Προς το περιεχόμενο

raining pleasure reflections το ακούσατε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω και μια μέρα ακούω το reflections του χατζιδάκη όπως το έπαιξαν και το κυκλοφόρησαν(και μαλιστα στην BLUE NOTE) oι RAINING PLEASURE. για την μουσική του χατζιδάκη δεν μπορω να εκφερω αποψη και να συγκρινω με το κανονικο reflections, μιας και δεν το έχω ακούσει, και γενικότερα(ο απαραδεκτος...) δεν έχω μελετησει αυτον τον τεραστιο συνθετη.

 

παντως ένα εχω να πω : το ηχητικο αποτελεσμα των rp είναι εκπληκτικο.

 

και μια απορια : τι αναγκη έχει μια τετοια μπαντα το fame story?????

και αλλη μια προς superfunk : με τι κιθαρες ηχογραφηθηκε ο δισκος??(φανταζομαι οτι ξερεις!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσχετο αλλά μου τη σπάνε οι raining pleasure γιατί είναι πιο άγγλοι και απο τους άγγλους...

Ο Χατζιδάκις είναι Θεός και αντί να ακολουθούν το μονοπάτι που χάραξε και να συνεχίζουν, οι νέοι Έλληνες μουσικοί (όχι όλοι) τον διασκευάζουν και μετά συνεχίζουν τα ίδια...

 

( συγνώμη mechmg93, προσωπική άποψη είναι μην το παρεις στραβά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ikon ειναι οτι και εμενα, με εξαιρεση τον παραπανω δισκο μου την σπανε αφανταστα και δεν μου αρεσει η μουσικη τους αλλα τους εκτιμω στο ειδος τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok και επειδή δεν πρέπει να μιλάμε χωρίς να ξέρουμε (σε εμένα αναφέρομαι) ίσως να έχεις δίκαιο γιατί εγώ δεν τον έχω ακούσει τον δίσκο, μπορεί να είναι πολύ καλός...το σχόλιό μου τους αφορούσε γενικότερα. Αν τον πετύχω πουθενα θα τον ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο που το ρωτάς γιατί μίλησα μαζί τους στο τηλέφωνο την προηγούμενη εβδομάδα :wink:

 

Μάλιστα ταξιδέψαμε και με το ίδιο αεροπλάνο στη Γερμανία όπου ηχογραφήθηκε ο δίσκος.

 

Ο Βασίλης παίζει με αυτήν την tele που του έχω φτιάξει εγω

 

RIVERATELE.jpg

 

(warmoth light one piece swamp ash,boat countour maple neck,rio grande tallbaoys pickups)

 

& μια Les Paul std του 89

 

Ο άλλος κιθαρίστας με μια stock FENDER AMERICAN TELE STD :wink:

 

Προσωπικά νομίζω ότι ο δίσκος είναι καλός & ότι τα παιδιά προσπάθησαν πολύ ενω η παραγωγή ειναι ΑΨΟΓΗ.

 

Χαίρομαι δε που με τον τρόπο τους ανοίγονται σε πιο "ελληνικά" πράγματα...

 

Τελος δεν υπάρχει κανένας λόγος να τους κρίνουμε αρνητικά επειδή το τραγούδι τους παίζει σε μια διαφήμηση,τοτε ας καταδικάσουμε & τον Dylan,Springsteen,Nick Cave,& δεκαδες αλλους που εχουν δωσει τραγούδια τους σε διαφημιστικά σποτ. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου αξίζει ένα πολύ μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στους Raining Pleasure που ασχολήθηκαν με το συγκεκριμένο έργο του Μάνου Χατζιδάκι.

Η αλήθεια είναι όμως ότι κι εγώ είχα "σπαστεί" μαζί τους, όχι μόνο για τις διαφημίσεις, που εν τέλει καλώς και τις κάνανε, απλά με τον καιρό έγινε πολύ "σούπα" η όλη φάση (μέχρι και στο τηλέφωνο του ΟΤΕ όταν είσαι στην αναμονή ακούς το "Fake"...), αλλά και με τις εμφανίσεις τους σε FAME STORY και σε κάτι βραβεία MAD κλπ...

 

Η κίνησή τους να βγάλουν ένα τόσο "αντιεμπορικό" album είναι σίγουρα αξιέπαινη γιατί έδειξαν ότι:

1) έχουν σωστές μουσικές καταβολές και μουσικό "επίπεδο"

2) δε φοβούνται το ρίσκο

 

Η μόνη μου ένσταση σχετικά με το album είναι το γεγονός ότι κατά 90% περίπου έγινε αναπαραγωγή του πρώτου δίσκου "Reflections"... Mε κάποιες αναλαμπές νέων στοιχείων και ήχων (κάτι wah,feedbacks στην κιθάρα, μερικά synths δίνουν ένα φρέσκο αέρα στα κομμάτια), κατά τη γνώμη μου οι Raining Pleasure "πάτησαν" πολύ πάνω στην παλιά ηχογράφηση.

Σε πολλά, αν όχι σε όλα τα κομμάτια έχουν χρησιμοποιήσει "vintage" ήχους strings, flutes κα.

Eξαίρεση αποτελεί το "Noble Dame" το οποίο είναι πιο φρέσκο και με jazz feeling, αλλά αυτή η διαφορετικότητα του κομματιού, μου έδωσε την αίσθηση του Bonus track...

Από την άλλη βέβαια, αυτό κανείς θα μπορούσε να το δει και με θετική ματιά... :lol: :wink:

Tελειώνοντας, θα πω ότι ο δίσκος μου άρεσε αμέσως πήρε τη θέση του στη δισκοθήκη μου δίπλα στις άλλες 2 υπέροχες εκδοχές του ίδιου έργου:

"Reflections" (ver. 1) και "Aντικατοπτρισμοί"

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα τω διαφημησεων λιγο με απασχολει. αλλωστε ετσι ανακαλυψα το fake και το οποιο το θεωρω ενα απο τα πιο ωραια pop τραγουδια που εχω ακουσει τα τελευταια χρονια.

 

αυτο που αδυνατω να καταλαβω ειναι η κινηση τους να πανε στο fame story. αυτος δεν ειναι λογος να τους απορριψω, αλλα σε αυτην την εκπομπη ειδα ατομα που δεν περιμενα (μητροπανος, μητσιας) και οταν ειδα και τους raining pleasure προσπαθουσα ματαια να βρω εναν λογο για τον οποιο πηγαν..

 

 

προς superfunk : αν θυμασαι φιλε, σε pm ειχες αναφερθει στη σχεση που εχεις μαζι τους, δεν μυρισα τα νυχια μου οτι θα ξερεις :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

επανερχομαι και σε αυτο το θεμα γιατι προσφατα επιστρεφοντας στα πατρια, μου δοθηκε η δυνατοτητα να ακουσω το πρωτο reflections με την new york rock n roll ensemble.

 

εκατσα, τα ακουσα με προσοχη, κομματι κομματι μια το πρωτοτυπο και μια το pleasure.το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι στην ουσια οι pleasure "φρεσκαραν το δισκο αυτο". με εξαιρεση το "orpheus" και τον "kemal" οπου τα πολυφωνικα φωνητικα(και η φωνη γενικοτερα) των pleasure με ξετρελλαναν, νομιζω οτι η πρωτη εκτελεση ειναι αρκετα πιο ενδιαφερουσα και ανατριχιαστικη.

θελω να διευκρινισω οτι ειμαι 22 χρονων και δεν εχω κανενα κολλημα με τις παλιες εκτελεσεις κλπ.

αλλα οταν ακουσα το "the day" απο το παλιο με ενα ανατριχιαστικο μπουζουκι(ειμαι εδω και καιρο μελος της κοινοτητας για την απενοχοποιηση του μπουζουκιου στην rock-alternative κοινοτητα...) σε ολη την διαρκεια του κομματιου επαθα την πλακα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω αυτή τη στιγμή τους Raining Pleasure στη ΝΕΤ να παίζουν ζωντανά (και πολύ καλά), κομμάτια από το Reflections.

Βλέποντας και τους 2 κιθαρίστες να παίζουν με Tele, κατευθείαν σκέφτηκα ότι ότι έχει μπει "δάκτυλος" ...Superfunk στην υπόθεση ΧΕΧΕ :lol: :lol: :lol:

Αλήθεια Superfunk τι gear χρησιμοποιούν oι Raining Pleasure?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου