Προς το περιεχόμενο

Ποιοί μουσικοί μας ενέπνευσαν;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ABBA

Πάντα ήθελα να παίζω χορευτική μουσική που θα ξετρελλαίνει τον κόσμο παρέα με έναν φίλο και δυο Σουηδέζες (που με θέλουν) στο γκρουπ.

Tώρα εξηγείται το γιατί ο φίλος μου Audiokostas, μου ζήτησε να του δώσω την άσπρη strat μου και γιατί έκανε προσθετική μαλλιών. ;)

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά η πρώτη φορά που ένιωσα πως θέλω να πιάσω μια κιθάρα και να παίξω ήταν όταν άκουσα το shine on you crazy diamond και  πάντα βλέπω στοιχεία απο τον

gilmour στο παίξιμο μου .  Επίσης την πρώτη φορά που ένιωσα πως πρέπει να αγοράσω κιθάρα ήταν όταν άκουσα τα ρυθμικά του Schaffer και απο τότε πάντα μου αρέσει να παίζω καμιά φορά έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που μ εκαναν να αγορασω ηλεκτρικη ηταν οι Dire Straits.

Αυτοι που με εβαλαν στον κοσμο της ροκ ως πορωμενο,οι Deep Purple.

Αυτοι που με εβαλαν στην αμερικανοπεντατονικη(κομβικο σημειο),οι Skynyrd.

 

Απο κει και περα με το περασμα των χρονων,εμπνεεσαι καθε μερα απο καινουρια πραγματα,σε ολους τους τομεις.

 

Tραγουδι:Danny Bowes,Warren Haynes

Kιθαρα:Mark Knopfler,Greg Howe,Vinnie Moore.

Συνθεση:Luke Morley(Ο πιο υποτιμημενος συνθετης στην ιστορια της ροκ),

Ritchie Kotzen,Ritchie Blackmore,Χατζηδακις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που μ εκαναν να αγορασω ηλεκτρικη ηταν οι Dire Straits.

Αυτοι που με εβαλαν στον κοσμο της ροκ ως πορωμενο,οι Deep Purple.

Αυτοι που με εβαλαν στην αμερικανοπεντατονικη(κομβικο σημειο),οι Skynyrd.

 

Απο κει και περα με το περασμα των χρονων,εμπνεεσαι καθε μερα απο καινουρια πραγματα,σε ολους τους τομεις.

 

Tραγουδι:Danny Bowes,Warren Haynes

Kιθαρα:Mark Knopfler,Greg Howe,Vinnie Moore.

Συνθεση:Luke Morley(Ο πιο υποτιμημενος συνθετης στην ιστορια της ροκ),

Ritchie Kotzen,Ritchie Blackmore,Χατζηδακις.

 

Μου κανει εντυπωση που δεν συμπεριελαβες τον (φανταστικο) κο John Norum.

Ακουγοντας τη μουσικη σου νομιζα οτι ειχες επηρρεαστει/εμπνευστει απο το στυλ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το πως βλέπω τη μουσική γενικά αλλά και τη μουσική μου, χωρίς αμφιβολία Yann Tiersen.

 

Στα πάντα, από την μελωδική του επεξεργασία και τις ενορχηστρώσεις μέχρι τα διαφορα happenings, όπως να παιζει μπροστα σε μαναβικα για 10' και να τα μαζευει, να παίζει όλο το προγραμμα μονο με αναλογικά συνθς, κτλ κτλ, αλλα και να γραφει 2 απο τα πιο επιτυχημένα soundtracks ever...

 

Οποτε i want to be like him. Να βγαινω σε φεστιβαλ ροκ, με toy piano και melodica και ο ντραμμερ να βαραει ενα πριονι για να κάνει ουαουαουαουα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστος Τσαπράζης (Ξύλινα Σπαθιά)... Ίσως το πρώτο έναυσμα να ασχοληθώ με το μπάσο... Μετά ακολούθησαν οι Flea (RHCP) και Novoselic (Nirvana)... Μεγάλες επιρροές επίσης είναι οι Sam Rivers (Limp Bizkit), Fieldy (Korn), John Moyer (Disturbed), Rex Brown (Pantera), Tim Commerford (RATM) και Chi Cheng (Deftones)...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση που δεν συμπεριελαβες τον (φανταστικο) κο John Norum.

Ακουγοντας τη μουσικη σου νομιζα οτι ειχες επηρρεαστει/εμπνευστει απο το στυλ του.

Για να κανω την παραπανω επιλογη,πεταξα εξω ονοματα(αλλα και καλλιτεχνες απο άλλα μουσικα στυλ)με μεγαλη δυσκολια.. :-[

Ο Νορουμ δεν περασε απ το μυαλο μου. :)

Οντως φανταστικος παντως,σε οσα εχω ακουσει.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν αρχη ηταν οι κυριοι απο τους Bluesbrakers (Mayall, Clapton) και μετα "προχωρησα" σε Page, Blackmore.

 

Στη εφηβικη ηλικια ηταν οι κυριοι KK Downing & Glenn Tipton και μετα ο Michael Schenker.

 

Γυρω στα 17 εμαθα και τον Stevie Rave-On και κολησα.

 

Τωρα τελευταια με εμπνεει πολυ ενας κυριος απο Louisiana ονοματι Dax Riggs, οχι για την δεξιοτεχνια του στην κιθαρα, αλλα επειδη γραφει τραγουδαρες των 2 λεπτων που μου μενουν αξεχαστες.

 

Α, και ο Jeff Buckley... τον ακουω και τρεχω να πιασω την κιθαρα (αλλα δεν καταφερνω να τον ακολουθησω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά η πρώτη φορά που ένιωσα πως θέλω να πιάσω μια κιθάρα και να παίξω ήταν όταν άκουσα το shine on you crazy diamond...

 

... ακριβώς έτσι.. Για ηλεκτρική όμως, γιατί ήδη έπαιζα κλασσική τότε..

 

Θυμάμαι ακόμη την κασσέτα που μου είχε γράψει ένα ξαδερφάκι μου...

 

Dire Straits   -   In The Gallery

Floyd           -   Shine On You Crazy Diamond

Deep Purlpe  -   Child In Time

John Healey  -   Blue Jean Blues

City            -   Am Fenster

Peter Green  -   Slabbo Day

Floyd           -   Time

 

αυτό ήταν.... βάπτισμα κανονικό. Ωστόσο το Shine On You Crazy Diamond ήταν και θα είναι το τραγούδι που έβαλε το μικρόβιο της ηλεκτρικής...

 

 

 

 

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου