Προς το περιεχόμενο

Εγκαταλείποντας την Μουσική.....


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρεπει παντως να εισατε πολυ ματσο χομπιστες για να αγοραζετε gretch και gibson και EJ strat και μπουτικ πεταλια και ενισχυτες, μονο και μονο για να κανετε το χομπυ σας.

Δεν ειμαι ουτε εφοριακος ουτε εγω που θα σας πω τι θα κανετε. Απλα ζηλευω (με την καλη εννοια) γιατι εγω για να παρω αυτα που εχω εφτυσα αιμα, και ειμαι και επαγγελματιας. Μπραβο μαγκες καλα το πατε, αφου δεν εχετε αλλες αναγκες

Καλώς ή κακώς η μουσική είναι ακριβό χόμπι. Κι εμείς μπορεί να φτύνουμε αίμα για να αγοράζουμε εξοπλισμό, δεν βρίσκουμε τα λεφτά στο δρόμο. Αν κάποιος αντιλαμβάνεται το χόμπι του σοβαρά, μπαίνει στη διαδικασία να το κάνει σωστά και να επενδύσει χρήματα σε αυτό.

 

Π.χ. ο κολλητός μου έχει ως χόμπι το τρέξιμο. Αγοράζει 6 ζευγάρια παπούτσια ΜΟΝΟ για τρέξιμο το χρόνο, αγοράζει χρονογράφους, ρούχα, συμπληρώματα διατροφής, ξοδεύει πολλά φράγκα. Αμφιβάλλω αν έχει βγάλει από αυτή την ασχολία οτιδήποτε χρηματικό και σε διαβεβαιώ, μόνο ματσό δεν είναι. Τι πρέπει να γίνει λοιπόν; Να τρέχει 20 χλμ. τη μέρα με το τζιν και τα καθημερινά του παπούτσια επειδή δεν είναι ματσό;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Oχι απλα τσαντιζομαι να βλεπω αχρηστα τσογλανια με καλες κιθαρες (για να το πω απλα)  ;)

Έχεις τα δίκια σου κι εσύ αλλά that's life. Κι εγώ συγχύζομαι που ο γιός του αφεντικού μου είναι ένα ζώον όρθιο και έχει Corvette, Hummer, Cayenne και Aston Martin αλλά το καταπίνω και προχωρώ. Δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλωστε, γιατί να χαλιόμαστε λοιπόν;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ποτε δεν συμπαθησα τη δικαιολογια της ελλειψης χρονου btw)

 

εγω προσωπικα για να γραψω κατι καλο πρεπει να εχω χρονο, ηρεμια και καθολου αγχος. Δε μπορω να γραψω ξεροντας οτι εχω 2 ωρες σημερα, 1.5 αυριο και 3 μεθαυριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς η μουσική είναι ακριβό χόμπι. Κι εμείς μπορεί να φτύνουμε αίμα για να αγοράζουμε εξοπλισμό, δεν βρίσκουμε τα λεφτά στο δρόμο. Αν κάποιος αντιλαμβάνεται το χόμπι του σοβαρά, μπαίνει στη διαδικασία να το κάνει σωστά και να επενδύσει χρήματα σε αυτό.

 

Π.χ. ο κολλητός μου έχει ως χόμπι το τρέξιμο. Αγοράζει 6 ζευγάρια παπούτσια ΜΟΝΟ για τρέξιμο το χρόνο, αγοράζει χρονογράφους, ρούχα, συμπληρώματα διατροφής, ξοδεύει πολλά φράγκα. Αμφιβάλλω αν έχει βγάλει από αυτή την ασχολία οτιδήποτε χρηματικό και σε διαβεβαιώ, μόνο ματσό δεν είναι. Τι πρέπει να γίνει λοιπόν; Να τρέχει 20 χλμ. τη μέρα με το τζιν και τα καθημερινά του παπούτσια επειδή δεν είναι ματσό;

 

Αλχημιστη παρεξηγησες, δεν εννοω οτι οποιος ασχολειται με την μουσικη πρεπει να περνει πισω αυτα που δινει. Αλλα ολα τα μπουτικ και οι μαμισιες κιθαρες, για τις ποζες στον καθρεφτη κριμα δεν ειναι?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα διαφωνίσω Alcemist. Η μουσική είναι ακριβή σαν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ. Το χόμπυ σου μπορείς να το κάνεις με ένα σετάκι κιθάρα - ενισχυτή απο το lidl με 150 ευρώ. Αν θέλεις να γίνεις επαγγελματίας => δεν μπορείς να έχεις ψευτιές, τότε είναι πολύ ακριβή.

 

Oχι απλα τσαντιζομαι να βλεπω αχρηστα τσογλανια με καλες κιθαρες (για να το πω απλα)  ;)

 

Έχεις τα δίκια σου κι εσύ αλλά that's life. Κι εγώ συγχύζομαι που ο γιός του αφεντικού μου είναι ένα ζώον όρθιο και έχει Corvette, Hummer, Cayenne και Aston Martin αλλά το καταπίνω και προχωρώ. Δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλωστε, γιατί να χαλιόμαστε λοιπόν;

 

Και εγώ. Στην Αμερική θα μας παρέπεμπαν σε ψυχολόγο να το ξέρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλαιότερα, πριν πάω φαντάρος δεν μπορούσα να φανταστώ πως θα περνούσε μέρα που δεν θα αγγίξω την κιθάρα και θα πάιξω έστω για 10 λεπτά.

Αφού πήγα φαντάρος (και ας είχα μαζί μου την κιθάρα μου) μπορεί να περνούν μέρες και να μην παίξω τίποτα, ούτε να πιάσω πένα...( με τρομάζω ::))

 

Καθομαι και σκέφτομαι πώς θα ήταν αν παρατούσα μια μέρα και τις ηχογραφησεις σαν χόμπυ και τα έξοδα που το ακολουθούν, και δεν ασχολιόμουν καθόλου.

 

Δεν ξέρω...

 

 

Αυτό που δεν έχεις, είναι και αυτό που σου λείπει....

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει τυχει σε κανεναν να κανει το 'χομπι' του επαγγελμα και μετα να φαει τη πακεταρα που εμεινε χωρις χομπι? ε?  :-X

 

Όχι ακριβώς, αλλά χάνει την μαγεία του όταν πάει να εκπορνευθεί/μαγαριστεί ποικιλοτρόπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου