Προς το περιεχόμενο

pc problem - πάγωμα και reset.


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πάγωμα και επανεκίνηση , μου μυρίζει πολύ hardware πρόβλημα. Δοκίμασε και τα SP2 για καλό και κακό αλλά μάλλον δεν είναι καλά μαντάτα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

έχεις δίκιο Γιάννη... το πρότεινε κι ο animae παραπάνω και μέσα στην ταραχή μου και τα μπινελίκια δεν το είδα...

για να δούμε...

 

ΥΓ.Kilon φάε τη γλώσα σου...:)

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Npap, λυπάμαι που θα στο πω αλλά το πιο πιθανό από όλα είναι να μιλάμε για προβληματική κάρτα γραφικών. Tech ειμαι και στο λέω. Αν και δεν ειμαι ακριβώς σε αυτο τον τομέα ξέρω πράγματα. Αν δεν δουλέψει το uninstall του sp3 η λύση ειναι μόνο μία. Ανοίγεις τον πύργο και ξεβιδώνεις την κάρτα γραφικών. Την πας στο πλαίσιο και τους πιέζεις να την ελέγξουν εντός ημέρας. Εγώ ειχα ίδιο πρόβλημα ,έκανα όλες τις δοκιμές που μπορούσα μόνος μου και την πήγα στο πλαίσιο. Μέσα σε μια μέρα με ενημερώσαν ότι δυστυχώς ηταν προβληματική η κάρτα γραφικών.. επίσης και σε τρίτη περίπτωση που εχω τύχει από φίλο έφταιγε η κάρτα γραφικών.. προβλέπω λοιπόν αντικατάσταση.

Απο κει και πέρα να ελέγξεις αν το motherboard που έχεις έχει ενσωματομένο κάποιο chip γραφικών, σαν onboard κάρτα πχ, έτσι θα μπορεσεις να κάνεις την δουλειά σου όταν η κάρτα είναι στο πλαίσιο για αλλαγή αλλά και επίσης θα επιβεβαιώσεις ότι φταίει η κάρτα (σε περίπτωση δηλαδη που η Onboard δουλευει κανονικότατα).

Τέλος ένας ΒΕΒΑΙΟΣ τρόπος να δεις αν φταίει η κάρτα γραφικών είναι να βάλεις να τρέξει κάποιο video game και κατα προτίμηση βαρύ. Αν δεις ότι κολλάει και crasharei την πετάς στην μάπα του πλαισιονίστα.

:)

 

KATI AKOMA που θυμήθηκα..

Αν δεν βαριέσαι πήγαινε start - control panel - administrative tools - event viewer και κοιτα τα application και system. Εκεί θα δεις λάθη (κίτρινα ή κόκκινα) με κωδικούς και μικρή περιγραφή.. εκεί θα εντοπίσεις και το πρόβλημα.. μετά από κάθε crash και restart που σου εκανε λογικά θα έχει κοκκινο ή κιτρινο...

Αν θες δες το και ότι σφάλμα σου βγάζει google it ή πες μας και εμας..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....το πάγωμα και επανεκίνηση , μου μυρίζει πολύ hardware πρόβλημα..... 

 

...ή driver.

Στο Event Log (system & application), εμφανίζεται κανένα περίεργο error?

 

Πάντως αν απενεργοποιηθεί το αυτόματο restart στο system failure, η μεγαλοπρεπής μπλε οθόνη μπορεί να δώσει περισσότερες πληροφορίες για το τι συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πάγωμα και επανεκίνηση είναι μπλε οθόνη η οποία έχει ρυθμιστεί να μην φαίνεται σαν μπλε οθόνη κανονικά.

 

Συνήθως οι μπλέ οθόνες κάτι τέτοιες περιπτώσεις είναι απο προβλήματα hardware. Ασυμβατότητα? Κακή σύνδεση? Ποιός ξέρει?

 

Η συνηθισμένη all in one λύση για pc είναι η εξής:

 

Θα αρχίσεις να ξηλώνεις μέχρι να δεις τι φταίει.

 

π.χ. Ξεκίνα βγάζοντας μνήμη (άν εχεις 2 modules)

μετα δοκίμασε να παίξεις dvd χωρίς να έχεις την κάρτα TV  συνδεμένη κλπ κλπ μέχρι να δείς ποιός φταίει.

 

 

Κάποιος πρότεινε να πας πίσω στο  SP2 το οποίο το βρίσκω και εγώ καλή ιδέα.

Κάποιος πρότεινε mac που είναι η καλύτερη ιδέα!  ;D ;D ;D ;D :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

λοιπόν νέα από το μέτωπο...

 

αφού τσεκαρίστηκε η aver (δουλεύει άψογα όταν είναι μέσα και δεν λύνεται το πρόβλημα όταν την ξηλώνω) και η ati τουλάχιστον σε απαιτητικά παιχνίδια με full γραφικά δεν μασάει, καταλήγω στο προσωρινό συμπέρασμα ότι μάλλον φταίει το dvd player... ένα sata optiarc...

το πραγματικό πρόβλημα έχει περιοριστεί στο εξής...όταν βάζω ένα dvd αλλάζει για λίγο η μπάρα της έναρξης (γίνεται σαν να την γυρνάω σε classic mode) και μετά κάνει επανεκίνηση...

 

φίλοι tugito και hindmost τα log στα τελευταία error αναφέρουν αρκετά κόκκινα σφάλματα με κωδικό 206 από το netDDE και κάποια το cd rom...

 

επίσης Ηλία  το antivirus ποτέ δεν το αφήνω να τρέχει εκτός περίπτωσης σύνδεσης σε net...

 

ευχαριστώ και πάλι όλους σας για το ενδιαφέρον που δείχνετε...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λάμπρε από παρόμοιους συνδυασμούς σήμερα έκανα τόσους που έχω λαλήσει...:)

αλλά μην ανησυχείς συνεχίζω ακάθεκτος...έτσι κι αλλι΄ως πάει η μέρα...ούτε στο γραφείο μου δεν πήγα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεκινάς τα windows και έχεις CD/DVD μέσα στο drive ενώ δείχνει την μπάρα φόρτωσης, αργεί να ξεκινήσει? Ανάβει το φωτάκι του συνέχεια και μόλις το κάνεις eject ξεκινάνε τα windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου