Προς το περιεχόμενο

Τι άλλο με καινούργιο iMac;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε συ kilon να σε ρωτησω κι εγω κατι . πως γινεται το garage band να σε εισαγει στον κοσμο της δημιουργιας της μουσικης? το εχω δει λιγο στον μακ ενος φιλου και μου φαινεται πολυ μακρια απο αυτο που λες και ειδικα αυτο που λες σχετικα με το logic και τις ομοιοτοητες. (ειαι χρηστης logic σε pc).  Ξαναλεω οτι δε γνωριζω τι παιζει σε βαθος με το garage band απλα η συντομη επαφη μου με κανει να ειμαι περιεργος να μου εξηγησεις τι εννοεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

O Kilon εννοεί ότι έχει αρκετές ομοιότητες όσον αφορά το χειρισμό του, σίγουρα το garageband είναι ένα ερρασιτεχνικό πρόγραμμα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχει καλή ποιότητα ήχου(προσωπικά μ'αράσει πιο πολύ από άλλα δημοφιλή seq).Όντως λοιπόν μπορούμε να πούμε ότι σε προετοιμάζει για να πας στο κορυφαίο logic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ kilon να σε ρωτησω κι εγω κατι . πως γινεται το garage band να σε εισαγει στον κοσμο της δημιουργιας της μουσικης? το εχω δει λιγο στον μακ ενος φιλου και μου φαινεται πολυ μακρια απο αυτο που λες και ειδικα αυτο που λες σχετικα με το logic και τις ομοιοτοητες. (ειαι χρηστης logic σε pc). Ξαναλεω οτι δε γνωριζω τι παιζει σε βαθος με το garage band απλα η συντομη επαφη μου με κανει να ειμαι περιεργος να μου εξηγησεις τι εννοεις.

 

Νομίζω δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις γιατί:

 

1ον ) αν αρχίσεις να μελετάς το τι τεχνολογία υπήρχε οχι πολυ πρίν , ας πουμε 10 χρόνια πριν .Οταν το 1998 δουλευα Cubase πχ δεν υποστήριζε plugins , ούτε multitakes , το interface του ήταν το μαύρο χάλι , βέβαια ούτε λόγος για apples loops ή οποιαδήποτε άλλο tool loop friendly, multitrack recording , movie track και φυσικά τα instruments του cubase ήταν και παραμένουν αστεία. Το μόνο καλό που είχε ήταν τα advanced midi editing tools που είναι άχρηστα για κάποιον αρχάριο και που δεν χρησιμοποίησα ποτέ .

 

2ον ) αν ρίξεις μια ματία τόσο στο λινκ που έδωσα όσο και γενικά στο ίντερνετ θα δείς οτι το garageband έχει όσο και αν σου φένεται αδιανόητο , ενα πολυ μεγάλο , τολμώ να πω τεράστιο κοινο που κάνει μαζι του πολυ καλή μουσική. Ένας απο αυτούς είμαι και εγώ και ας δηλώνω φανατικός χρήστης Ableton Live. Ανέβασα και ένα κλιπάκι το Twister που πήρε κάποιες πολυ καλές κριτικές απο την κοινότητα του νοιζ.

 

3ον) γιατι είναι φτιαγμένο και ραμένο για αρχάριους .

 

4ον) Γιατί αν κάποια άλλα προγράμματα κάνουν την μουσική επαγγελματική αυτό το προγραμματάκι κανει την μουσικη .... διεσκέδαση.

 

5ον) Γιατί ότι μπορεί να σου φέρει έμπνευση είναι το ιδανικό πρόγραμμα.

 

6ον) Γιατί είναι τόσο αγαπητό πρόγραμμα που ανάγκασε την ψιλομύτο Steinberg να βγάλει τον κλόνο του garageband , με το αστείο όνομα sequel (οφείλω όμως να ομολογήσω ότι κάνανε πολυ καλή δουλεία) .

 

http://www.steinberg.net/en/products/musicproduction/sequel_2.html

 

 

και φυσικά εννοείται οτι μπορω να συνεχίζω να απαριθμώ λόγους για τουλάχιστον μια εβδομάδα......

 

Α υπόψην αυτό που λέω για το logic ισχύει μόνο για την τελευταία έκδοση την 8. Και δεν κάνανε το garageband να μοιάζει με το Logic , αλλά το Logic να μοιάζει με το garageband. O λόγος είναι οτι μόνο η έκδοση 8 του Logic δημιουργήθηκε απο την Apple όπου και ανήκει πλέον το προιον.

 

Α και παραμένω φανατικός χρήστης Ableton Live το οποίο έρχεται δεύτερο μόνο στο Μοτιφάκι μου. Οχι για να μην νομίζετε οτι κάνω διαφήμιση στην Apple.

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και γω τη γνώμη μου.ένας φίλος πηρε μακ (δεν έχει ιδέα απο μουσική-πολυτεχνείο έχει τελειώσει) και έγραψε μουσική με το garage band και όψι μονο αυτό,αλλά έμαθε τι είναι τα midi files κατέβασε απο το ιντερνετ και τα άλλαζε ήχους με διάφορα όργανα.εγώ έχω xp και linux σε 2 διαφορετικούς δίσκους.παρόλο που ιντερνετ μπαίνω μόνο με linux και τα windows τα έχω για μουσική(έχω ακόμα απενεργοποιημένες τις θύρες ιντερνετ) και παρόλο που έχω άπειρα plugins έχουν αρχίσει να με εκνευρίζουν τα windows πάρα πολύ γιατί όλο ανωμαλίες είναι.Είναι πως θα ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ.πάρτε mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε... εντάξει, αρκετά.

 

Το Garageband και το Sequel είναι υποτυπώδη pattern-based sequencers για απολύτως ερασιτεχνική χρήση. Κανείς δεν ισχυρίζεται οτιδήποτε άλλο.

 

Το Logic είναι ένα πλήρες πακέτο για επαγγελματική και ερασιτεχνική χρήση με τεράστια ενσωματωμένη αξία λόγω της πληθώρας προγραμμάτων που το συμπληρώνουν και των οκτώ (αν θυμάμαι καλά) dvd με samples που δωρίζονται στον αγοραστή του.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η επιμονή να καταδειχθεί ότι μπορεί κάποιος να γράψει μουσική με το Garageband ή οτιδήποτε παρεμφερές. Μουσική δεν είναι μόνο η οργάνωση σαμπλαρισμένων λουπών (!) πάνω στο timeline. Μπορεί διάφοροι να το νομίζουν αλλά ο κατάλογος εκείνων που δεν το νομίζουν είναι πολύ μεγαλύτερος και πολύ σημαντικότερος καλλιτεχνικά.

 

Για εμένα, αυτά είναι όλα παιγχνίδια που έχουν σαν σκοπό να παρασύρουν ανθρώπους στην πεποίθηση ότι έχουν συνθετικό ταλέντο, ενώ το μόνο που ξέρουν είναι να μετακινούν έγχρωμες μπάρες πάνω στο timeline και να θυμούνται ποιες λούπες ταιριάζουν με ποιες άλλες λούπες. Εντάξει, παραδέχομαι ότι και αυτό δημιουργική ενασχόληση είναι, αλλά δεν έχει καμία σχέση με πραγματική σύνθεση ή πραγματική μουσική δημιουργία και γι' αυτό δεν έχουμε ακούσει μέχρι σήμερα τίποτε σημαντικό από αυτό το χώρο.

 

Και εγώ προσωπικά έχω παρασυρθεί στο παρελθόν από τέτοιες καλιεργημένες πεποιθήσεις, αλλά στην πορεία διαπίστωσα ότι στερούνται πραγματικού νοήματος και οποιασδήποτε προοπτικής - για την ακρίβεια είναι ιδιαίτερα βαρετές.

 

Τέλος πάντων, αυτά θα τα δει κανείς μόνος του (αν τα δει), αλλά μέχρι τότε ας μην βαφτίζουμε καλό sequencer ένα προϊόν που φανερά έχει φτιαχτεί για εντελώς χομπύστικη χρήση. Μπορεί η Steinberg να έχει απογοητεύσει πολλούς, αλλά το Sonar, το Samplitude/Sequoia και το Logic επιτρέπουν σημαντική ελευθερία προσέγγισης στο συνθετικό ζητούμενο - πολύ πέρα από τους περιορισμούς που επιβάλλει ένα pattern-based sequencer.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα όπως και να χει όλοι σήμερα με loops δουλεύουν ή τουλάχιστον δεν μπορούν να το αποφύγουν έτσι όπως έγινε από τότε που ασχολήθηκαν με την δημιουργία μουσικής με υπολογιστή, εκτός του ότι τα samples είναι απαραίτητα πχ πως εμείς μικροί αγοράζαμε αρμόνια synth κτλ.από την άλλη το ποιό είδος μουσικής είναι ωραία αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό,μπορεί και λογικό.διαλέγεις και παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις μεγάλο λάθος να νομίζεις ότι όλοι δουλεύουν με συνθια και με λούπες. Πολύ μεγάλο λάθος. Άνοιξε τους ορίζοντές σου και ξανακοίτα το ζήτημα, μπορεί να έχεις αλλάξει γνώμη.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά πόσο μεγάλο είναι αυτό το "γύρω μου";

Τζαζ, ακούς για παράδειγμα;

Ακούς πολλά σύνθια και πολλές λούπες εκεί;

Είσαι σίγουρος ότι θα επέλεγε κάποιος το Garageband για να "γράψει" ένα τζαζ τρίο;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι πιανίστας και σε πληροφορώ ότι παίζω όλα τα real books (ξέρεις που δεν έχει συνοδεία στο αριστερό χέρι παρά μόνο συγχορδία με σύμβολα) με αυτοσχεδιασμούς κτλ.η jazz είναι καθαρά αυτοσχεδιαστική μουσική και θέλει μουσικούς καλούς,άσε που δεν γράφεται σε νότες,όπότε ότι και να έχεις δεν μπορείς να γράψεις.σου λέω για τα άλλα είδη μουσικής,πχ όπως τα συγχρονα ελληνικά (που δε μου αρέσουν καθόλου) ηλεκτρονική μουσική, new age , ambient.κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου