Προς το περιεχόμενο

Εγκαταλείποντας την Μουσική.....


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ρίχνεις. Το ρεκόρ μου ήταν 14 χρόνια. :'( :'(

+1000

 

Σας έχω σκίσει... 20 χρόνια μετά η δεύτερη κιθάρα μου...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

/off-topic

Καμια φορα μου τυχαινει να κανω να πιασω την κιθαρα πανω απο εβδομαδα και ξαφνικα τρωω ενα φλας (αυτοκινητου, οχι flash-drive και τετοιες hi-tech αηδιες :p ) και το βαζω κατω το οργανο και του αλλαζω την πιστη... και δως του τα θεϊκα riff, και τα "ενδιαφεροντα" solo που βγαινουν χωρις να το σκεφτω κ.τ.λ. Καταλαβαινετε την υπερβολη υποθετω ;) Δεν εννοω οτι γινομαι ο θεος της κιθαρας, αλλα για τις δικες μου ικανοτητες και δεδομενα, ειναι σαν να εχω φορτισει κατα το διαστημα της αποχης και να επανερχομαι ξεκουραστος, με ιδεες και ανανεωμενος

 

off-topic/ :)

 

Στο θεμα της κατοχης ακριβου gear απο λιγοτερο ικανους "παιχτες".Με εχει απασχολησει πολλες φορες και με εχει κανει κιολας να αισθανομαι μειονεκτικα και εννιοτε δυστυχισμενος(αλλος ενας για το ψυχιατρειοοοοοοο). Εχω παραδειγματα απο μαθητες ωδειου στα Βορεια προαστεια που εκανα ηχο για ενα χρονο, απο το γιο ενος "ευκαταστατου" γνωστου μου και τους φιλους του...Τι να σας λεω...Ναι, για αρκετους απο εμας που εχουμε λιωσει πανω σε φτηνα οργανα για δεκαετιες (φτηνα ονομα και πραγμα , οχι με τις ποιοτητες που παιζουν στις μερες μας με μικρο κοστος ελεω απω ανατολης και mexico!) ειναι πιστευω δυσαρεστο ( η λεξη που μου ερχοταν ηταν "πληγωτικο" αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει :) ) να βλεπουμε πιτσιρικια να κραδαινουν οργανα αξιας χιλιαδων € χωρις να αντιλαμβανονται καν την αξια τους.Δεν με απασχολει το θεμα ικανοτητας γιατι αργα ή γρηγορα θα μαθουν, μακαρι και εμεις να ξεκινουσαμε με καλα οργανα.Απλα, οταν π.χ. συμβουλευα ενα 15χρονο για αγορα κιθαρας και του προτεινα Am.Deluxe strat στα 1500 του φαινοταν ΦΘΗΝΗ  ::) και δεν του γεμιζε το ματι οσο η Gibson του συμμαθητη του στα 3000€ (σ.σ. ακομα δεν ειχε ξεκινησει μαθηματα !!!). Τωρα μετα απο 1 1/2 χρονο παιζει με Gibson LP Standard και Randall modular half-stack!!!!!!!!! Βεβαια εδω δεν "φταιει" (αν υπαρχει φταιξιμο) το παιδι αλλα οι γονεις του, που προφανως θελουν (και αντεχει η τσεπη τους) το καμαρι τους να εχει καλυτερο=ακριβοτερο εξοπλισμο απο το συμμαθητη του, μην τους πουν και καρμοιρηδες που θα εβγαινε στη σκηνη του σχολειου με μια τιποτενια Strat και ενα Line6 της συμφορας :) .

Τεσπα, επειδη θα μποορουσα να το αναλυω για ωρες (και σελιδες εν προκειμενω) καταληγω στο οτι αν δεν ειχαμε οικονομικους περιορισμους θα ειχαμε ολοι το rig του Gilmour , του Vai και του .... (συμπληρωνετε αναλογα με τα γουστα σας) και θα ημαστε ευτυχισμενοι στο home studio , στο προβαδικο η στις σκηνες οι επαγγελματιες, αλλα θα χαναμε τη χαρα να αναλυουμε με τις ωρες τα προτερηματα των Fender Classic player, των Haggstrom , του Blues junior και και και... Και μετα τι θα γινοταν το Noiz????? Το αντιστοιχο του Rolls Royce-Ferrari-Lamborghini Owner's club?...πληξη ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Μήπως ήθελες να γράψεις ακριβώς το αντίθετο?  :)

 

σε καμμία απολύτως περίπτωση.

 

 

 

Τότε μήπως έχεις όρεξη να εξηγήσεις τι εννοείς? Εννοείς ότι κατάλληλη εκπαίδευση μπορεί να υπερκεράσει την έλλειψη ταλέντου?

(Γιατί εγώ πιστεύω ότι μια σταγόνα ταλέντου μπορεί να ξεπεράσει το αποτέλεσμα πολλών χρόνων εκπαίδευσης. Και δεν μιλάω μόνο για τη μουσική.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εγώ το πιστεύω αυτό που λες Χαριλατρόνιο, και το βλέπω να συμβαίνει και στην επιστήμη μου...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δώσουμε λοιπόν την γνώση σε έναν άχρονο μουσικό να δούμε τί στο καλό θα την κάνει..?  :) ;)

 

Αναφέρομαι στον χρόνο γιατί είναι ένα τελείως έμφυτο στοιχείο σε κάθε άνθρωπο - άλλοι το έχουν άλλοι όχι...(άρα εμπίπτει στο ταλέντο)

 

Όσοι το έχουν συνήθως παίρνουν την μουσική γρήγορα...

 

Όσοι δεν το έχουν υπάρχει περίπτωση μετά απο σκληρή μελέτη και προσπάθεια να αποκτήσουν ένα μέρος του, συνήθως όμως καταλήγουν να είναι "κακοί" οργανοπαίχτες και μουσικοί γενικότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε μήπως έχεις όρεξη να εξηγήσεις τι εννοείς? Εννοείς ότι κατάλληλη εκπαίδευση μπορεί να υπερκεράσει την έλλειψη ταλέντου?

(Γιατί εγώ πιστεύω ότι μια σταγόνα ταλέντου μπορεί να ξεπεράσει το αποτέλεσμα πολλών χρόνων εκπαίδευσης. Και δεν μιλάω μόνο για τη μουσική.)

 

Kι εγώ το πιστεύω αυτό που λες Χαριλατρόνιο, και το βλέπω να συμβαίνει και στην επιστήμη μου...

Κι εγώ παιδιά τα ίδια πίστευα, μέχρι που είδα (στην επιστήμη μου) να προοδεύουν πολλά εντελώς "ατάλαντα" - αλλά άρτια εκπαιδευμένα και ΕΡΓΑΤΙΚΟΤΑΤΑ - άτομα και να μένουν πίσω κάποιοι "ταλαντούχοι". Και επειδή σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση, έχω αρχίσει να αμφιβάλλω. Δηλαδή, η προσέγγιση "ή το έχεις ή δεν το έχεις" αρχίζει και μου φαίνεται πολύ απλοϊκή. Ακόμα και σε πράγματα που "τα έχω"... ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, μα οι "ταλαντούχοι" αυτοί σίγουρα δεν θα είχαν το βασικότερο συστατικό όλων: την όρεξη...  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βασικότερο συστατικό όλων: την όρεξη... ;)

Έτσι, εδώ ήθελα να καταλήξω. Αυτό είναι πάνω απ' όλα και ίσως τελικά να εμπίπτει και στο ταλέντο.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα... ασφαλώς... δεν φτάνει το ταλέντο.

Και ούτε είναι απαραίτητο για να πας μπροστά ή για να επιβιώσεις επαγγελματικά.

 

Είναι απαραίτητο όμως για να κάνεις το "παραπάνω βήμα". Αυτό που θα ξεχωρίσει.  

 

Σε σχέση με την όρεξη....και το αν αυτή σχετίζεται με το ταλέντο..... νομίζω πως ναι. (Αν και όχι πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου