Προς το περιεχόμενο

CV out απο Soundcard output??


warpie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποθετικά μιλώντας πως θα μεταφραστεί/περιοριστεί audio (μίας η περισσοτέρων συχνοτήτων) σε CV? Πως ξέρεις εκ των προτέρων τι audio συχνοτητες θα έχεις;

 

αν καταλαβα την ερωτηση, αυτο θα γινει σε software επιπεδο ετσι ωστε να εχω πληρη control του frequency kai amplitude.

 

τιμες που εγραψα πανω τις ειδες?

 

δεν βγαινουν τετοιες τασεις απο audio εξοδους

 

ειμαι σχεδον σιγουρος οτι η μοτου (τουλαχιστον) βγαζει εξοδο 10Vpp (-5V to +5V). Θα το μετρησω αυριο το πρωι για να σιγουρευτω...

 

 

sorry που επιμενω αλλα οταν μοθ σφηνωθει κατι στο μυαλο θελω να σιγουρευτω οτι δε γινεται πριν ηρεμησω ¨)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορει να βγαλει 10 Vpp θα καψει το συμπαν σε οτι συνδεθει...ειναι στανταρ οι τιμες και η Motu (που εχω την ιδια) ακολουθει αυτα τα στανταρ

 

+4 dBu, −10 dBV, +6 dBu αυτα ειναι τα στανταρ. δεν υπαρχει πουθενα 10Vpp

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι βρηκα εδω...

 

http://216.239.59.104/search?q=cache:JrNn-cXEUA8J:www.cycling74.com/forums/index.php%3Ft%3Dmsg%26goto%3D60331%26rid%3D0%26S%3Dab2f9e89a730dd2a387c5d21b3873240+motu+828+mk2+audio+output+voltage&hl=en&ct=clnk&cd=1&client=safari

 

 

θα το μετρησω και γω αυριο.

 

αλλα οπως και να εχει μπορω να ελεγξω το maximum output απ'το msp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ενδιαφερετε κανεις, μετρησα την εξοδο και εχει Voltage range -/+ 4.5V (με amplitude >= +/- 1.0 sto msp).

Επισης η μοτου εχει DC coupled εξοδους...

 

περισσοτερα σε λιγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κραταω τον ενθουσιασμο μου για αργοτερα αλλα νομιζω πως ειναι δυνατον να γινει κατι τετοιο...

 

παραθετω ενα sample. Το msp στελνει μια sinewave me frequency 0.1Hz (LFO) στην εξοδο της μοτου.

Το pitch shifting που ακοyτε ειναι απ'το CV in tou sh-101. Με αλλα λογια αυτο ειναι το μεγιστο/ελαχιστο pitch

που μπορω να παρω απ το 101 προς το παρων. Σιγουρα θελει λιγο tweaking αλλα σε πρωτη φαση :

 

cons

1) Θελει scaling σε hardware επιπεδο ετσι ωστε να εχω ενα Voltage range -/+ 5V.

2) φοβαμι μη μαμησω τη καρτα  ;D

 

pros

1)Αν τελικα δουλεψει θα ξεφορτωθω ενα MIDI-to-CV converter της doepfer που μου εχει σπασει τα νευρα.

2) Καλυτερο resolution (24μπιτ) απο οποιοδηποτε αλλο MIDI-to-CV converter γνωριζω..

3) θα πουλησω ολα τα MIDI-to-CV converterσ που εχω και θα παρω κομπολο'ι'α...  :)

 

ευχαριστω για τις απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου