Προς το περιεχόμενο

Midi απορία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηχογραφούμε ένα τσέλο ή ένα βιολί με το midi keyboard μας.Παίζουμε μια νότα ένα λα με αξία δύο ολόκληρων.

Στόχος μας είναι η δυναμική του να ξεκινήσει χαμηλά,να ανοίξει σιγά σιγά και στο τέλος να ξαναπέσει.Πως μπορούμε να το πετύχουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχογραφούμε ένα τσέλο ή ένα βιολί με το midi keyboard μας.Παίζουμε μια νότα ένα λα με αξία δύο ολόκληρων.

Στόχος μας είναι η δυναμική του να ξεκινήσει χαμηλά,να ανοίξει σιγά σιγά και στο τέλος να ξαναπέσει.Πως μπορούμε να το πετύχουμε?

 

Μέσω ADSR Amp Envelope , long attack , long release ή short. Εμένα μου αρέσει να συνδέω τον envelope και με το velocity και με το filter cutoff για περισσοτερη φυσικότητα. Μόνο μην το παρακάνεις με το cutoff. Αν είναι δυνατόν σε υψηλό velocity πέρνα το μέσα από FM ή κάποιο soft distortion. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο πιο προχωρημένη κατάσταση, αν το τσέλλο είναι δείγματα σε κάποιο απο τα σημερινά soft samplers (kontakt π.χ) και υπάρχουν velocity layers μπορείς να αναθέσεις το modulation wheel να κάνει crossfade απο

τα χαμηλής έντασης δείγματα σε αυτά της υψηλότερης. Επιτυγχάνεται ένα cresscento που μπορεί να ξεγελάσει.

Είναι μια τεχνική μπορεί να εφαρμοστεί σχεδόν σε όλα τα όργανα. Αν σου φαίνεται αδιάφορο τώρα, στο μέλλον που οι απαιτήσεις θα αυξηθούν μπορεί και να το θέλεις.

Πώς γίνεται τώρα αυτό ? Διάβασε στο εγχειρίδιο σχετικα με το Group Editor ή στέιλε μου κάποιο μήνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όχι απαραίτητα μπορείς να προγραμματίσεις το MIDI keyboard σου να στέλνει δεδομένα οποιουδήποτε

controller από κάποιο knob η slider (καλό θα ήταν να μας πεις ποιο keyboard χρησιμοποιείς)

 

2. Αν το keyboard σου δεν μπορεί να στείλει controller μηνύματα δε xάθηκε κάθε ελπίδα μπορείς

να γράψεις τις πληροφορίες αυτές με το ποντίκι στο MIDI track του προγράμματος που χρησιμοποιείς.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι τυχερός Sonar (5.0) έχω κι εγώ:

 

- Επιλέγουμε το MIDI track με το βιολί

- Menu: View -> Piano Roll

- Πάνω από το κάθετο keyboard υπάρχει ένα παραθυράκι που γράφει Notes/Velocity. Δεξί click->New Value Type.

Επιλέγουμε Type=Controller, Value=11 (expression), Channel=το channel στο οποίο ηχογράφησες το βιολί.

 

Τώρα πια μπορείς να ζωγραφίσεις στην κυριολεξία με το ποντίκι τις μεταβολές του expression στον χώρο

κάτω από το piano roll (εκεί που δείχνει και τα velocities). Μετά μπορείς να συνεχίσεις παραπέρα και

να προσθέσεις και άλλο controller με την ίδια διαδικασία. Πχ ο controller 74 ελέγχει το cutoff άρα μπορείς

να τον χρησιμοποιήσεις για να ανοίξεις και τη λαμπρότητα του ήχου μαζί με την ένταση όπως πρότεινε

ο Kilon.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου