Προς το περιεχόμενο

Τι άλλο με καινούργιο iMac;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν δίνεις σε έναν που μόλις πήρε το δίπλωμα μια Ferrari (εάν υποθέσουμε όυι το Cubase είναι Ferrari)...σιγά-σιγά ας κατανοήσει και ας εξελιχθεί.

 

Εμ, από εδώ το πάς... από εκεί το φέρνεις... θα τη πάταγες, που θα πήγαινε....

 

Ωρε marathon, όσο άτοπο είναι να δώσεις σε ένα νέο οδηγό μία Φεράρι τόσο άτοπο/επικίνδυνο/επιζήμιο είναι να του δώσεις και ένα Ζάσταβα. Και μεν το Cubase δεν είναι Φεράρι (άλλα έχουν τον τίτλο), αλλά το Garageband ΕΙΝΑΙ Ζάσταβα. Δεν το καταλαβαίνεις;

 

Το επιχείρημα περί "κιθαρούλας" είναι σα να λες "εγώ το θέλω το αμάξι για να πηγαίνω από το σαλόνι έως την κρεβατοκάμαρη τα βράδυα, και άμα αποφασίσω να πάω πιο 'κει, θα πάρω ταξί". Εντάξει, δεκτόν, αλλά λέγοντας κάτι τέτοιο, εσύ ο ίδιος στερείς από τον εαυτό σου τη δυνατότητα να συγκρίνεις sequencers. Άλλωστε, αυτό που λες ότι θες να κάνεις (περί κιθαρούλας) ο SF (και εγώ) θα σου λέγαμε να το κάνεις χωρίς ΚΑΝ να έχεις κομπιούτερ.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για απλή κιθαρούλα και λίγο παραπάνω στο pc υπάρχουν διανομές linux (πχ ubuntu studio) που κάνουν την ίδια και καλύτερη δουλειά, οπότε να και κάτι που γίνεται in the box με το pc. Αν πάρεις και dell, τότε πέρνεις με ubuntu αντί windows μηχάνημα και είσαι κομπλέ.

Συνεχίστε

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Εσύ θεωρείς το Garageband Zastava  γιατί δεν ελέγχει τις κυματομορφές??? Εσύ δεν καταλαβαίνεις ότι μπλέκεις το μουσικό με τον ηχολήπτη-επεξεργαστή ήχου. Μα είναι τα ίδια???

Μην κάνεις το λάθος που κάνουν όλοι με το Photoshop... το Photoshop είναι ένα ΑΚΡΩΣ επαγγελματικό πρόγραμμα που απευθύνεται κυρίως σε 4 επαγγέλματα. Φωτογράφους, γραφίστες, διαχωριστές, τυπογράφους...και κοινούς θνητούς. Διάλεξε και πάρε. Μπορεί κάποιος να είναι καλός σε όλα? Πρέπει ο κιθαρίστας να είναι και γ@μ@τος ηχολήπτης, παραγωγός και ότι άλλο?? Μην μας μπερδεύει η τεχνολογία, κάνει τα πράγματα να φαίνονται εύκολα, όταν αποφασίζεις να περάσεις από το στάδιο του ερασιτέχνη στο του επαγγελματία είανι άλλου παπά ευαγγέλια.

2) Προφανώς και θέλω να πηγαίνω από το σαλόνι στη κρεβατοκάμαρη. Καλύτερος κιθαρίστας (πιανίστας με τα midi είναι εύκολο πειράζοντας τελείες) θέλω να γίνω....και προφανώς για να κάνεις μουσική δεν χρειάζεται υπολογιστής (αυτό είπα και στον Killon πριν)...εγώ καθημερινά ρίχνω μία-δύο πενιές σε μία ακουστική που έχω μόνιμα στο σαλόνι...υπολογιστή ανοίγω τα Σαββατοκύριακα....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για απλή κιθαρούλα και λίγο παραπάνω στο pc υπάρχουν διανομές linux (πχ ubuntu studio) που κάνουν την ίδια και καλύτερη δουλειά, οπότε να και κάτι που γίνεται in the box με το pc. Αν πάρεις και dell, τότε πέρνεις με ubuntu αντί windows μηχάνημα και είσαι κομπλέ.

Συνεχίστε

Δηλαδή συνιστάς σε ένα παλικάρι 16-17 χρόνων που έχει μία κιθαρούλα αυτή τη λύση? Και τα Dell Τα θεωρείς φτηνά?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα, θα ειχα τη διάθεση να γίνω περισσότερο τεχνικός (καθότι αγόρασα ένα imac πριν δύο μήνες) αλλά δυστυχώς δεν έχω διαθέσιμο χρόνο. Ίσως αργότερα.

 

 

μεγειά, έχω samples εάν θές!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν απέχουμε πολύ από την εποχή που θα πατάμε ένα PLAY, το μηχάνημα θα βάζει στη σειρά μερικούς τυχαίους ήχους και εμείς θα θεωρούμε τους εαυτούς μας μουσικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε θα έρθω σε σένα ή στον Superfunk, θα σας πληρώσει η δισκογραφική μου να μου τα φτιάξετε.

 

μη λες ψεμματα αν ειναι να παρουμε λεφτα απο τη δισκογραφικη ...ζησε Μαη μου να φας τριφυλλι ;D ;D,παντως αν μου τα σκασεις κασερατα ;D (cash money οπως λεμε Johnny Cash ;D) σου φτιανω παππαδες με το pc μου & τo  SONARακι μου (2 εως 4 εκατοσταρικακια αναλογα με το version & φτιανεις με αυτο και ενα pc καινουργιο Dark Side of the Moon αν ξερεις τι κανεις μια και τα εχει ΟΛΑ μεσα απο vst & effects  μεχρι μηχανη εσπρεσσο ;D ... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή συνιστάς σε ένα παλικάρι 16-17 χρόνων που έχει μία κιθαρούλα αυτή τη λύση? Και τα Dell Τα θεωρείς φτηνά?

 

Γιατί όχι; έτοιμο είναι και με dell laptop κάτω από 1000€. Ή μήπως δεν το ήξερες ότι η dell στέλνει τόσο φθηνά laptop με ubuntu πάνω, έτοιμο με όλα να δουλεύουν κομπλέ?

 

Ή μήπως από την άλλη θεωρείς τραγικά δύσκολο για ένα 16-17χρονο παλικάρι να πατήσει 2 κλικ να βάζει όσα και όποια προγράμματα θέλει, σε περίπτωση που δεν του αρέσει ότι έχει μαμίσιο για μουσική το ub?.

Μη σου πω ότι πιο εύκολο είναι γιαυτόν η όλη δοκιμασία, παρά για εμάς που το λινουξ το συνδυάσαμε με μυστήρια πράματα και έφτασε να έχει διανομές πιο εύκολες και από το περιβόητα win!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά για μένα τα linux...είναι εξωγηινά...όπως το Cubase!!!!!

 

για τους περισσότερους μη σου πω.....

 

μία φορά δοκίμασα να βάλω Linux στην ζωή μου, μού έσπασε τα νεύρα το Install με τις ασυμβατότητες και φώναξα "VIVA LA WINDOWS"  ;D ;D ;D ;D ;D

 

κάποια στιγμή ίσως ξαναπροσπαθήσω.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου