κριστι και του μυστηριου γενικοτερα (φευ! εχουμε πολλους εδω μεσα) αρχισαν να πλεκουν ιστοριες. Αντε, να τους αφησω να τις συνεχισουν... :)

 

Σ.τ.σ.: Παρτε κανεναν ανεμιστηρα, βοηθαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου