Προς το περιεχόμενο

pc problem - πάγωμα και reset.


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σόρυ ξέχασα... όταν βάζω cd rom όλα άψογα..:(

 

Ακριβώς αυτό παθαίνω και γω όταν βάζω ενα συγκεκριμένο cd με ένα πρόγραμμα που θέλω να εγκαταστήσω.

Μόλις το βάλω κολλάει το σύμπαν και δεν κουνιεται τίποτα(βέβαια δεν κάνει ρισταρτ). Μόλις το βγάλω, όλα μέλι-γάλα.

Αν σου συμβαίνει και σένα αυτό, μάλλον έχεις προβληματικό δισκάκι. Οπότε απλά το κάνεις σουβερ ή το πας για ανακύκλωση.

 

Γενικά πάντως, αν ξεπεράσεις αυτό το πρόβλημα και όταν εχεις χρόνο, βγάλε το sp3. Με το sp2 ήταν όλα μια χαρά.

 

εντιτ: με κανένα άλλο δισκάκι δεν μου έχει κάνει τέτοιο πρόβλημα. Μάλιστα το έβαλα σε 2 dvd για να δω αν κάποιο έχει πρόβλημα, αλλα και στα 2 κολλαγε το πισι.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

το κάνει σε όλα τα dvd και όχι σε συγκεκριμένο είτε είναι δεδομένων είτε ταινία...

 

αν εχω αφήσει μέσα το dvd φορτώνει κανονικά το desktop και μετά από λίγο κάνει ότι έχω περιγράψει και πριν...

το sp3 θα το βγάλω ως τελική κίνηση πριν το format για να το τσεκάρω όσο μπορώ πριν επιστρέψω στο sp2...

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ και ήταν προβληματική ram. Το έψαξες αυτό? Δεν αποκλείεται να σου έκατσε στραβή

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τζόνυ δεν έχω 'αλλη εδώ τώρα για να τσεκάρω... ένα ένα module που τις άφησα τα ίδια...

αν είναι hardware θα το βρουν αυτοί... το θέμα είναι μη χάσω κι άλλη μέρα τρέχοντας γμτ

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζόνυ δεν έχω 'αλλη εδώ τώρα για να τσεκάρω... ένα ένα module που τις άφησα τα ίδια...

αν είναι hardware θα το βρουν αυτοί... το θέμα είναι μη χάσω κι άλλη μέρα τρέχοντας γμτ

 

Αφού είναι καινούριο το μηχάνημα γτ δεν το πας εκεί που το πήρες για να τρέξουν αυτοί για σένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπόρεσα να βρω ποιά motherboard είναι οπότε και δεν είδα τα τεχνικά χαρακτηριστικά, ώστε να μπορώ να δω αν έχω συμβατές μνήμες. Αν βολεύει αύριο πρωι,(και αν είσαι σχετικά κοντά από Ζωγράφου ή Νικαια) μπορώ να έρθω με ram και άλλο dvdr να δεις τι παίζει.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

νάσαι καλά animae... σου πέφτω μακρυά (Αγ Παρασκευή) αλλά έτσι κι αλλιώς τώρα τρώει το φορματάκι του κι αν κάνει πάλι τα ίδια πάει από κει που ρθε... αρκετά σας ζάλισα...

μη μου πούνε μόνο ότι είναι hardware σε καινούργιο μηχάνημα που τους είχα επισημάνει να τσεκάρουν...ο θεός κι η ψυχή τους...

 

Υγ. γι αυτό αγαπάω αυτό το φόρουμ τόσα χρόνια...τα νεύρα μου θα ήταν τσατάλια χωρίς την συμπαράστασή όλων σας..

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγ.Παρασκευή μου πέφτει κοντά πάντως, αν αλλάξεις γνώμη, στείλε πμ  ;)

 

Eπίσης κάτι άλλο που θα μπορούσες να κάνεις, είναι να κατεβάσεις μια live διανομή linux (και το ubuntu live cd είναι), ώστε να δεις αν έχεις εκεί κάποιο πρόβλημα.

 

edit: Αν είναι δική σου σύνθεση και όχι ετοιμο πισι, τότε είναι (πιο)πιθανό να χεις πρόβλημα hardware(από την άποψη ότι δεν είναι τόσο καλά τεσταρισμένο όσο ένα έτοιμο). Όταν είχα πάρει πισι, δικιά μου συνθεση, είχα κάμποσα προβληματάκια,δυστυχώς αυτά συμβάινουν.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Περιπέτεια τέλος..:)

 

τελικά (ευτυχώς) δεν ήταν θέμα hardware....

έγινε ένα προσεκτικό format (προσέχοντας σε κάθε βήμα μην ..σπάσουν τ' αυγά..)

και όλα πήγαν καλά... όλα δουλεύουν άψογα.. (πτου πτου...)

 

Συμπέρασμα για το τι έφταιγε....

ή έπιασε το "ξεμάτιασμα" της Σοφίας  ;D  ή ήταν θέμα drivers...

 

χοντρικά

αυτή την φορά το sp3 μπήκε κατευθείαν μετά την πρώτη εγκατάσταση και πριν τους drivers..

κατά την εγκατάσταση των drivers ακολούθως αποφέχθηκε το κάθε είδους auto instalation

από τα συνοδευτικά cd του hardware... εννοείται και τα κάθε είδους συνοδευτικά utilities

αμφιβόλου χρησιμότητας και σταθερότητας... επίσης μπήκαν οι πιο νέοι drivers αμέσως και

όχι ως update... ειδικά στην ati (που μάλλον με αυτή έγινε το μεγάλο μπάχαλο) μπήκε και η

τελευταία έκδοση του NET framework...

 

είχα καλοσυνηθίσει τον τελευταίο καιρό με με το "βάλε τα σιντάκια κι άστο μόνο του" αλλά

επανήλθα στην πραγματικότητα και μου ξύπνησαν μνήμες του παρελθόντος που για να

στήσουμε μια matrox με μια digidesign audiomedia τρώγαμε κανα μήνα ξενύχτια...

 

anyway...τέλος καλό όλα καλά...σας ευχαριστώ για μια ακόμα φορά...

όσο για το sp3 (αν και νωρίς να βγάλω συμπεράσματα) φαίνεται μια χαρά και όταν μπουν τα διάφορα

music soft θα επανέλθω αφού συνηθίζω να ξεζουμίζω τα pc μου δουλευοντας τα...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου