Προς το περιεχόμενο

Εγκαταλείποντας την Μουσική.....


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μας δείχνουν το φεγγάρι και εμείς κοιτάμε το δάχτυλο... :-\

 

Φίλε kilon, μην απογοητεύεσαι απο όσα σου λέει ο eye,σίγουρα το κάνει με καλό σκοπό,αλλά

πάντα υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος.Ασχολήσου με ότι σε γεμίζει και ψάξου.Όπως πρέπει

να κάνουμε όλοι μας. :-*

 

Τουλάχιστον μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα που θα λες/λέμε "δεν θα έχω πάνω απο μία ώρα ελεύθερο χρόνο την ημέρα".

 

 

άσε είμαι ένα βήμα πριν βάλω τα κλάματα  :'( :'( :'(

 

;D ;D ;D

 

Δεν απογοητεύομαι καθόλου, ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει . Εξάλλου πήρε καιρό να πιστέψει ο άνθρωπος ότι η γή δεν είναι επίπεδη, ούτε το κέντρο του ηλιακού συστήματο, ότι όλοι είμαστε ίσοι κτλ κτλ.

 

Εμένα δεν με ενδιαφέρει τι πιστεύω , αλλά τι γνωρίζω .

 

Όσο για τον ελεύθερο χρόνο μου, δεν έχω την απαίτηση να γίνω τρανός μουσικός ή γραφίστας, ότι κάνω το κάνω γιατί το απολαμβάνω και μου αρέσει. Εξάλλου έχω αυτήν την κακή συνήθεια να βαριέμαι εύκολα όταν κάνω μόνο ένα πράγμα. Η κατάσταση αυτή δεν είναι καινούργια , αλλά αναπόσπαστο κομμάτι του χαρακτήρα μου. 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν απογοητεύομαι καθόλου, ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει . Εξάλλου πήρε καιρό να πιστέψει ο άνθρωπος ότι η γή δεν είναι επίπεδη, ούτε το κέντρο του ηλιακού συστήματο, ότι όλοι είμαστε ίσοι κτλ κτλ.

 

Που να δεις πόσο καιρό θα μας πάρει μέχρι να πιστέψουμε ότι και οι τέλε είναι κιθάρες  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σόρρυ παιδια ειχα ξεχάσει τελείω το θέμα.

 

Λοιπόν επειδή εχω ασχοληθεί με το θέμα , δεν υπάρχει κάποια απόδειξη επι ταλέντου. Δηλαδή της εκ γενετής ικανότητας.Υπάρχουν κάποιες έρευνες που έχουν γίνει όπου έχει αποδειχτεί ότι το DNA παίζει κάποιο ρόλο στην ανάπτυξη κάποιων ικανοτήτων  . Υπάρχουν κάποια στοιχεία αλλά το τοπίο είναι πάρα πολυ θολό. Και το όλο θέμα τρομερά πολύπλοκο γιατι μπορούν να υπάρχουν χιλιάδες λόγοι γιατί ο εγκέφαλος αφoμιώνει κάποια ήδη γνώσεων πολυ πιο γρήγορα. Αλλά δυστηχώς τέτοιες έρυενες πέφτουν στο κενό μπροστά στη διαδικασία μάθηση.

 

Έχει αποδειχτεί πχ ότι άτομα με εγκεφαλικό που έχουν ένα σημαντικό ποσοστό νευρικών κυττάρων καταστραμένα  με αποτέλεσμα νευρικά κέντρα όπως τις ομιλίας ή κίνησης κάποιων μελών του σώματος , ακόμα και εκδήλωσης συναισθημάτων καταστρεμένα οτι  μπορουν να επανέλθουν πλήρως ή σχεδον πλήρως. Φυσικά τα νευρικά κύταρρα δεν αναπαράγονται αλλά ο εγκέφαλος έχει την δυνατότητα να επαναδημιουργήσει τις νευρικές συνδέσεις και έτσι να αποκαταστήσει την βλάβη. Δηλαδή αναθέτει νέες λειτουργεις στα υπάρχοντα νευρικά κύτταρα. Αυτό λοιπόν αποδεικνύει ότι ο εγκέφαλος απο την φύση του είναι ένα μεγάλος μαέστρος που μπορει να προβεί σε ριζικές αλλαγές στην ίδια του την δομή και λειτουργία.

 

Ο εγκέφαλος όμως για να δημιουργήσει συνδέσεις μεταξύ νευρώνων για την σωστη επεξεργασία της πληροφορίας απαιτεί ένα πράγμα. Την επανάληψη. Η επανάληψη είναι όχι μόνο μητέρα της μαθήσης αλλα βασικό συστατικό στην λειτουργία του εγκεφάλου. Ειδικότερα αν αυτή η επανάλληψη ξεκινάει απο μια ηλικία που τα νευρικά κυττάρα στον εγκέφαλο πολλαπλασιάζονται τότε μπορεί να σημαίνει οτι τμήματα του εγκεφάλλου θα αναπτυχούν περισσότερο και αυτό θα φανέι και σε εξετάσεις όπου τα τμήματα αυτά θα είναι και μεγαλύτερα !!!

 

Πολλοί λοιπόν μπερδεύουν το ταλέντο με την ικανότητα της μάθησης και κυριότερα της επανάληψης χωρίς να ανταλαμβάνοντε την τεράστια επιροή που ασκεί στον εγκέφαλο μας.

 

Συμπέρασμο : είναι πιθανον το ταλέντο να υπάρχει και να ασκεί κάποιο σημαντικό ρόλο στις ικανότητες μας , έχοντας την μορφή βιολογικών χαρισμάτων, αλλά είναι ελάχιστο μπροστά στην διαδικασία της μάθησης που ξεκινά απο την ηλικία που τα μάτια μας βλέπουν το φως.     

 

και συμφωνω και διαφωνω κατα καποιον περιεργο τροπο (σιγουρα διαφωνω με το τελευταιο κομματι, θεωρω αρκετα σημαντικες τις προδιαγραφες, που ακομα και στην μαθηση και την ικανοτητα αφομοιωσης πληροφοριων σαφως υπαρχουν).

 

βεβαια θεωρω απολυτως σωστη τη συνταγη της επαναλαμβανομενης ασκησης (απλα: στρωνεις κωλο -> εχεις αποτελεσμα ) αλλα ομως θεωρω σιγουρο οτι η φυση δινει διαφορετικες ικανοτητες στους ανθρωπους. οπως υπαρχουν τεραστιες διαφορες απο ανθρωπο σε ανθρωπο στα χαρακτηριστικα του σωματος (δεν φτιαχτηκαμε ολοι με προδιαγραφες σακιλ ο νιλ) ετσι υπαρχουν και τεραστιες διαφορες στην ιδιοσυγκρασια απο ατομο σε ατομο. και στην πρωτη και στην δευτερη περιπτωση φυσικα, η σωστη "εξασκηση", τα σωστα "ερεθισματα" κλπ μπορουν να βελτιωσουν και σαφως επηρεαζουν σημαντικα την κατασταση, αλλα υπαρχουν παντα και οι προδιαγραφες που εχουμε απο την φυση οι οποιες δεν ειναι σε καμια περιπτωση ιδιες για ολους. εξ'αλλου ειναι γνωστο οτι τα γονιδια παιζουν σπουδαιο ρολο στην ψυχοσυνθεση του ατομου (σιγουρα οχι τον μοναδικο παραγοντα, αλλα και παλι αρκετα σπουδαιο). γενικως οσο προχωρα η ιατρικη επιστημη διχως αμφισβητηση δειχνει ποσο σημαντικος ειναι ο κληρονομικος παραγοντας σε ολους τους τομεις, ειτε μιλαμε για υγεια, ειτε για παθησεις, ειτε για χαρακτηριστικα του σωματος, ακομα και για τον χαρακτηρα.  :)

 

 

Εχει αποδειχθεί ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι με μικρή μνήμη αλλά με ανοργάνωτη μνήμη, όσο πιο ανοργάνωτη είναι τόσο πιο εύκολο είναι να ξεχάσουμε.

 

λαθος. εχει αποδειχθει οτι υπαρχουν ανθρωποι με μικρη μνημη και πραγματικα απορω που λες κατι τετοιο. πολλες φορες μαλιστα οφειλεται σε παθησεις, ψυχιατρικες και νευρολογικες (απο αλτσχάιμερ μεχρι γεροντικη ανοια μεχρι PTSD μιας και το ανεφερες και οτιδηποτε μπορεις να φανταστεις, δεν ειναι θεμα κακης οργανωσης της μνημης, που οφειλεται σε ελλειψη εξασκησης κυριως, αλλα μιλαμε καθαρα για περιορισμενη ικανοτητα αποθηκευσης πληροφοριων εως και ολοκληρωτικη απωλεια)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου