Προς το περιεχόμενο

Εγκαταλείποντας την Μουσική.....


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ώπα παιδιά... είπαμε ότι μας κακοφαίνεται που κάποιοι έχουν εξ ορισμού τη δυνατότητα να απολαμβάνουν τα καλύτερα, όχι ότι χάσαμε και τον ύπνο μας επειδή ο άλλος έχει ένα πανέμορφο αυτοκίνητο! Περισσότερο μου τη δίνει να βλέπω τέτοια επειδή μου θυμίζουν ότι υπάρχει αδικία και ανισότητα στον κόσμο, όχι ότι με καίει τόσο πολύ να αποκτήσω όλα αυτά.

 

Άλλωστε, είμαι άνθρωπος που ζηλεύω κυρίως τη γνώση. Ναι, πραγματικά ζηλεύω τους ανθρώπους που γνωρίζουν πολλά και σε βάθος, ξέρω όμως ότι για να τους φτάσω πρέπει να στρώσω τα οπίσθια και να τους δώσω να καταλάβουν τί εστί μελέτη.

Καμία σχέση με υλικά αγαθά λοιπόν, καλά να είναι οι άνθρωποι και να τα χαίρονται τα αγαθά τους. Αν είναι να τα δούμε κι εμείς κάποια στιγμή, καλώς να έρθουν, αν όχι, θα ζήσουμε κι έτσι... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ώπα παιδιά... είπαμε ότι μας κακοφαίνεται που κάποιοι έχουν εξ ορισμού τη δυνατότητα να απολαμβάνουν τα καλύτερα, όχι ότι χάσαμε και τον ύπνο μας επειδή ο άλλος έχει ένα πανέμορφο αυτοκίνητο! Περισσότερο μου τη δίνει να βλέπω τέτοια επειδή μου θυμίζουν ότι υπάρχει αδικία και ανισότητα στον κόσμο, όχι ότι με καίει τόσο πολύ να αποκτήσω όλα αυτά.

 

Άλλωστε, είμαι άνθρωπος που ζηλεύω κυρίως τη γνώση. Ναι, πραγματικά ζηλεύω τους ανθρώπους που γνωρίζουν πολλά και σε βάθος, ξέρω όμως ότι για να τους φτάσω πρέπει να στρώσω τα οπίσθια και να τους δώσω να καταλάβουν τί εστί μελέτη.

Καμία σχέση με υλικά αγαθά λοιπόν, καλά να είναι οι άνθρωποι και να τα χαίρονται τα αγαθά τους. Αν είναι να τα δούμε κι εμείς κάποια στιγμή, καλώς να έρθουν, αν όχι, θα ζήσουμε κι έτσι... ;)

 

 

Ναι ναι ναι.... Τώρα τα λες αυτά για να γλιτώσεις τον ψυχολόγο. Επειδή είσαι και διχασμένη προσωπικότητα προάγεσαι σε ΨΥΧΙΑΤΡΟ με ΖΟΥΡΛΟΜΑΝΔΙΑ!  ;D ;D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζα οτι οι μουσικοι ηταν φωτισμενα μυαλα. Λυπαμαι. Οχι ρε παιδια, τι μακακιες διαβασα, απεριγραπτες. Γιατι τοσο μισος;

Το μυαλο και τα χερια φτιαχνουν τον ηχο. Τα πεταλια ενισχ. κλπ. επονται.

Οι κομπλεξικοι υπηρχαν, υπαρχουν  και θα υπαρχουν.

Στα 'αρχεια' μας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν αντεχω...εγω ομολογω...

 

Σας ζηλευω ΟΛΟΥΣ και για τις ΚΙΘΑΡΕΣ σας και τον ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ σας και τις ΣΠΟΥΔΕΣ σας και το ΠΑΙΞΙΜΟ σας. Ζηλευω ακομα και που ΚΕΡΔΙΖΕΤΕ ΤΑ ΕΠΑΘΛΑ των διαγωνισμων. Ζηλευω που εχετε και ΧΩΡΟ μονωμενο, για καθημερινο practice απαλλαγμενο απο γειτονες...

 

Ειναι νορμαλ?

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου έχει ξεφύγει το θέμα, ή νομίζω?? Το αν και υπο ποιά έννοια "ζηλεύουμε" τη Gibson, το Lancer EVO ή την πισίνα του άλλου είναι μεν ένα ανικείμενο συζήτησης αλλά άσχετο, και κατ'εμέ μικρότερης σημασίας με την περίπτωση κάποιου που εγκαταλείπει (εστω προσωρινά) τη μουσική.

 

Αυτό το λέω ως "gear freak" που τους τελευταίους 4-5 μήνες τα παράτησα όλα ξαφνικά. (οι "πιο παλιοι" έχουν προσέξει το πόσο σπάνια μπαίνω και ποστάρω πλέον, και με έχουν ρωτήσει γι'αυτό ;))

Δεν μπορώ να δώσω ακόμα κάποια εξήγηση για το γιατί συνέβη αυτό, απλά συνέβη. Ισως λόγω κάποιων δυσσάρεστων γεγονότων στην προσωπική μου ζωή, ίσως ότι  δεν έχω χώρο να παίξω χωρίς να ενοχλώ τους υπόλοιπους που μένουν στο ιδιο σπίτι, ίσως λόγω του ότι άρχισα να ασχολούμαι ενεργά με άλλα πράγματα, όπως φωτογραφία, αγώνες αυτοκινήτων και βελτιώσεις (ναι έγινα από αυτούς που αντί να πάρουν μια κιθάρα παίρνουν λάστιχα semi-slick και ελεύθερα φίλτρα), ίσως ίσως ίσως... Το ερωτημα μου είναι "πώς ξέρω ότι είναι μια παροδική φάση?", "έχει νοημα να πιέσω τον εαυτό μου να ξεκρεμάσει την κιθάρα από τον τοίχο και να κάνω λίγη εξάσκηση ή να παίξω κάτι ενώ δε μου βγαίνει να το κάνω", "πότε θα ξέρω ότι είναι ώρα να αρχίσω να ανεβάζω αγγελίες πώλησης" κτλ...

 

Μάλλον εγώ τον χρειάζομαι τον ψυχαναλυτή τελικα...  ::)

Πάντως ένα κούρδισμα τους ρίχνω κάθε τόσο για να κρατιούνται στα ίσα τους... :P

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως στην ευχή, μία απλή απορία του Kilon, κατέληξε σε φεστιβάλ έκφασης ταξικού μίσους, είναι κάτι που μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσε να δει κάποιος.

 

Ας κάνουμε μία προσπάθεια να βάλουμε λίγη τάξη στις σκέψεις μας.

 

Κατ' αρχήν, κουβέντες ότι η μουσική είναι θέμα ζωής κλπ, δεν είναι αντάξιες σκεπτόμενων ανθρώπων. ΟΛΑ είναι θέμα ζωής - σας διαβεβαιώνω ότι δεν έχω δει ποτέ μου κάποιον νεκρό να ενδιαφέρεται για κιθάρες, ή σαξόφωνα ή για κονσόλες. Τα χόμπυ είναι ΕΠΙΣΗΣ θέμα ζωής (και θανάτου) διότι όταν περνάς όλη την ημέρα σου αντιμετωπίζοντας την ελληνική καφρίλα, ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ κάτι που να σε ηρεμεί και να σου δίνει δημιουργική διέξοδο, προκειμένου να μην κάψεις τις φλάντζες σου. Αν μάλιστα το κάνεις απλήρωτος, τότε είσαι διπλά ήρωας απ' όταν το κάνεις πληρωμένος, αγαπητέ playloud.

 

Επίσης, αν περίμενε η αγορά μουσικού εξοπλισμού να ζήσει από τους επαγγελματίες (και μάλιστα τους έλληνες επαγγελματίες) θα είχανε κόψει το λαιμό τους οι άνθρωποι - είτε το ξέρετε, είτε όχι, οι εταιρείες ΠΟΝΤΑΡΟΥΝ στον ενθουσιασμό του χομπύστα προκειμένου να παράγουν καινούργια προϊόντα και ιδέες. Ο επαγγελματίας είναι πολύ φειδωλός στις επενδύσεις του και την ανανέωση του εξοπλισμού του διότι δεν έχει την πολυτέλεια των "λάθος" επιλογών.

 

Σε αυτό το πλαίσιο, είναι σαφές ότι είναι προτιμότερο να έχει κανείς ένα δημιουργικό χόμπυ (όπως η μουσική, η φωτογραφία, τα γραφικά κλπ) από το να έχει κάποιο από τα παθητικά-συλλεκτικά χόμπυ του παρελθόντος (να μαζεύεις γραμματόσημα π.χ.) ή ακόμη χειρότερα κάποιο από τα δολοφονικά χόμπυ όλων των εποχών (το κυνήγι θηραμάτων π.χ.).

 

Επαναρχόμενοι λοιπόν στο αρχικό ερώτημα, είναι ξεκάθαρο ότι ο Kilon τείνει να ανταλλάξει ένα δημιουργικό χόμπυ με ένα ΑΛΛΟ επίσης δημιουργικό χόμπυ, οπότε εγώ προσωπικά του εύχομαι πολύ καλή τύχη. Ήττα θα ήταν να έλεγε ότι "παρατάω τη μουσική διότι η γκόμενά μου δε γουστάρει να βλέπει το blofeld", οπότε θα καταλάβαινα ότι πάει για ένα συμβιβασμό αμφίβολης ανταποδοτικότητας και θα του έλεγα να μην το κάνει.

 

Συμπληρώνω, ότι ΚΑΙ εγώ έχω αντιμετωπίσει παρόμοια ζητήματα - σε μία φάση είχαν περάσει επτά χρόνια που δεν είχα καν ένα όργανο στο σπίτι. Ένα τέτοιο "σκαμπανεύασμα" είναι εντελώς φυσιολογικό και πιστεύω ότι οφελεί κιόλας. Ένα οφελος (π.χ.) ήταν ότι την περίοδο που δεν ήμουν "μουσικός", αναθεώρησα τις απόψεις μου για διάφορους καλλιτέχνες και δίσκους που δεν μου φαινόταν "πρέπον" να ακούω όσο ήμουν μουσικός, λόγω διαφοράς ύφους της δουλειάς τους με την (επιδιωκόμενη) δική μου. Στο τέλος της επταετίας ήξερα πολύ περισσότερα πράγματα για το τι με ενδιαφέρει στη μουσική και τι όχι.

 

Τελειώνω, λέγοντας ότι (κατά τη γνώμη μου πάντα) ακόμη και ένας επαγγελματίας μουσικός θα είχε κέρδος από μία διετή (π.χ) ανάπαυλα που θα του επέτρεπε να επεκτείνει το μουσικό του ορίζοντα σαν ακροατής, πριν επιστρέψει στην ενεργό δράση.

 

Αυτά

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το λέω ως "gear freak" που τους τελευταίους 4-5 μήνες τα παράτησα όλα ξαφνικά. (οι "πιο παλιοι" έχουν προσέξει το πόσο σπάνια μπαίνω και ποστάρω πλέον, και με έχουν ρωτήσει γι'αυτό ;))

Δεν μπορώ να δώσω ακόμα κάποια εξήγηση για το γιατί συνέβη αυτό, απλά συνέβη. Ισως λόγω κάποιων δυσσάρεστων γεγονότων στην προσωπική μου ζωή, ίσως ότι  δεν έχω χώρο να παίξω χωρίς να ενοχλώ τους υπόλοιπους που μένουν στο ιδιο σπίτι, ίσως λόγω του ότι άρχισα να ασχολούμαι ενεργά με άλλα πράγματα, όπως φωτογραφία, αγώνες αυτοκινήτων και βελτιώσεις (ναι έγινα από αυτούς που αντί να πάρουν μια κιθάρα παίρνουν λάστιχα semi-slick και ελεύθερα φίλτρα)

 

VRASS ΑΣΕ ΤΟΝ ΜΑΣΠΙΕ ΚΑΙ ΓΥΡΝΑ ΣΤΟΝ ΛΕΒΙΕ*!!!

 

*Του tremolo της κιθάρας, όχι ταχυτήτων...;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι απλα τσαντιζομαι να βλεπω αχρηστα τσογλανια με καλες κιθαρες (για να το πω απλα)  ;)

 

Επειδή από αυτή τη μεμονωμένη φράση δεν μπορώ να παρακολουθήσω τον συλλογισμό σου, αναρωτιέμαι αν αυτό που σε τσαντίζει πηγάζει από το ότι :

 

Α. Κάποια άχρηστα τσογλάνια πήραν με ύπουλα μέσα κιθάρες που δικαιωματικά ανήκαν σε σένα, οπότε τώρα δεν μπορείς να τις απολαύσεις εσύ

 

Β. Φταίει ο πούστης ο καπιταλισμός και η εγγενής σ'αυτόν ανισοκατανομή του πλούτου. Έτσι καταλήγουν οι προλετάριοι παικταράδες μουσικοί να παίζουν με μπακατέλες, τη στιγμή που η άρχουσα τάξη των χομπιστών απολαμβάνει όλα τα καλά όργανα.

 

Γ. Τίποτα από τα παραπάνω, απλά είχες το θάρρος να πεις ότι ζηλεύεις.

 

 

υγ.1: Αν ισχύει το γ, πιστεύω ότι θα πρέπει να το ξεπεράσεις. Έχω ακούσει τι παίζεις και παίζεις πολύ καλά, ώστε να γνωρίζεις πια ότι τα ράσα δεν κάνουν τον παπά

υγ.2: Ενημερωτικά, ούτε full άχρηστο τσογλάνι είμαι - ούτε κανά φοβερό εξοπλισμό έχω

 

Φιλικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

camping gas κανείς? :P

 

Αυτο με τα όργανα είναι απλά τραγικό ρε.Αν έχεις ενα οργανάκι καλά στημένο κ ομορφό δε πα να έχει ο άλλος τις 30 καλύτερες κιθάρες?Στο δέξι το βαρύτερο..

 

Εγω θα κοιτάξω τι παπάδες παίζει ωστε να μου κάνει το ηθικό πλακάκι κ μετά να αρχίσω να διαβάζω σαν γκαργιόλης ωστε να ανέβω κ γώ τεχνικομπζιχολογικά πάλι.(Πράγμα το οποίο κάνω τώρα τις τελευταίες μέρες μετά το σόκ ενος παιδιού που τζαμάραμε κ μου φύγαν τα τσαούλια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου