Προς το περιεχόμενο

Ακούστε αυτό και πείτε ξανά αυτές με τα μικρόφωνα "τραγουδίστριες&quo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευτυχώς μας δικαίωσε το Ανώτατο Ευρωπαικό δικαστήριο για τις περιουσίες των Ελλήνων της Πόλης (και όχι Βυζαντινών Νίκο) και την Γενοκτονία και διωγμό που υπέστησαν την δεκαετία του 1950.

 

Αλλο το ενα και αλλο το αλλο Τακη (αν δεν το γνωριζεις οι ριζες μου ειναι και στην Πολη),μη μπλεκουμε τα θεματα,αλλο πραγμα η εκστρατεια μας στην Μ.Ασια το '19 και ο Τουρκο-Ελληνικος πολεμος,αλλο πραγμα η επαισχυντη ανταλαγη των πληθυσμων το 1923 & αλλο πραγμα οι συντονισμενες προσπαθειες της Τουρκικης κυβερνησης για πληρη "εκκαθαριση" απο μη Τουρκικα στοιχεια της νεας Τουρκικης επικρατειας απο το 28 και μετα....(η οποια ξεκινησε με την απαγορευση ασκησης των περισσοτερων επαγγελματων για τους Ελληνες και Αρμενιους και κορυφωθηκε με τα Σεπτεμβριανα...)

 

απο την αλλη τους 300.000-500.000 Τουρκοκριτες (γεννημα θρεμμα τσι Κρητης που ξεριζωσαν με το ετσι θελω και τους εστειλαν στα βαθη της Ανατολης με τις ανταλαγες του '23 τους αποζημιωσε ποτε κανεις? ;)

(οπως αλλωστε κανεις δεν αποζημιωσε και τον Ελληνισμο που εκδιωχθηκε απο τις πατριδες του,προσεξε τις ΠΑΤΡΙΔΕΣ του οχι τις "ιδιαιτερες" πατριδες του, στην ευρυτερη επικρατεια της πρωην Οθωμανικης αυτοκρατοριας δηλ.τους Ποντιους κτλ)

 

και η επαισχυντη αυτη συμφωνια Τακη μου υπεγραφει ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ...

 

τους κατοικους των εκατονταδων τουρκικων χωριων που κατασφαξαμε κατα τη διαρκεια της αποβασης μας στην Μ.Ασια απο το 1919-1922 τους αποζημιωσε κανεις?

 

ή μηπως μονο "εμεις" εχουμε μονοπωλιο στην δυστυχια και τον πονο?

 

κανεις δεν "πεφτει στα 4" μονο και μονο ΕΠΕΙΔΗ ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΜΕΡΙΕΣ ΤΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ.. ;)

 

Για το Βυζαντιο τη γνωμη μου την εχω πει και την ξαναλεω ηταν απλα το αποτελεσμα της  ρωμαϊκης επικυριαρχειας επι των Ελληνων μετα τους ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥΣ πολεμους ,μετα αυτη η ρωμαϊκη επικυριαρχια μας προεκυψε και ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ (τι σχεση εχει ο Χριστιανισμος με την Αρχαια Ελλαδα? :o) αλλα φυσικα και οι πληθυσμοι στον ευρυτερο Ελληνικο χωρο περεμειναν Ελληνικοι (οσο γινονταν αυτο αν και με την Οθωμανικη κυριαρχια χαθηκε εντελως η μπαλα και πλεον η επιμιξιες που εχουν γινει φυσικα και δεν μας επιτρεπουν να μιλαμε για "καθαρους" Ελληνες (την τελευταια φορα που κοιταξα τον εαυτο μου στον καθρεπτη ΔΕΝ εμοιαζα με τον Ερμη του Πραξιτελους ρε μαμωτο... ;D,ασε που τον ενα γειτονα μου τον λενε ΚΑΝΓΚΑ...και τον αλλο ΤΣΟΤΗ καθολου... αρβανιτικα ονοματα ;D )

 

 

Το μονο...ελληνικο που ειχε το Βυζαντιο ηταν ο ..ιδρυτης της ο ΒΥΖΑΝΤΑΣ που ο θρυλλος λεει οτι ξεκινησε απο τα Μεγαρα και ιδρυσε την πολη αυτη καπου τον 7ο π.Χ. αιωνα... ;D

 

οποτε τι την ψαχνεις με το ποιος "πρωτοηρθε"  στο "χωρο" μας? ;D

 

αντε να σου πω ποιος πρωτοηρθε στον πλανητη,κατι μαυριδεροι (σαν κι εμενα ;D) μαγκες στην Αφρικη κοντα στον στον Ισημερινο πρεπει να ηταν λογω κλιματος & παιζανε τις πιτσικουλιες με τα ...μαμουθ.. :)...ε και τι μ'αυτο?? 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν αναφέρθηκα Νίκο σε πολέμους ήττες και νίκες, και φυσικά όλα αυτά για εμένα προσωπικά περικλύουν ανθρώπινο πόνο και μόνο αυτό... είναι κρίμα να σε διώχνουν από το σπίτι σου, έστω και αν είσαι τουρκος κατακτητής στην Κρήτη από το 1645 και κάτι.... αλλά εδώ δεν μιλάμε για τουρκοκρίτες που γεννήθηκαν (όχι γέννημα θρέμα) αλλά αποτέλεσμα αποικισής τους από τα βάθη της Ανατολής.... μετά την κατάκτηση της Κρήτης το 1645 λοιπόν σίγουρα 10 γενιές και κάτι θα έζησαν εκεί.... δεν συγκρίνεται όμως με τον αριθμό των γεννεών των Ελλήνων της Πόλης.

 

Σίγουρα μισώ κάθε μετακίνηση πληθυσμού και "εθνικές" εκκαθαρίσεις, όμως λατρεύω την Ελευθερία ενός λαού που τελεί υπό κατοχή...... δεν πιστεύω αυτοί οι 200-300 χιλιάδες (δεν γνωρίζω τον ακριβή αριθμό) Τουρκοκριτών, που άρπαξαν και λήστεψαν και φορολογούσαν τους Κρίτες για 200 - 250 χρόνια να ήθελαν και τα ρέστα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Προσπαθώ να μένω όσο πιό αντικειμενικός μπορώ.

 

Επίσης δεν ανακατεύω την θρησκεία με την Ιστορική αλήθεια, περί Ελληνικότητας του πληθυσμού της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας. Ούτε επιμιξίες ούτε αλχημίες υπήρξαν τουλάχιστον σε τέτοια έκταση που να ξεχάσουμε ποιοί είμαστε, γιατί επαναστατούμε, τι γλώσσα μιλάμε και τι κάνουμε ως Έθνος.  Επίσημη γλώσσα δεν γνωρίζω ως πότε ήταν η Λατινική όμως τα κείμενα τα εκκλησιαστικά και η καθημερινή ομιλούσα ήταν η Ελληνική γλώσσα. Άλλωστε Οι πρώτες μεταφράσεις των Ιερών κειμένων γίνανε στα Λατινικά και στα Ελληνικά πρώτα από όλα.

 

Ο Χριστιανισμός δεν έχει καμία σχέση με την Αρχαία Ελλάδα, πολύ σωστά, όπως και ο εορτασμός της Αποκριάς και τα καρναβάλια δεν έχουν καμία σχέση με τον Χριστιανισμό και την συμπλήρωση του τριωδίου.

 

 

Έχουν όμως σχέση οι κάτοικοι της Ελλάδας οι Έλληνες με τον χώρο τους που ήταν πάντα ο ίδιος. Οι τούρκοι δεν είναι αυτόχθονες. Μας φορτώθηκαν που λέμε....άρα παρ όλα τα φίλια αισθηματά μου προς όλους τους λαούς της γής, δεν μπορώ να επικροτήσω απόψεις περί αδικίας σε  οποιοδήποτε επίπεδο της Τουρκίας προς όφελος της Ελλάδας... συνήθως οι Τούρκοι όλο θέλουνε..... και μιά ζωή Αγάδες να είναι να μας κυβερνάνε να συνεκμεταλλέυονται το Αιγαίο μας θέλουνε όλο θέλουνε ... εμείς γιατί να δώσουμε???? Και να μας π@@@ από πάνω σίγουρα θέλουνε... εμείς δηλαδή πρέπει να στηθούμε? Και στο φινάλε η Ελλάδα έμπρακτα έχει αποδήξει ότι δεν είναι εχθρικός λαός απεναντί τους.... αυτοί γιατί μας προκαλούν??

 

Αλλά θα πάει μακρια η βαλίτσα... γι αυτό λοιπόν ας μην είμαστε μονόπλευροι Νίκο. Λάθη γίναν και από τις 2 πλευρές. Και οι Έλληνες έκαναν αίσχη το 19. Και ακόμα τα πληρώνουμε. Όμως δεν υπάρχει μεγαλύτερο αίσχος από τον διωγμό και την γενοκτονία Ελλήνων της Πόλης, Ποντίων και Αρμενίων.... Εδώ τους κυνηγάει όλη η Ευρώπη, εσύ θα τους δώσεις παράσημο?????????

 

Έπίσης δεν με ενδιαφέρει όπως σου είπα να πάρουμε την πόλη πίσω, μου αρκεί ότι κάποιοι παπούδες μας ένιωσαν ότι τελικά δεν θα κάνουμε ποτέ "χωριό " με δαύτους και ξεσηκώθηκαν επιτρεποντάς μας σε εμάς τους νεότερους να ζούμε σε μία "νεότερη" χωροταξικά Ελλάδα.

 

 

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Βυζαντιο τη γνωμη μου την εχω πει και την ξαναλεω ηταν απλα το αποτελεσμα της  ρωμαϊκης επικυριαρχειας επι των Ελληνων μετα τους ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥΣ πολεμους ,μετα αυτη η ρωμαϊκη επικυριαρχια μας προεκυψε και ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ (τι σχεση εχει ο Χριστιανισμος με την Αρχαια Ελλαδα? :o) αλλα φυσικα και οι πληθυσμοι στον ευρυτερο Ελληνικο χωρο περεμειναν Ελληνικοι (οσο γινονταν αυτο αν και με την Οθωμανικη κυριαρχια χαθηκε εντελως η μπαλα και πλεον η επιμιξιες που εχουν γινει φυσικα και δεν μας επιτρεπουν να μιλαμε για "καθαρους" Ελληνες (την τελευταια φορα που κοιταξα τον εαυτο μου στον καθρεπτη ΔΕΝ εμοιαζα με τον Ερμη του Πραξιτελους ρε μαμωτο... ;D,ασε που τον ενα γειτονα μου τον λενε ΚΑΝΓΚΑ...και τον αλλο ΤΣΟΤΗ καθολου... αρβανιτικα ονοματα ;D )

 

Το μονο...ελληνικο που ειχε το Βυζαντιο ηταν ο ..ιδρυτης της ο ΒΥΖΑΝΤΑΣ που ο θρυλλος λεει οτι ξεκινησε απο τα Μεγαρα και ιδρυσε την πολη αυτη καπου τον 7ο π.Χ. αιωνα... ;D

 

 

Γειά σου ρε Alter ego.....

Βυζάντιο και Αρχαία Ελλάδα.

Καρπούζια με πυκνωτές.

Ποιοι ήρθαν πρώτοι;  

Και με ποιούς ήρθαμε εμείς ρε παιδιά;

Με τους Πελασγούς, με την κάθοδο των Αχαιών με την κάθοδο των Δωριέων ή με την κάθοδο της Αγίας Τριόδου;

 

Καλά που έχουν οι Τούρκοι εμάς και εμείς τους Τούρκους.

Γιατί κύριοι τι θα απογίνωμεν σαν οι Βάρβαροι φύγουν;

 

Θα πρότεινα να ξαναγυρίσουμε στις φωνάρες και να αφήσουμε τις φωνές........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο φινάλε η Ελλάδα έμπρακτα έχει αποδήξει ότι δεν είναι εχθρικός λαός απεναντί τους.... αυτοί γιατί μας προκαλούν??

 

Δεν θα το ελεγα αυτη η "μεγαλη ιδεα" μας καταστρεψε,  (μαζι με τον εγχωριο σπαραγμο φυσικα ειδικα το 20-21) απο την απελευθερωση και μετα ΟΛΟΙ οι πολεμοι μας με τους Τουρκους ηταν ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ (δηλ. ΕΜΕΙΣ τους την πεσαμε λιγη αντικειμενικοτητα δεν βλαπτει.... ;))

 

 

Για διαβασε λιγο εδω (απολυτα αντικειμενικο και για τις ΔΥΟ πλευρες)...

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Greco-Turkish_War_%281919%E2%80%931922%29#Greek_nationalism

 

κανεις δεν φορτωθηκε σε κανεναν,η μακεδονικη αυτοκρατορια παρηκμασε,η ρωμαϊκη αυτοκρατορια παρηκμασε & μετα παρηκμασε και η Βυζαντινη και ηρθε η Οθωμανικη (η οποια και αυτη με τη σειρα της παρηκμασε..κ.ο.κ) το ζητημα ηταν οτι ΥΠΟΔΟΥΛΟΙ ηταν οι Ελληνες και ΠΡΙΝ τους Τουρκους .....(παρα πολλοι θα πουν οτι ηταν ηδη υποδουλοι των Μακεδονων αλλα τουλαχιστον οι Μακεδονες ηταν Ελληνες)

 

 

δεν πιστεύω αυτοί οι 200-300 χιλιάδες (δεν γνωρίζω τον ακριβή αριθμό) Τουρκοκριτών, που άρπαξαν και λήστεψαν και φορολογούσαν τους Κρίτες για 200 - 250 χρόνια να ήθελαν και τα ρέστα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Προσπαθώ να μένω όσο πιό αντικειμενικός μπορώ.

 

δεν εισαι ΚΑΘΟΛΟΥ ομως... ;) οι παρα πολλοι (αν οχι οι περισσοτεροι) Τουρκοκρητες ηταν στην πραγματικοτητα εξισλαμισμενοι ΕΛΛΗΝΕΣ που ουτε ΤΟΥΡΚΙΚΑ δεν μιλουσαν.... :-[ (και τους εστειλαν στα βαθη της Ασιας...μια και το μονο κριτηριο της ανταλλαγης ηταν η μαμημενη η θρησκεια...)

 

λοιπόν σίγουρα 10 γενιές και κάτι θα έζησαν εκεί.... δεν συγκρίνεται όμως με τον αριθμό των γεννεών των Ελλήνων της Πόλης.

 

αν το παμε ετσι τοτε χαθηκαμε..αν δεν φτανουν...10 γενιες για να χαρακτηρησεις εναν τοπο "δικο" σου τι φτανει? :o

 

επισης επειδη μαλλον δεν το γνωριζεις οι Τουρκοι δεν "πηραν" την Κρητη απο τους...Ελληνες αλλα απο τους ΕΝΕΤΟΥΣ που ηδη την ειχαν..κατακτησει και καταφορολογησει για 4 αιωνες και φυσικα η κυριαρχια τους ηταν πολυ πιο ΗΠΙΑ απο αυτη των δυτικων για τους Κρητικους,με εξαιρεση φυσικα την περιοδο απο το 1830 εως την ανεξαρτησια του νησιου .

 

Και στο κατω κατω της γραφης και οι Κρητες απο τους Ελληνες (Μυκηνες) κατακτηθηκαν αρα και οι Ελληνες δεν ειναι "πραγματικοι" Κρητικοι...μη το ψαχνεις δεν βρισκεις ακρη

:)

 

Όμως δεν υπάρχει μεγαλύτερο αίσχος από τον διωγμό και την γενοκτονία Ελλήνων της Πόλης, Ποντίων και Αρμενίων.

 

μα κανεις δεν το αμφισβητει αυτο ,αν και στην Πολη δεν εγινε γενοκτονια αλλα ενα προγκρομ που κρατησε μια ημερα,σιγουρα φρικτο αλλα οχι γενοκτονια μια και δεν σκοτωθηκαν παρα 10-20 νομιζω Ελληνες και 2-3 Αρμενιοι. (απο μαρτυριες του ιδιου μου του παππου που συμμετειχε στην εκστρατεια εμεις καναμε ΠΟΛΥ χειροτερα με την πολιτικη της "καμμενης" γης που ακολουθησαμε κατα την υποχωρηση μας απο την Αγκυρα,κοκκινιζε απο ντροπη οταν μου τα ειπε καποτε μετα απο μεγαλη πιεση που του ασκησα... :-\ :'()

 

ειπαμε δεν υπαρχουν "σωστοι" και "λαθος" στην ιστορια αυτη οποτε καλυτερα να παμε ΜΠΡΟΣΤΑ αλλοιως θα μας εκμεταλευονται στον αιωνα τον απαντα οι εξυπνοι δυτικοι που ουσιαστικα προκαλεσαν αλλωστε και την καταστροφη αυτη ;)

 

 

Επίσημη γλώσσα δεν γνωρίζω ως πότε ήταν η Λατινική όμως τα κείμενα τα εκκλησιαστικά και η καθημερινή ομιλούσα ήταν η Ελληνική γλώσσα.

 

μα αυτο ειναι απολυτως λογικο μια και τα Ελληνικα ηταν τοτε η "διεθνης" γλωσσα (οπως ειναι τα αγγλικα σημερα) αρα λογικο ηταν να την επιλεξουν ,αλλωστε Ελληνες διαφεντευανε τι θα τους μιλουσαν Λατινικα?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θελω να ασχοληθω κι αλλο με το θεμα αλλα θεωρω τραγικο να θαυμαζει καποιος ενα λαο σαν τον τουρκικο. Το γεγονος ομως οτι η αναφορα μου στο γιαουρτι σταθηκε αρκετη για να συσχετιστώ με το λιακόπουλο  :o ειναι ακομα πιο τραγική... 

 

superfunk οσο αφορα το Βυζάντιο, μακαρι να ειχες μελετήσει την ιστορια της ανατολικης ρωμαικης αυτοκρατοριας όσο εχεις μελετήσει την οθωμανική. Οποιαδήποτε αναφορά σου στο Βυζάντιο (Ανατ. Ρωμαικη Αυτοκρατορία) ειναι εξαιρετικα ανακριβής και πραγματικα θα επρεπε να αφιερωσω πολυ χρονο για να επισημανω ολες τις μπαρουφες. Δεν ειναι δυνατον να αμφισβητουμε την ελληνικοτητα του βυζαντιου... απιστευτο!

 

Δε γουστάρω το λιακοπουλο και τους οπαδους του (παρολο που με κανουν και γελαω) και δε γουστάρω και τους εθνικιστες τουρκους. Ελπιζω να μας επιτρεψουν ομως οι γειτονες να ζησουμε ειρηνικα.. ο μπουλης με μεγεθος 8 φορες περισσοτερο απο την ελλάδα ειναι ο μοναδικος λογος που παμε φανταροι, οπότε δεν τους παω σαν εθνος.

 

Τελος, εδω ειναι Ελλάδα και υπάρχει κατι που λεγεται ελευθερια εκφρασης. Στην τουρκια υπαρχει ειδικος νομος που σε κλεινει μεσα αν προσβαλεις την τουρκιά (εχει κλειστει κοσμος και κοσμακης μεσα στη γειτονα χωρα για αναφορες στην πατρίδα τους πιο ηπιες απο τις δικές σου). Εισαι λοιπον τυχερος που ζεις στην Ελλαδα και οχι δίπλα γιατί μπορεί και να ήσουν πίσω απο τα κάγκελα.. στην καλύτερη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι δυνατον να αμφισβητουμε την ελληνικοτητα του βυζαντιου... απιστευτο!

 

Θα μου επιτρέψεις να επιμείνω και εγώ σε αυτήν την αμφισβήτηση. Και για να είμαι ακριβέστερος, ναι το Βυζάντιο είναι μέρος πλέον της όπως έχει διαμορφωθεί Ελληνικής ιστορίας αλλά όχι συνέχεια της αρχαίας (με ότι ονομάζουμε έτσι) Ελλάδος αλλά μια παρέμβαση.

 

Τελος, εδω ειναι Ελλάδα και υπάρχει κατι που λεγεται ελευθερια εκφρασης. Στην τουρκια υπαρχει ειδικος νομος που σε κλεινει μεσα αν προσβαλεις την τουρκιά (εχει κλειστει κοσμος και κοσμακης μεσα στη γειτονα χωρα για αναφορες στην πατρίδα τους πιο ηπιες απο τις δικές σου). Εισαι λοιπον τυχερος που ζεις στην Ελλαδα και οχι δίπλα γιατί μπορεί και να ήσουν πίσω απο τα κάγκελα.. στην καλύτερη!

 

Βραχεία η μνήμη. Ελλάδα 1967 - 1974. Ημουν κι εγώ εκεί. Δεν ήταν ωραία. Από ότι μου έλεγαν βέβαια τότε και ότι μάθαμε μετά. Ημουν πολύ μικρός τότε........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk οσο αφορα το Βυζάντιο, μακαρι να ειχες μελετήσει την ιστορια της ανατολικης ρωμαικης αυτοκρατοριας όσο εχεις μελετήσει την οθωμανική. Οποιαδήποτε αναφορά σου στο Βυζάντιο (Ανατ. Ρωμαικη Αυτοκρατορία) ειναι εξαιρετικα ανακριβής και πραγματικα θα επρεπε να αφιερωσω πολυ χρονο για να επισημανω ολες τις μπαρουφες. Δεν ειναι δυνατον να αμφισβητουμε την ελληνικοτητα του βυζαντιου... απιστευτο!

 

στις δικες σου ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ    απλα απαντησε ο φιλος(γιατι μπαρουφες ειναι τα λεγομενα σου περι δηθεν "θαυμασμου" μου για τους Τουρκους αλλα και περι δηθεν αμφισβητησης μου του γεγονοτος οτι οι πληθυσμοι υπο την Ανατολικη Ρωμαϊκη Αυτοκρατορια ηταν κατα κυριο λογω ελληνικοι, αλλα και μπαρουφες ειναι ολη σου η θεωρια περι ελληνικοτητας του Βυζαντιου,σαν συνεχεια δηλ.του αρχαιου ελληνικου πολιτισμου,μονος σου αλλωστε το ειπες Ανατ. Ρωμαικη Αυτοκρατορία (της οποιας την ιστορια τη γνωριζω ΠΟΛΥ καλυτερα απο εσενα...).

 

Θα μου επιτρέψεις να επιμείνω και εγώ σε αυτήν την αμφισβήτηση. Και για να είμαι ακριβέστερος, ναι το Βυζάντιο είναι μέρος πλέον της όπως έχει διαμορφωθεί Ελληνικής ιστορίας αλλά όχι συνέχεια της αρχαίας (με ότι ονομάζουμε έτσι) Ελλάδος αλλά μια παρέμβαση.

 

Εισαι λοιπον τυχερος που ζεις στην Ελλαδα και οχι δίπλα γιατί μπορεί και να ήσουν πίσω απο τα κάγκελα.. στην καλύτερη!

 

ελα ρε !και ΕΣΥ μου ΕΠΙΤΡΕΠΕΙΣ να ζω στη ΧΩΡΑ μου?Δεν ειμαστε καλα νομιζω.... ::)

 

κατσε διαβασε λιγο ιστορια και μετα ερχεσαι να μου κανεις κυρηγματα περι ελληνικοτητος και πατριωτισμου...

 

οσα για τα επιχειρηματα σου περι "συνεχειας του αρχαιου ελληνικου,προσεξε αρχαιου ελληνικου, οχι ελληνο-χριστιανικου, πολιτισμου απο το Βυζαντιο " τα περιμενω με αγωνια....(ξεκινωντας βεβαια απο την παγια μου θεση οτι Χριστιανισμος και Αρχαιο Ελληνικο πνευμα ειναι εννοιες εκ διαμετρου αντιθετες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι την αμφισβήτησε ποτέ ο Νίκος την Ελληνικότητα του Βυζαντίου... απλά "περνάει" άθελά του την εντύπωση ότι Ανατ. Ρωμαική αυτοκρατορία = Σκλαβιά για τους Έλληνες (από κάποιους.... Ρωμαίους?? ναι ίσως οι Αυτοκράτορες ως πρόσωπα, στην αρχή, γιατί όλοι οι υπόλοιποι ήταν Έλληνες.)

 

Όμως αντίθετα. Με την ίδρυση της Ανατ. Ρωμαικής Αυτοκρατορίας, οι Έλληνες ίσως για πρώτη φορά μετά τον μεγάλο Αλέξανδρο έχουν πάλι ένα ενιαίο χώρο στον οποίο δημιουργείται ένα πανίσχυρο για την εποχή κράτος όπου οι κάτοικοί του στην συντριπτική πλειοψηφεία αποτελείται από Ελληνικό πληθυσμό.

 

Μα δεν είπα ότι δεν την πήραν την Κρήτη από τους Ενετούς οι Τούρκοι. Ιστορία είναι αυτή. Όμως όποιοι και να κατήχαν το νησί, Έλληνες ζούσαν πάνω του και τα τελευταία 1700 και πλέον έτη Χριστιανοί ορθόδοξοι.

 

Επίσης Εξισλαμισμένους έλληνες πέρα από τους Γενίτσαρους δεν γνωρίζω (εξισλαμισμένοι δια της βίας). Διορθωσέ με αν κάνω λάθος μέσα από συγκεκριμμένες πηγές. Για τούρκους κατακτητές όμως που σφετερίστηκαν τις περιουσίες ώς κατακτητές, όπως οι Γερμανοί το 1940 λ.χ ξέρω. Απλά οι Γερμανοί έφυγαν σε 4 χρόνια και οι Τούρκοι σε 370 κάτι. Δεν νομίζω ότι οφείλουμε κάτι στους κατακτητές, και καταπατητές των περιουσιών των γηγενών.

 

Νόμιζα ότι η μεγάλη ιδέα θάφτηκε το 1929 με το σύμφωνο φιλίας. Ακόμα την πληρώνουμε. Οι τούρκοι από κει και μετά πήραν την μισή Κύπρο, έχουν γκρίζες ζώνες στο Αιγαίο, ξεριζώσανε χιλιάδες Έλληνες στην Πόλη και λένε ότι ο πληθυσμός της Δ. Θράκης είναι Τουρκικός καθαρά στο φρόνημα..... Εμείς έμπρακτα τους υποστηρίξαμε για την εισοδό τους στην Ε.Ε. Δεν πιστεύω να είπα κάτι λάθος... αυτά είναι τα γεγονότα. Το Σισμίκ δεν έχει νηολόγιο Πειραιά, ούτε τα νησάκια και οι βραχονησήδες μας αποτελούν μελλοντικά τουριστικά θέρετρα για τους Μέμετς* με τσαμπουκα..

 

Βέβαια όλα αυτά είναι καθαρά πολιτική και φαντάζομαι εκτός ολίγων θερμοκέφαλων ουδεμία σχέση έχει ο ατυχής Τουρκικός πληθυσμός που υποφέρει κάτω από το όριο της απόλυτης φτώχειας και εξαθλίωσης με επεκτατικές σκέψεις. Όμως ο αγράμματος λαός είναι επικίνδυνος, και εκεί είναι το θέμα. Ας μη γινόμαστε βασιλικότεροι του βασιλέως. Και ας αποδίδουμε στα πλαίσια της ανθρώπινης φύσης μας τα του καίσαρει, γιατί Θεοί δεν είμαστε.

 

Πάντως τους Τούρκους τους φορτωθήκαμε έτσι είναι η Ιστορία τι να κάνουμε... κατακτηθήκαμε από λαό με άλλη γλώσσα και άλλη κουλτούρα, αγράμματο και βάρβαρο. ευτυχώς τους ξεφορτωθήκαμε μερικώς. Δεν έγινε επανάσταση κατά των Ρωμαίων ή κατά των κυβερνώντων Αυτοκρατόρων του Βυζαντίου... κατά των Τούρκων έγινε όμως.

 

Αν αναφέρεσαι στον αποτυχημένο πόλεμο του 1897 ναι, ήταν επιθετικός, ή στους Βαλκανικούς πολέμους. Όμως πές μου ειλικρινά. Θα ήταν βιώσιμο σήμερα ένα Ελληνικό κράτος ώς την Λαμία? Δεν υπήρχαν Ελληνικοί πληθυσμοί (ασυγκρίτως υπέρτεροι των λοιπών κατοίκων σλάβων, εβραίων, τούρκων.) βορειότερα και απελευθερώθηκαν? Εγώ αυτούς τους πολέμους τους χαρακτηρίζω ως εθνικούς. Και στην Μικρά Ασία το ίδιο συνέβη. Η ίδια η κοινωνία των Εθνών είχε προβάλει την αυτοδιάθεση των λαών. Οι αρμένιοι , οι Πόντοι, όλοι ξεσηκώθηκαν εναντίον των Τούρκων, που τέλος πάντων ισταορικά μου λέει ότι πάντα ξένοι ήταν στην "γειτονιά". Τώρα αν οι Τούρκοι μας πέταξαν στην θάλασσα είναι άλλη ιστορία και από πίσω βρωμάει πολύ η δουλειά.

 

Επίσης φίλε spewfy κανείς δεν λέει μπαρούφες, την γνώμη του λέει ο καθένας. Ας μην είμαστε τόσο δεικτικοί... απαράδεκτο να πιστεύουμε ότι το Βυζάντιο είναι η συνέχεια της αρχαίας Έλλάδας ... το λιγότερο είναι τραγικό κάτι τέτοιο. Ο Νίκος επίσης έχει αποδείξει ότι και να συζητά γνωρίζει και χιούμορ διαθέτει. Δεν νομίζω ότι με το να πετάς κάτι περί ιστορίας προσφέρεις κάτι παράπάνω......

 

Επίσης Νίκο τι είναι αυτό που λές για 2-3 και 5-6 ??? Αυτά ακόμα και η Τούρκικη προπαγάνδα της εποχής δεν θα πίστευε. Φέτος είχε μια καταπληκτική εκπομπή η "Μηχανή του χρόνου" στον ALPHA για το θέμα. Κρίμα αν την έχασες.

 

Το σημαντικότερο όμως είναι η ειρήνη και όχι όσα ή ότι έγινε. Απλά ας λέμε τα πράγματα όμως με το όνομά τους, και ας κοιτάξουμε πως θα γίνουμε καλύτεροι ώς άνθρωποι κάι όχι τί άνηκει που και ποιός το είχε.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα Τακη ακρη δεν θα βγαλουμε γιατι αναφερομαστε σε εποχες που ουτε ζουσαμε ωστε να τα δουμε απο κοντα ;D αλλα και ειμαστε αναγκαστικα απο την ΜΙΑ πλευρα ;)

 

Και στην Μικρά Ασία το ίδιο συνέβη.

 

οχι δεν συνεβει το ιδιο μια και πηγαμε να παρουμε μεχρι και την Αγκυρα (τρομαρα μας).......ασε που απο δικη μας βλακεια (τι βλακεια δηλαδη προδοσια ειναι το σωστο) και ανοργανωσια χασαμε και αυτα που ειχαμε....

 

απλα θα πρεπει να καταλαβεις οτι οπως εμεις πολεμαγαμε για την ανεξαρτησια μας ετσι και ο Κεμαλ πολεμαγε για τη δικη τους ανεξαρτησια το 22.... (μας αρεσει δεν μας αρεσει η ιστορικη αληθεια ειναι αυτη και μονο αυτη)

 

Επίσης Εξισλαμισμένους έλληνες πέρα από τους Γενίτσαρους δεν γνωρίζω

 

αν διαβασεις ιστορια τσι Κρητης θα δεις οτι παρα πολλοι Κρητικοι αλλαξοπιστησαν για να αποκτησουν προνομοια και ανετη ζωη  ;) αυτο βεβαια δεν τους εκανε αναγκαστηκα και λιγοτερο Κρητικους...

 

http://www.livepedia.gr/index.php/%CE%A4%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BA%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%AE%CF%84%CE%B5%CF%82

 

 

http://www.alistrati-makedonia.de/HELLAS/HELLAS-DiasporaTourkokrites.html

 

η ουσια ειναι αυτη βεβαια και συμφωνω μαζι σου ;)

 

ας κοιτάξουμε πως θα γίνουμε καλύτεροι ώς άνθρωποι κάι όχι τί άνηκει που και ποιός το είχε.

 

Επίσης Νίκο τι είναι αυτό που λές για 2-3 και 5-6 Huh? Αυτά ακόμα και η Τούρκικη προπαγάνδα της εποχής δεν θα πίστευε.

 

δεν ειπα 2-3 ειπα 10-20 η πηγη μου ειναι το κατεξοχην αντιτουρκικο αυτο site

 

http://noiazomai.agrino.org/Noiazomai11b.html

 

παντως δεν ηταν γενοκτονια και λογω του αριθμου των νεκρων (συνηθως οταν μιλαμε για γενοκτονιες μιλαμε για χιλιαδες ή και εκατομμυρια νεκρων βαση σχεδιου) αλλωστε απεδειχθει εκ των υστερων οτι ο κυριος στοχος των συνομωτων με αρχηγο τον Μεντερες δεν ηταν η δολοφονια αλλα η τρομοκρατια (και βεβαια ο διωγμος) του Ελληνικου πληθυσμου της Πολης ,γενοκτονια βεβαια ηταν αυτη των Αρμενιων αλλα και των Ελληνων του Ποντου.

 

Βεβαια το ποσο τραγικη ηταν η ζωη για τους Ελληνες στην Πολη μετα απο αυτο ουτε κουβεντα (αλλωστε το ξερω και απο προσωπικη εμπειρια μια και καποιοι συγγενεις μου δεν εφυγαν απο την Πολη αλλα αποφασισαν να μεινουν πληρωνοντας βαρυτατο τιμημα)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς άκρη δεν βγαίνει, ακόμα και αν μελετηθούν πολύ προσεκτικά αρκετές πτυχές της ιστορίας, απλά στα βασικά και αν ..... καταφέρουμε ποτέ να αναφερθούμε.

 

Συμφωνώ απόλυτα με την υπόθεση ως την Αγκυρα, μαζί σου. Ο Σαγγάριος δεν είχε σχέση με το Βυζάντιο ήδη από το 1100 μ.Χ, μιάς και όλη η Ιωνία είχε ήδη χαθεί. Απλά αναφερόμουν στην αρχική σύλληψη της ιδέας για τους Ελληνικούς πληθυσμούς της Ιωνίας.

 

Σ ευχαριστώ για το λίνκ, είναι ιδιαίτερα χρήσιμο, είναι μία πτυχή που πραγματικά δεν γνώριζα. Είχα στο μυαλό μου την Ηπειρωτική Ελλάδα, και υπέθεσα τα ίδια γινόντουσαν και στην Κρήτη.

 

Για τις γενοκτονίες αναφέρθηκα σε εκείνες των Αρμενίων και Ποντίων για τους Έλληνες της πόλης μίλησα για ξεριζωμό.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου