Προς το περιεχόμενο

Τι άλλο με καινούργιο iMac;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

boukas ξαναποστάρω το ποστ γιατι προφανώς δεν το διάβασες...

 

Κι επειδή ούτε εσύ διάβασες τι έγραφα, σου ξαναλέω να πας σε ubuntu

Edit: Αν βάζεις ub τότε δε θα δεις εντυπωσιακά περιβάλλοντα. Πρέπει να τα φτιάξεις μόνος σου δες πχ εδώ http://vistakiller.blogspot.com/

 

Eye κι εγώ κανά δίμηνο τώρα έχω στον έναν το ub και σαν λ.σ. με έχει αφήσει τόσο ικανοποιημένο που στον δυνατό υπολογιστή έχω τα win μόνο και μόνο για το sonar, που τελικώς με κέρδισε, καθώς μου φάνηκε ότι αξιοποιεί πλήρως και τους 4 πυρήνες. Μάλιστα σκέφτομαι να πάω και σε 64μπιτα vista, καθώς η cakewalk διαβεβαιώνει ότι δουλεύει μια χαρά, αλλά προς το παρόν είδωμεν!

 

Marathon ακολουθούν κι άλλες εταιρίες σαν την hp που το σκέφτεται σοβαρά να πάει και αυτή πος αυτήν την κίνηση. Όλο αυτό είναι καλύτερο για όλους, καθώς και το ελεύθερο λογισμικό θα συνεχίσει σε καλύτερα βήματα και το win θα γίνει καλύτερο και το osx ακόμη καλύτερο.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η αλήθεια είναι ότι το σύγκρινα με το προηγούμενο nuendo, οπότε και είδα καλύτερα αποτελέσματα. Πάλι θα ψάχνομαι με sonar7 vs cubase4?

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κιλον, είσαι συμπαθής/συμπαθέστατος αλλά επιμένεις να παριστάνεις ότι τα ξέρεις όλα και καταλήγεις να λες άκυρα πράγματα.

 

Δεν υπάρχει τζαζ που να ηχογραφείται με το Reason.

 

Τέλος (;)

 

 

 

Τώρα το είδα αυτό ....  :o :o :o

 

Ρε eye θα μας κουφάνεις με αυτά που λές  ;D

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να παραθέσω κι εγώ την άποψή μου (αν και λίγο καθυστερημένα...)

Χρησιμοποιώ Mac για τη δουλειά μου (γραφίστας) εδώ και 20 χρόνια. Για το χόμπι μου (μουσική) εδώ και 10 χρόνια. Στο τωρινό μου setup (Dual G5, Tascam FireOne, Alesis M1 active monitors) χρησιμοποιώ ΚΑΙ το Garageband, όταν θέλω απλά να αυτοσχεδιάζω, ΚΑΙ το Digital Performer όταν θέλω να κάνω κάτι παραπάνω. Δεν είμαι ούτε υπέρ του ενός προγράμματος, ούτε υπέρ του άλλου. Το ένα με βοηθάει στην εξάσκηση και στο να κατεβάσω ιδέες, και το άλλο στο να τις οργανώσω/βελτιώσω/ολοκληρώσω ηχητικά.

 

Αν λοιπόν κάποιος τώρα ξεκινά στο να γράφει μουσική μέσω του iMac, θα πρότεινα να ξεκινήσει με το Garageband για να εξοικειωθεί με τις συνδέσεις, τον τρόπο εγγραφής, το τι είναι pattern, loop, midi, κλπ κλπ κλπ, και μετά προχωρά. Επομένως ο iMac με το Garageband από άποψη βασικού συστήματος είναι ΟΚ -για αρχή, το ξανατονίζω. Κατά την άποψή μου, θα χρειαστεί όμως ένα audio interface και ένα ζευγάρι monitors, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Ο δικός μου συνδυασμός είναι αρκετά οικονομικός σε σχέση με αυτά που προσφέρει, θα μπορούσε όμως η τιμή να κατέβει κι άλλο με άλλα monitors (π.χ. ένας φίλος χρησιμοποιεί τα ESI near05 και είναι ευχαριστημένος).

 

Παραθέτω και τα λινκς:

Tascam FireOne -> http://www.thomann.de/gr/tascam_fireone.htm 148 euro

ESI near05 monitors -> http://www.thomann.de/gr/esi_near05_aktive_nahfeldmonitore.htm 185 euro

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου