Προς το περιεχόμενο

Τι κάνουν αυτές οι λυχνιες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

ετσι φαινεται, βλεποντας τις προηγουμενες πωλησεις του seller

 

http://feedback.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewFeedback2&userid=realjazzcat&&ftab=FeedbackAsSeller&sspagename=VIP:feedback:3:us

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

Εχω παρει 3-4 φορες λυχνιες απο τον τυπο και ολες ηταν αψογος

Τωρα αυτο που ποσταρες ειναι αμεταχειριστη λυχνια του 1969  ..... δυσκολη στην χρηση  , μην βγαζεις συμπερασματα ......

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε σεις...βρήκατε τη βδομάδα που έλειπα για να αρχίσετε αυτό το thread? ;D ;D

 

Λοιπόν...πρώτο και βασικότερο: Stavrilian, δώσε συντεταγμένες του εν λόγω πανεπιστημίου... ;D

 

Απο κει και πέρα έκανες ωραία μπάζα, παρ'όλο που οι περισσότερες δεν προορίζονται για ενισχυτές παντός είδους...

 

 

Τώρα, σε σχέση με τις τιμές: Υπάρχουν πολλές παράμετροι που οδηγούν τις τιμές σε ξέφρενη άνοδο, και πιθανώς ο ηχητικός παράγοντας να μην είναι πάντα πρώτος στη λίστα.

 

Από τη στιγμή που μιλάμε για προϊόντα οριστικά εκτός παραγωγής, μιλάμε για έναν πολύ συγκεκριμένο αριθμό "παγκόσμιου αποθέματος" (ακόμα κι αν για την ώρα φαντάζει ίσως μεγάλος ή επαρκής).

 

Έτσι, λαμβάνοντας υπόψιν ότι ένα αριθμός NOS λυχνιών "εξατμίζεται" από την αγορά καθώς πηγαίνει σ'αυτούς που θέλουν να παίξουν και όχι να εμπορευθούν, αντιλαμβανόμαστε ότι τα αποθέματα μειώνονται και οι τιμές καλπάζουν.

 

Βάλτε επιπλέον στην εξίσωση τη δεδομένη σπανιότητα των λυχνιών που, αυτή τη στιγμή που μιλάμε, είναι 40+ χρονών και τα specs τους είναι +100% NOS, βάλτε το mojo,  βάλτε τον ίλιγγο που σου προκαλούν τα "σκαρφαλώματα" των τελευταίων 30sec σε δημοπρασίες του eBay, βάλτε ότι κάποια από τα "βαριά χαρτιά" των NOS είναι έτσι κι αλλιώς κολοσσοί σε πολλούς τομείς (Philips, Siemens, General Electric, Telefunken etc)...

 

...και ίσως καταλήξετε κι εσείς στο συμπέρασμα ότι δεν κερδίζετε αρκετά ώστε να αγοράσετε ό,σες λιγουρεύεστε. Όπως κι εγώ.  :-\ ;D :'(

 

 

P.S: Ο "realjazzcat" είναι μεγάλο κεφάλι στο εν λόγω κομμάτι της eBay πιάτσας. Γενικά ναι, είναι ακριβός, αλλά μυστηριωδώς και εκνευριστικώς εμπορεύεται κατά κανόνα τον αφρό του αφρού. Οπότε... :-X >:(

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Μου ηρθε σημερα ενα πακετο με κατι  ξεχασμενες λαμπες απο ενα πανεπιστημιο

 

Αναλυτικα :

 

 

Telefunken ECC 83

 

 

και καποιες siemens, valvo, ultron (?) kαι tunksram( ξανα ?) που δυστυχως δεν εχουν κωδικους...

... και γενικοτερα μπορουν να μου φανουν χρησιμες? ;)

 

Mου την πουλας?!?!?

Καιρο ψαχνω μια τετοια, ειναι η μονη που λειπει απο τη συλλογη μου!

Ειμαι φανατικος των ECC83 NOS, εχω καμια 30αρια εδω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Ξεθάβω για να μοιραστώ και να ρωτήσω  :)

 

Πήγε ο πατέρας μου στο σπίτι του παππού μου (ο οποίος όταν ζούσε ασχολούνταν με τα ηλεκτρονικά πάντα) για εκκαθάριση, και μου έφερε δωράκι: ένα ξεχασμένο κουτί με λυχνίες (δεκαετίας 60 πρέπει να 'ναι)! Εγώ (πέρα από τα πολύ βασικά) δεν είμαι γνώστης, και γι αυτό σας παραθέτω τι υπάρχει ώστε όποιος ξέρει και θέλει να με διαφωτίσει για το τι έχω στην κατοχή μου:

 

1x ECC83 TUNGSRAM, ελάχιστα χρησιμοποιημένη

1x ECC85 RWN NEUHAUS φαίνεται αρκετά χρησιμοποιημένη (και από ότι διάβασα πιο πάνω hi-fi)

 

1x EL84/6BQ5 PHILLIPS  χρησιμοποιημένη (δεν ξέρω σε ποιο βαθμό)

1x EL84 ULTRON αχρησιμοποίητη νομίζω (έτσι είχε γράψει τουλάχιστον ο παππούς μου στο κουτί)

2x EL84 που δε γράφουν μάρκα, θα σας τις φωτογραφήσω ώστε να καταλάβει κάποιος γνώστης από το σύμβολο που έχουν ίσως την εταιρεία. Από αυτές τις 2, η μια είναι χρησιμοποιημένη (όχι ιδιαίτερα) και η άλλη όχι.

 

1x ECH81 TESLA μάλλον καινούρια

 

1x EF 89 (T?)ELAM χρησιμοποιημένη, με το πλέγμα μέσα από το γυαλί αρκετά μαυρισμένο

1x EF 89 ULTRON ολοκαίνουρια

1x EBF89/6DC8 ULTRON ελαφρώς χρησιμοποιημένη

 

Αυτά! Όπως καταλάβατε ο παππούς μου ασχολείτο ως χόμπι με ραδιόφωνα και hi-fi ενισχυτές, εγώ είμαι ο πρώτος (και μοναδικός μέχρι στιγμής) στην οικογένεια που ασχολείται με κιθάρα...

 

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω πώς μπορώ να μετρήσω (βασικά έστω) τις λυχνίες αυτές και να βρω ίσως κάποια χρήση...

 

Υ.Γ. Ακόμα και αξία να έχουν, δε με βλέπω άνευ συγκλονιστικού απροόπτου να τις πουλάω, λόγω συναισθηματικής αξίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου την πουλας?!?!?

Καιρο ψαχνω μια τετοια, ειναι η μονη που λειπει απο τη συλλογη μου!

Ειμαι φανατικος των ECC83 NOS, εχω καμια 30αρια εδω  ;D

 

Μια τέτοια έχω κρατημένη και εγώ. Sweeeet.  8)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση μιας και σας βλεπω πολυ ενθουσιασμενους με την telefunken ecc83... Ειμαι πολυ καφρος που την εχω βαλει στον pro junior και την χρησιμοποιω σχεδον καθημερινα? Εχει βελτιωσει αισθητα τον ηχο του παντως δεν εχω παραπονο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως κάνετε έτσι για τις λυχνίες  ;D ;D

Κάποιος μου χάρισε ενα κουτί με 12 telefunken ecc81 είναι καλές ???

Τις βρήκε στην αποθήκη του,και πήγε να τις πετάξει στα σκουπίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως κάνετε έτσι για τις λυχνίες  ;D ;D

Κάποιος μου χάρισε ενα κουτί με 12 telefunken ecc81 είναι καλές ???

Τις βρήκε στην αποθήκη του,και πήγε να τις πετάξει στα σκουπίδια.

 

Αχρηστες και επικίνδυνες για το περιβάλλον.

Εισαι τυχερός επειδή πρόσφατα αγόρασα αντιραδιενεργή στολή, οπότε θα περάσω από το σπίτι σου να τις πάρω και να τις καταστρέψω κατά τον ενδεδειγμένο τρόπο.

Επειδή είσαι και συμφορουμίτης, free of charge. Μόνο τις βενζίνες.

 

;D ;D ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα, μη τις καταστρέψεις βάσει του πρωτοκόλλου ΔGH317, θα ήταν παρακινδυνευμένο.

 

Φέρ'τες αμέσως στο ΧΥΤΑ που έχω εγκαταστήσει στο συρτάρι μου.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου